Krystyna Pisarkowa


Krystyna Pisarkowa, niezwykle utalentowana polska językoznawczyni, przyszła na świat 30 stycznia 1932 roku w Gdańsku i odeszła 27 lutego 2010 roku w Krakowie. Jej wykształcenie rozpoczęło się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończyła studia w 1954 roku. Przez lata pracy naukowej osiągnęła znaczące kamienie milowe – stopień doktora uzyskała w 1963 roku, a habilitację przeprowadziła w 1968.

Jej osiągnięcia akademickie są niezwykle imponujące: w 1974 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, natomiast w 1980 roku została profesorem zwyczajnym. Pisarkowa była także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, co podkreśla jej znaczenie w dziedzinie językoznawstwa w Polsce.

Życiorys

Krystyna Pisarkowa przyszła na świat 30 stycznia 1932 roku w Gdańsku, jako córka niemieckiego przemysłowca Kurta Harrera oraz nauczycielki, Stanisławy Kamińskiej z Wolbromia. Jej ojciec, w późniejszych latach, zajął się tłumaczeniem polskiej literatury.

W 1954 roku zdobyła tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, po czym rozpoczęła pracę w Pracowni Polskiej Składni Historycznej PAN, której kierownikiem był prof. Zenon Klemensiewicz. W następnym roku, 1955, wyszła za mąż za Walerego Pisarka, a ich wspólne życie związało się z Krakowem, gdzie osiedlili się w Nowej Hucie, na osiedlu Słonecznym, w bloku nr 2. Para doczekała się córki, Doroty.

Krystyna Pisarkowa, prowadząc pracę naukową, obroniła swoją pracę doktorską w 1963 roku, a pięć lat później uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 1974 roku awansowała na profesora nadzwyczajnego, a w 1980 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.

Od lat 70. XX wieku była aktywnym wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) oraz Uniwersytecie Śląskim. W końcowej części XX wieku całkowicie poświęciła się pracy na UJ, gdzie prowadziła zajęcia m.in. w Katedrze Językoznawstwa Ogólnego. Wieloletnie doświadczenie zdobyła również w Instytucie Języka Polskiego PAN, a w 2003 roku została członkiem Rady Języka Polskiego.

W jej dorobku znajduje się również udział w licznych towarzystwach i komisjach związanych z językoznawstwem, zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Towarzystwie Miłośników Języka Polskiego, Polskim Towarzystwie Językoznawczym oraz Międzynarodowej Komisji Gramatyki Języków Słowiańskich.

Od 1990 roku była czynnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jej zainteresowania badawcze koncentrowały się na składni języka polskiego, a także na interpretacji literatury, w tym dzieł takich twórców jak Zbigniew Herbert i Wisława Szymborska, oraz teorii przekładu. Od 1963 współredagowała czasopismo Język Polski, a od 2005 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego tego pisma.

Niestety, Krystyna Pisarkowa zmarła nagle 27 lutego 2010 roku. Ostatnie pożegnanie miało miejsce na cmentarzu Rakowickim. Była żoną profesora Walerego Pisarka, czego wpływ na jej życie i karierę był znaczący.

Najważniejsze publikacje

Krystyna Pisarkowa, znana polska lingwistka, posiada w swoim dorobku wiele istotnych publikacji, które znacząco wpłynęły na rozwój językoznawstwa w Polsce.

  • Wyliczanki polskie, wydanie pierwsze z 1975 roku, drugie z 1988, a trzecie w 2012 roku,
  • Historia składni polskiej opublikowana w 1984 roku,
  • Język według Junga, wydane w 1994 roku,
  • Pragmatyka przekładu, doprowadzona do realizacji w 1998 roku,
  • Z pragmatycznej stylistyki, semantyki i historii języka z 1994 roku,
  • Językoznawstwo Bronisława Malinowskiego: więzy wspólnego języka, które ujrzało światło dzienne w 2000 roku,
  • Rachunek sumienia jako zadanie tłumacza, opublikowane w 2012 roku.

Upamiętnienie

W Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta, umiejscowiona na elewacji bloku nr 2 na osiedlu Słonecznym, znajduje się tablica pamiątkowa honorująca znakomitych profesorów. Uczczono w ten sposób Krystynę Pisarkową, Władysława Dobruckiego oraz Walerę Pisarkową. To wyjątkowe odznaczenie miało miejsce w miejscu, gdzie na co dzień żyli ci wybitni naukowcy.

Tablica, która została ufundowana przez mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej os. Słoneczne 2 oraz krakowski oddział IPN, odsłonięta została 1 marca 2020 roku. Jej autorem jest Stanisław Cukier, który stworzył to dzieło z brązu, stanowiące hołd dla ich osiągnięć naukowych i wkładu w rozwój kultury oraz nauki w Polsce.

Przypisy

  1. Krystyna Pisarkowa. wydawnictwopetrus.pl. [dostęp 04.01.2021 r.]
  2. Zmarła prof. Krystyna Pisarkowa. Dziennik Polski, 03.03.2010 r.

Oceń: Krystyna Pisarkowa

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:25