Osiek (Gdańsk)


Osiek, znany również pod niemiecką nazwą Hakelwerk, to interesujące osiedle zlokalizowane w Gdańsku, które leży na terenie dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Śródmieście.

Infrastruktura oraz historyczne konteksty tej lokalizacji przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Położenie

Miejscowość Osiek, znana od wieków, obejmuje tereny usytuowane pomiędzy ulicami Stolarską i Igielnicką. Obejmuje ona także Podwalem Staromiejskim, a także Kanałem Raduni, aż do ośrodka historycznego Zamczyska.

Osiek stanowi ważną podjednostkę w strukturze morfogenetycznej Starego Miasta. Obszar ten jest częścią historycznego okręgu Gdańska, bogatego w zabytki i nadzwyczajne skarby kultury. Jego wyjątkowe położenie sprawia, że jest to miejsce o dużym znaczeniu dla mieszkańców oraz turystów.

Historia

Osiek ma swoje korzenie w pierwszej ćwiartce XIV wieku, kiedy to stał się osadą podgrodzką, położoną na zachód od dawnego grodziska, znanego dzisiaj jako Zamczysko. Przez stulecia to miejsce zamieszkiwane było przez uboższe warstwy społeczne, w tym ludność polską, a konkretnie kaszubską oraz pruską. Mieszkańcy ci zajmowali się głównie rybołówstwem oraz zbieraniem bursztynów, a ich kultura uległa stopniowej germanizacji.

W Osieku znajdował się m.in. młyn zlokalizowany przy ulicy Tartacznej, który przez większość swego istnienia wykorzystywał siłę wody. Jest to jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Gdańsku, funkcjonujący przez niemal 800 lat.

W okresie między 1312 a 1454 rokiem, osada miała swój własny samorząd oraz ratusz, jednakże nie było w niej miejsca dla kościoła. Ludność skarżyła się na wyzysk, z jakim się spotykała, szczególnie ze strony sióstr brygidek. W dniu 5 sierpnia 1363 roku, podczas jarmarku dominikańskiego, rybacy z Osieka stanęli na czele buntu ubogich, co doprowadziło do krwawych starć z władzą. Ich postulaty polityczne ujawniały się w okrzyku, który wznosili podczas marszu, wołając: Kraków!

Ulica Panieńska (Jungferngasse), będąca głównym traktem Osieka, do dziś nosi ślady dawnej świetności, mimo że w obecnych czasach jest skromna i często zaniedbana, przecięta powojennymi blokami. W XVII wieku przy tej ulicy znajdował się polski ratusz.

W latach 1838-1844 zrealizowano projekt nowoczesnego pruskiego szpitala wojskowego, który został zbudowany po wyburzeniu wcześniejszych zabudowań. Z kolei w 1875 roku oddano do użytku neogotycki gmach szkoły męskiej przy ul. Osiek. Na początku XX wieku do owej szkoły dobudowano dodatkowe skrzydło, a także łaźnię, która znacząco polepszyła warunki sanitarno-epidemiologiczne w regionie. W latach trzydziestych XX wieku tylko 12% lokali mieszkalnych w Osieku miało dostęp do własnej łazienki, co sprawiło, że publiczna łaźnia cieszyła się dużą popularnością: korzystało z niej około 5000 osób miesięcznie.

Dostrzec można, że ul. Osiek jest obecnie dużo szersza niż pozostałe ulice, co jest wynikiem zasypania jednego z kanałów Raduni na początku XX wieku.

Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska i demilitaryzacji miasta, szpital wojskowy został zamknięty, a w jego budynku ulokowano Pocztę Polską. W latach dwudziestych XX wieku wzdłuż ulicy Panieńskiej działało wiele domów publicznych.

Na początku II wojny światowej miała tutaj miejsce Obrona Poczty Polskiej. Budynek, który został broniony, przetrwał do dzisiaj, a obecnie jest siedzibą Urzędu Pocztowego Gdańsk 1. W 1979 roku na placu przed urzędem, który nosi nazwę placem Obrońców Poczty Polskiej, wzniesiono pomnik upamiętniający tamte dramatyczne wydarzenia.

Zabytki i obiekty historyczne

Osiek w Gdańsku to miejsce, które może poszczycić się bogatą historią oraz wieloma zabytkami. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych obiektów, które podkreślają wyjątkowy charakter tej okolicy.

  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, które stanowi ważny element kultury i historii komunikacji w Polsce,
  • dawny przytułek dla sierot i starców znajdujący się przy ul. Sierocej, datowany na koniec XVII wieku oraz eksploatowany od XVIII do XX wieku,
  • historyczne kamienice, które zachwycają architekturą i świadczą o dawnych czasach,
  • duży, poniemiecki schron przeciwlotniczy przy ul. Olejarnej, będący pozostałością z czasów II wojny światowej.

Każdy z tych obiektów opowiada swoją unikalną historię i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, zainteresowanych odkrywaniem przeszłości tej ciekawej części Gdańska.

Przypisy

  1. Kanał Raduni odsłonił jedną ze swoich tajemnic. trojmiasto.pl, 24.08.2012 r.
  2. Rejestr zabytków nieruchomych 2011 woj. pomorskie. kobidz.pl.
  3. J. Stankiewicz, B. Szermer - Gdańsk, Warszawa 1959 r.
  4. a b c d e f Osiek i jego sąsiedztwo – cz. I

Oceń: Osiek (Gdańsk)

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:22