Ulica Ogarna w Gdańsku


Ulica Ogarna to znana i historyczna ulica, która znajduje się w sercu Gdańska, na obszarze Głównego Miasta.

W przeszłości znana była pod różnymi nazwami, takimi jak platea Canum oraz ulica Psia, a w niemieckim była określana jako Hundegasse.

Historia

Historia ulicy Ogarnej w Gdańsku sięga czasów średniowiecza, a jej najwcześniejsze wzmianki datowane są na 1336 rok. Wówczas nosiła ona nazwę „platea Braseatorum”, co można przetłumaczyć jako ulica Browarnicza. Nazwa ta odnosiła się do licznego cechu niderlandzkich browarników, którzy osiedlili się na obrzeżach Głównego Miasta, a ich liczba wynosiła około 73 w roku 1416. Od roku 1620 ulica stała się siedzibą cechu browarników.

Obecniejsze miano ulicy Ogarnej ma swoje źródło w starym gdańskim zwyczaju, który polegał na wyprowadzaniu o zmroku psów z miejskiej psiarni na Wyspę Spichrzów. Trasa ta prowadziła przez dzisiejszą ulicę, „Krowią Bramę” oraz zwodzony most nad Starą Motławą. Celem tego działania była ochrona magazynów znajdujących się na wyspie, ponieważ nocą mosty w Gdańsku były podnoszone, a bramy miejskie zamykane, a psy miały strzec tego strategicznego miejsca. Po wielu nieszczęśliwych wypadkach, ten zwyczaj został porzucony, a wzmocniono ochronę portowych spichrzów przez umocnienia bram miejskich.

Ulica Ogarna zaczyna się przy skrzyżowaniu z ul. Garbary, w południowo-zachodnim narożniku dawnych umocnień Głównego Miasta. Przebiega wzdłuż południowej krawędzi głównomiejskich umocnień, w tym takich obiektów jak Baszta Narożna oraz pozostałości starych obwarowań wzdłuż ulicy „Za Murami”. Ulica biegnie aż do Bramy Krowiej, nad Starą Motławą. Warto również wspomnieć, że w domu pod adresem Ogarna 95 urodził się słynny gdański fizyk Gabriel Fahrenheit. Natomiast pod numerem 17 znajdował się hotel „Monopol”.

Kamieniczki

Ulica Ogarna w Gdańsku jest miejscem, które może pochwalić się niezwykłym dziedzictwem architektonicznym. Wzdłuż tej ulicy znajduje się ponad 120 kamienic, które prezentują różnorodne style architektury. Większość z nich została odbudowana po zniszczeniach spowodowanych II wojną światową.

Do najbardziej interesujących obiektów przy tej ulicy zaliczają się:

Warto zaznaczyć, że podczas oblężenia Gdańska w 1945 roku wiele z około 120 kamienic zostało poważnie uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Po wojnie proces odbudowy ulicy podążał w kierunku budowy nowych budynków mieszkalnych, które miały służyć przodownikom pracy, ale niestety pozbawione były większości elementów usługowych oraz infrastruktury.

Pomimo wielu wysiłków włożonych w rewitalizację, zdecydowano się na rezygnację z odbudowy szeregu historycznych obiektów. Przykładem jest Dwór Miejski, który niegdyś stał w miejscu aktualnego placu Tadeusza Polaka, jak również ulic Tylnej i Służebnej, leżących na tyłach Ogarnej. Niestety, przedproża oraz przybudówki również nie doczekały się renowacji.

Przypisy

  1. Anna Dobiegała "Ogarna od XIX do XXI w. Jak się zmieniała jedna z najważniejszych ulic Głównego Miasta" [dostęp 13.12.2013 r.]
  2. nie mylić z wybudowanym w 1949 hotelem o tej samej nazwie zlokalizowanym naprzeciwko dworca Gdańsk Główny, obecnie pod nazwą Scandic

Oceń: Ulica Ogarna w Gdańsku

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10