Ulica Okopowa, będąca kluczowym elementem urbanistycznym Gdańska, znajduje się w dzielnicy Śródmieście. To niezwykle istotna ulica, która dzieli się na dwie różne części - północną, mierzącą około 250 metrów, oraz dłuższą południową, osiągającą około 560 metrów.
Obydwa odcinki urokliwej ul. Okopowej przebiegają w kierunku południowym, co nadaje im charakterystyczny, niemalże południkowy przebieg. Ulica ta swój bieg rozpoczyna w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie jako osi komunikacyjnej w tej części miasta.
Odcinek południowy
W okolicach placu Wałowego ulica Okopowa łączy się z innymi interesującymi trasami, a jej przebieg obejmuje ulice: Dolna Brama, Pod Zrębem, J. Augustyńskiego, Żabi Kruk oraz Rzeźnicką. Na tym odcinku możemy napotkać zabudowania osiedla Stare Przedmieście, a także ważne instytucje, takie jak siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Urząd Wojewódzki.
Część południowa ul. Okopowej kończy się dynamicznym skrzyżowaniem z Traktem św. Wojciecha, co czyni to miejsce istotnym punktem komunikacyjnym w Gdańsku.
Odcinek północny
Odcinek północny ulicy Okopowej stanowi kluczowy fragment krajowej sieci komunikacyjnej, będącej częścią drogi krajowej nr 91. Ta istotna arteria drogowa tworzy strategiczny węzeł, znany jako Węzeł Unii Europejskiej. W ramach swojego przebiegu, ul. Okopowa efektywnie łączy się z drogą wojewódzką 501, która przechodzi pod nią tunelem. Ta konfiguracja drogowa dzieli trasę na al. Armii Krajowej oraz Podwale Przedmiejskie.
Po wyjeździe z tunelu, ul. Okopowa przekształca się w ul. Wały Jagiellońskie, co ma miejsce w rejonie przejścia podziemnego, który łączy popularny Targ Węglowy z Targiem Siennym. Te połączenia tworzą niezwykle istotny węzeł komunikacyjny, który ułatwia ruch zarówno lokalny, jak i tranzytowy na tym obszarze Gdańska.
Historia
„Ulica o szerokim pasie, otoczona majestatycznymi budynkami, została zrealizowana według koncepcji niemieckiego architekta Jacoba Stübbena. Północny odcinek nosił nazwę Karrenwall, natomiast południowy – Wiebenwall. Te ulice powstały na miejscu dawnych wałów i bastionów, które zniknęły na przełomie XIX i XX wieku, będących częścią nowożytnych umocnień Gdańska. Ich likwidacja otworzyła drzwi dla nowych atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, usytuowanych tuż przy centrum metropolii.
Ulica Okopowa powstała z połączenia Karrenwall i Wiebenwall po zakończeniu II wojny światowej. Do roku 1927 na południowym krańcu dzisiejszej Okopowej istniała Brama Oruńska. W bezpośredniej bliskości Bramy Wyżynnej powstał ogród botaniczny, który stał się nie tylko miejscem rekreacji, lecz także atrakcją dla mieszkańców oraz turystów.
Między rokiem 1902 a 1903 zrealizowano budowę kamienic pod adresami Okopowa 17 i 17A, a w 1905 powstała kamienica przy Okopowej 3. W latach 1902-1905 wzniesiono również gmach Królewskiego Prezydium Policji (Okopowa 9), który zaprojektował architekt Alfred Muttray. Budynek, ozdobiony pruskim orłem nad wejściem, został oddany do użytku 6 maja 1905 i zawierał wszystkie wydziały policji oraz areszt śledczy.
Kolejne istotne wydarzenia miały miejsce w 1906, kiedy to oddano gmach Banku Rzeszy (Okopowa 1). W 1933 roku powstał pomnik-fontanna grenadierów, a w 1936 roku ukończono budowę gmachu Die Deutsche Arbeitsfront, będącego niemieckim związkiem zawodowym, który obecnie pełni funkcję urzędową jako urząd wojewódzki.
W 1975 roku zrealizowano estakadę oraz Węzeł Unii Europejskiej, co znacząco wpłynęło na komunikację w tej części Gdańska.
Przypisy
- Gedanopedia.pl, WĘZEŁ DROGOWY IM. UNII EUROPEJSKIEJ – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl, 23.12.2020 r. [dostęp 24.12.2020 r.]
- Dawne nazwy ulic. danzig-online.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 31.05.2017 r.]
- Pomnik Grenadierów. zdiz.gda.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 04.03.2016 r.]
- Gdzie się podziały gdańskie parki i ogrody?. trojmiasto.pl, 26.09.2011 r.
- Danziger Hof. rzygacz.webd.pl, 05.06.2011 r.
- Instytut Ulicologii Akademii Rzygaczy Okopowa. danzig.at.
- Rejestr zabytków nieruchomych 2011 woj. pomorskie. kobidz.pl.
- Niemiecki napis nad wejściem do budynku ABW w Gdańsku. Konserwator zadecyduje, co z nim zrobić
- Niemiecki napis na budynku ABW. Konserwator zgodził się go przywrócić, ale symbolicznie
- a b ''Najbardziej tajemniczy budynek Gdańska
- Brunon Zwarra Wspomnienia gdańskiego bówki tom I., str. 211
- Z ORŁOWICZEM PO DAWNYM GDAŃSKU. chem.univ.gda.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Polanki w Gdańsku | Ulica Pomorska w Gdańsku | Ulica Starogardzka w Gdańsku | Ulica Szafarnia w Gdańsku | Ulica Szeroka w Gdańsku | Ulica Świętego Ducha w Gdańsku | Ulica Świętojańska w Gdańsku | Ulica Świętokrzyska w Gdańsku | Ulica Tadeusza Kościuszki w Gdańsku | Ulica Toruńska w Gdańsku | Ulica Ogarna w Gdańsku | Ulica Marynarki Polskiej w Gdańsku | Ulica Mariacka w Gdańsku | Ulica Łąkowa w Gdańsku | Ulica Kołobrzeska w Gdańsku | Ulica Kartuska w Gdańsku | Ulica Gościnna w Gdańsku | Ulica Chmielna w Gdańsku | Ulica Chlebnicka w Gdańsku | Ulica 3 Maja w GdańskuOceń: Ulica Okopowa w Gdańsku