Magdalena Sroka (ur. 1979)


Magdalena Joanna Sroka, z domu Wolter, to wybitna postać polskiej polityki i bezpieczeństwa, która przyszła na świat 15 lipca 1979 roku w Gdańsku. Jej kariera zawodowa obejmuje różnorodne aspekty, od pracy w policji po znaczącą działalność w sferze politycznej oraz samorządowej.

Jako specjalistka w dziedzinie bezpieczeństwa, Sroka zdobyła uznanie w swoim fachu, co zaowocowało jej wyborami na posłankę w ramach IX i X kadencji Sejmu. W latach 2022–2023 pełniła rolę prezesa Porozumienia, co podkreśla jej zaangażowanie w politykę oraz działalność publiczną.

Życiorys

Magdalena Sroka jest osobą, która zakończyła edukację na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2003 roku. Następnie, w 2006 roku, zdobyła dyplom z zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim, a w 2019 roku ukończyła studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Do jej osiągnięć należy również zdobycie uprawnień instruktora sportu, policyjnego negocjatora, ratownika WOPR oraz sternika motorowodnego.

W karierze zawodowej Magdalena Sroka związała się z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku, gdzie osiągnęła stopień nadkomisarza. Jako specjalistka w obszarze bezpieczeństwa, jej obowiązki obejmowały zabezpieczanie imprez masowych oraz wizyt kluczowych osób, w tym prezydenta RP, na terenach województwa pomorskiego. Po rozpoczęciu kariery politycznej zakończyła służbę w policji, otwierając własną firmę doradczą w zakresie bezpieczeństwa.

W 2018 roku Sroka została wybrana radną Sejmiku Województwa Pomorskiego, reprezentując Porozumienie z listy Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu nr 4, obejmującym powiaty gdański, starogardzki, kartuski i kościerski, zdobyła 9689 głosów. W 2019 roku uzyskała mandat posłanki IX kadencji w okręgu gdyńskim, zdobywając 9349 głosów. Od 8 stycznia 2020 roku pełniła rolę rzecznika prasowego Porozumienia.

W październiku 2020 roku, w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący przepisów aborcyjnych, Sroka wyraziła swoje poparcie dla tzw. kompromisu aborcyjnego, przywołując opinie Lecha Kaczyńskiego. Naraziła się jednak na krytykę, potępiając niektóre formy protestów przeciw decyzji TK. Poparła również proponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący przerwania ciąży w przypadku wad letalnych płodu.

Początek lutego 2021 roku przyniósł spór w Porozumieniu, w którym Magdalena Sroka stanęła po stronie przewodniczącego partii Jarosława Gowina. W czerwcu tego samego roku objęła stanowisko wiceprezesa Porozumienia. W sierpniu, po decyzji o wystąpieniu parlamentarzystów z KP PiS, przyczyniła się do powołania nowego koła parlamentarnego. 10 grudnia 2022 roku, po rezygnacji Jarosława Gowina, została wybrana na prezesa Porozumienia.

W lipcu 2023 roku, wraz z dwoma posłami, przystąpiła do klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej, następnie decydując się na rezygnację z członkostwa w Porozumieniu. W wyborach parlamentarnych, które miały miejsce w tym samym roku, wystartowała z ramienia koalicji Trzecia Droga w okręgu gdańskim. Podczas kampanii wsparcia udzielili jej Aleksander Hall oraz Bronisław Komorowski. Uzyskała reelekcję, zdobywając 18348 głosów. Obecnie, w Sejmie X kadencji, sprawuje funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz jest członkinią Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W listopadzie 2023 roku dołączyła do zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W styczniu 2024 roku została powołana na przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. wykorzystania oprogramowania Pegasus, a w czerwcu 2024 roku objęła funkcję rzecznika prasowego klubu parlamentarnego PSL-TD.

Życie prywatne

Urodziła się jako córka Eugeniusza i Barbary. Zawarła związek małżeński z Mateuszem w 2006 roku, a ich rodzinę uzupełnia syn Jakub.

Wyniki wyborcze

Przedstawione poniżej wyniki wyborcze Magdaleny Sroki, która zadebiutowała w polityce jako przedstawicielka różnych komitetów w kolejnych latach, ukazują jej zaangażowanie oraz wyniki wyborcze w kluczowych elekcjach.

Rok wyborówNazwa komitetuJednostka organizacyjnaOkręg wyborczyRezultat
2018_Prawo i SprawiedliwośćSejmik Województwa Pomorskiego VI kadencjinr 49689 (5,56%)
2019Sejm IX kadencjinr 269349 (1,61%)
2023_Trzecia DrogaSejm X kadencjinr 2518 348 (2,98%)

Oceń: Magdalena Sroka (ur. 1979)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:8