Brama Chlebnicka w Gdańsku


Brama Chlebnicka, znana również pod niemiecką nazwą Brotbänkentor, to zabytkowa brama wodna zlokalizowana w Gdańsku, nad malowniczą rzeką Motławą. Wspaniałe miejsce to znajduje się przy Długim Pobrzeżu, które jest jednym z najbardziej charakterystycznych fragmentów miasta, pełnym historycznych budowli i atrakcji turystycznych.

Brama stanowi urokliwy punkt przy wyjściu z ulicy Chlebnickiej na Głównym Mieście, zachwycając odwiedzających swoją architekturą oraz bogatą historią. To ważny element dziedzictwa kulturowego Gdańska, który przyciąga turystów pragnących poznać lokalne tradycje i historię.

Historia

Obecnie istniejąca gotycka konstrukcja, znana jako Brama Chlebnicka, wywodzi się z XV wieku. Stanowi ona najstarszy zachowany przykład późnogotyckiej bramy wodnej, co potwierdza nie tylko jej charakterystyka architektoniczna, ale i herb Gdańska umieszczony nad przejazdem od strony Motławy. Herb ten przedstawia dwa srebrne krzyże na czerwonym tle, którego forma nie zawiera jeszcze korony, dodanej dopiero w 1457 roku. Na elewacji od ulicy Chlebnickiej dostrzec można znak, współcześnie interpretowany jako lilia – dawny herb książąt Pomorza Gdańskiego, wywodzących się z dynastii Sobiesławiców.

Budowla została zaplanowana na kształcie wydłużonego prostokąta, zajmując powierzchnię około 25,5 na 7,5 metra, co skutecznie zamyka wylot ulicy. Obie elewacje są bogato zdobione wysokimi blendami, które kończą się podwójnym ostrołukiem. Ściany zwieńczone są profilowanym gzymsem, wykonanym z cegły. Całość wieńczy dach dwuspadowy, którego kalenica przebiega równolegle do rzeki. Nad przejazdami umieszczono schodkowe szczyty, również zdobione ostrołukowymi blendami i zakończone krenelażem.

Warto zaznaczyć, że od strony Motławy brama była wyposażona w dwa ośmiokątne wieżyczki, a do współczesnych czasów przetrwała tylko północna z nich. Wśród innych bram wodnych, Brama Chlebnicka ma na swoim koncie unikalny los, przetrwawszy II wojnę światową w stosunkowo dobrym stanie. Choć mury obwodowe, dach i wnętrze uległy poważnym uszkodzeniom, sama brama zachowała swoje pierwotne formy, co pozwala na jej identyfikację w dawnych fotografiach.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 25.06.2013 r.]
  2. Brama Chlebnicka, Gedanopedia.

Oceń: Brama Chlebnicka w Gdańsku

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:6