Łostowice


Łostowice, znane również jako Łostòwicé w dialekcie kaszubskim oraz jako Schönfeld w języku niemieckim, to urokliwe osiedle w Gdańsku. Zlokalizowane na terenie dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, Łostowice do 2010 roku wchodziły w skład dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe.

Osiedle to wyróżnia się bogatą historią i charakterystyczną architekturą, co sprawia, że jest interesującym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Łostowice, znane w przeszłości pod różnymi nazwami, mają bogatą historię. Dawne nazwy obejmują: Włostowice, Schonevelt, Schonefeld, Schenvelth, Schönfeld oraz Szynfeld. W roku 1356, Łostowice otrzymały prawa chełmińskie, które nadano Rutgerowi von Ubechowi z rąk wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode.

W dalszym ciągu w XV i XVI wieku, miejscowość ta pozostawała w rękach rycerskich, jak chociażby Stefana z Łostowic, jego brata Piotra z Dolaszewa, a także Janka i Czarlińskiego, którzy związani byli z majątkiem w późnych latach.

W latach 1478–80, po śmierci Jacoba Fluggego, zarządcy majątku kościelnego kościoła NMPW, na rzecz ołtarza św. Anny przekazano 3 łany ziemi. Pod koniec XVI wieku, Łostowice stały się prywatną wsią szlachecką, znajdującą się w powiecie gdańskim, w ówczesnym województwie pomorskim. Po roku 1635, miejscowość przeszła w ręce rodziny Bauerów z Gdańska.

Po wojnach napoleońskich, w 1817 roku na Górze Luizy (w miejscu, gdzie krzyżuje się ul. Niepołomicka z ul. Kampinoską) wzniesiono krzyż-pomnik dla dziewięciu oficerów Landwehry, którzy polegli w 1813 roku.

W XIX wieku miejscowość funkcjonowała jako samodzielna gmina wiejska. Przed rokiem 1954, Łostowice były siedzibą gminy o tej samej nazwie. W latach 1954-1972 stały się siedzibą gromady Łostowice, aż w końcu 1 stycznia 1973 roku zostały przyłączone do Gdańska, stając się częścią jego granic administracyjnych. Obecnie należą do okręgu historycznego Wyżyny.

Od początku 2000 roku, tereny Łostowic zyskują na popularności wśród nowych mieszkańców, głównie za sprawą budowy nowych osiedli i domów jednorodzinnych. Na tzw. Górze Kozackiej została wzniesiona stalowa wieża widokowa, która ma wysokość 17 metrów, co czyni ją 3 metry wyższą od koron drzew w otoczeniu.

Położenie

Obszar Łostowic charakteryzuje się różnorodnymi granicami. W szczególności, od północy sąsiaduje z Ujeściskiem oraz Zakoniczynem.

Od strony wschodniej można znaleźć Orunię Górną, natomiast na południu położone są Borkowo oraz Maćkowy.

W kierunku zachodnim granice obejmują Kowale (osiedle Świętokrzyskie) oraz wieś Kowale.

Wschodni fragment Łostowic to malowniczy zespół przyrodniczo-krajobrazowy, znany jako Dolina Potoku Oruńskiego.

Komunikacja

W pobliżu Łostowic znajdują się ważne punkty komunikacyjne wpływające na mobilność mieszkańców oraz odwiedzających.

Na granicy tej dzielnicy zlokalizowana jest pętla tramwajowa, która pełni kluczową rolę w systemie transportu publicznego.

Oprócz samej pętli, stworzono węzeł przesiadkowy Park&Ride, co umożliwia wygodne korzystanie z komunikacji miejskiej, a także efektywną zmianę środka transportu.

Przypisy

  1. a b c d Gedanopedia ŁOSTOWICE
  2. a b Jednostki morfogenetyczne Gdańska. [dostęp 20.01.2009 r.]
  3. Stąd widać osiedla mieszkalne
  4. Problemy z szynami na nowej trasie
  5. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 325
  6. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955 r.

Oceń: Łostowice

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21