Ulica Piwna w Gdańsku


Ulica Piwna, z charakterystycznym i historycznym urokiem, jest jedną z malowniczych uliczek Gdańska. Od strony Motławy, jej bieg wytycza ulica Chlebnicka, która zaczyna się w sąsiedztwie Bramy Chlebnickiej. Na końcu ulicy można dostrzec Wielką Zbrojownię, zbudowaną na początku XVII wieku, dawniej pełniącą rolę miejskiego arsenału, a obecnie przekształconą w przestrzeń handlową.

Uliczka ta ma bogatą historię, gdyż przed 1945 rokiem była znana pod niemiecką nazwą Jopengasse, co nawiązywało do popularnego w Gdańsku gatunku piwa, tzw. piwa jopejskiego. Wszelkie informacje o przeszłości tej ulicy dodatkowo wzbogacają wspomnienia o najznamienitszym mieszkańcu, architekcie Janie Strakowskim, który żył na przełomie XVI i XVII wieku.

Interesującym epizodem w historii ul. Piwnej jest fakt, że około 1897 roku mieściła się tam agencja konsularna USA. W latach trzydziestych XX wieku, w budynkach o numerach 8-11, urzędował gdański gauleiter NSDAP Albert Forster, który 19 września 1939 roku podejmował tu samego Adolfa Hitlera. Wtedy, kamienica pod numerem 11 zdobił wykuty z piaskowca orzeł ze swastyką w wieńcu z liści dębowych, symbolizujący NSDAP.

Od 2008 roku, uliczka ta staje się bardziej przyjazna dla spacerowiczów. Podczas sezonu turystycznego, jest wyłączona z ruchu kołowego i zamieniana w przyjemny deptak, co zachęca do odkrywania jej uroków. Warto również wspomnieć, że do 15 listopada 2017 roku funkcjonował tam II Komisariat Policji, który został przeniesiony na ulicę Długą Groblę.

Przypisy

  1. Gdańsk: Od soboty ulica Piwna będzie deptakiem [online], dziennikbaltycki.pl, 26.04.2011 r. [dostęp 26.04.2011 r.]
  2. Hitler, Forster, Danzig. Co zostało w dzisiejszym Gdańsku po nazistach?
  3. Profesor Januszajtis o znakomitym gdańskim trunku. MM Trójmiasto.

Oceń: Ulica Piwna w Gdańsku

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:17