Małgorzata Rybicka


Małgorzata Ewa Rybicka, znana z historii pod panieńskim nazwiskiem Wincza, to postać, która zapisała się w kartach polskiej społeczności. Urodziła się 29 lipca 1955 roku w Gdańsku, mieście, które odgrywało kluczową rolę w polskich dziejach współczesnych.

Jako działaczka społeczna oraz wykwalifikowana pedagożka, Rybicka poświęciła swoją karierę pracy na rzecz edukacji oraz wsparcia społeczności lokalnych. Jej osiągnięcia w tych dziedzinach są nie do przecenienia, a jej zaangażowanie inspiruje wielu ludzi do działania w podobny sposób.

Życiorys

W okresie swojej edukacji w liceum Małgorzata Rybicka miała okazję poznać swojego przyszłego męża, Arkadiusza Rybickiego, z którym w 1976 roku zawarła związek małżeński. Po zakończeniu szkoły średniej, podjęła studia na kierunku polonistyka, które ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim.

W latach 70. XX wieku aktywnie wspierała swojego męża w jego działalności opozycyjnej. Do jej zadań należy redagowanie pisma „Bratniak”, a także konsultacja językowa dla deklaracji założycielskiej Ruchu Młodej Polski. W okresie od 1981 do 1983 roku pracowała jako nauczycielka, jednak została zwolniona z powodu uczestnictwa w akcji „Nauczyciele bez kłamstwa”.

Po narodzinach syna w 1984 roku, który znajduje się w spektrum autyzmu, Małgorzata Rybicka skoncentrowała swoje życie na działalności na rzecz osób autystycznych. W 1991 roku była jednym z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Dwa lata później, w 1993 roku, objęła stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego, który był dedykowany dzieciom i młodzieży z autyzmem.

W 2023 roku Małgorzata została wybrana Przewodniczącą Porozumienia Autyzm-Polska. Wzięła również udział w wyborach parlamentarnych w tym samym roku, kandydując do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdańskim. Mimo zdobycia 4811 głosów, nie uzyskała mandatu poselskiego.

W 2009 roku została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo, w plebiscycie organizowanym przez portale trojmiasto.gazeta.pl oraz trojmiasto.pl, została wybrana Gdańszczanką Roku 2011, co stanowi ważne uznanie jej działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Przypisy

  1. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], wybory.gov.pl [dostęp 18.10.2023 r.]
  2. Nowe władze Porozumienia Autyzm-Polska wybrane na 5-letnią kadencję
  3. Małgorzata Rybicka została Gdańszczanką Roku
  4. a b c d e Gedanopedia: Rybicka Małgorzata, działaczka społeczna, pedagog
  5. Wiktor Ferfecki Plecak Arama Rybickiego
  6. Piotr Zaremba Młodopolacy. Historia Ruchu Młodej Polski, wyd. Arche, Gdańsk 2000, s. 90
  7. Piotr Zaremba Młodopolacy. Historia Ruchu Młodej Polski, wyd. Arche, Gdańsk 2000, s. 84
  8. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21.09.2009 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2010 r. nr 27, poz. 291).

Oceń: Małgorzata Rybicka

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:14