Dariusz Kobzdej


Dariusz Kobzdej, urodzony 5 listopada 1954 roku w Gdańsku, był osobą o znaczącym wpływie, zarówno jako lekarz, jak i d działacz opozycyjny. Jego życie zostało tragicznie przerwane 16 grudnia 1995 roku, również w rodzinnym Gdańsku.

Jako więzień polityczny, Kobzdej stawił czoła trudnościom i ogromnym wyzwaniom, które towarzyszyły wielu jego współczesnym w dobie przemian społeczno-politycznych w Polsce. Jego działalność w opozycji jest świadectwem odwagi i determinacji, które cechowały tę niezwykłą postać.

Życiorys

Dariusz Kobzdej to postać niezwykle ważna dla historii Polski, szczególnie w kontekście działalności na rzecz demokracji w latach 70. i 80. XX wieku. Był mocno związany z różnymi ruchami społecznymi, jak Studenckie Komitety Solidarności czy Ruchem Młodej Polski. Działał również w NSZZ Solidarność oraz pełnił funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a w 1979 roku z wyróżnieniem ukończył edukację na Akademii Medycznej w Gdańsku. Po studiach swoje życie zawodowe rozpoczął w szpitalu w Wejherowie, a później pracował w gdańskiej Akademii Medycznej oraz w szpitalu w Gdyni-Redłowie, gdzie spędził wiele lat.

Od 1977 roku, będąc działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, aktywnie angażował się w walkę o prawa człowieka. W 1980 roku, w obliczu represji, został uwięziony na trzy miesiące, co skłoniło go do rozpoczęcia głodówki protestacyjnej. Dzięki spontanicznej akcji obronnej jego osoby, Kobzdej zyskał rozgłos jako jeden z czołowych działaczy RMP.

W sierpniu 1980 roku miał istotny udział w wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej im Lenina, co przełamało impas strajkowy. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku, zmuszony był do ukrywania się do końca 1982 roku. W międzyczasie był członkiem założycielem Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku oraz Gdańskiego Klubu Politycznego im. Lecha Bądkowskiego, który powstał w 1987 roku.

Po 1989 roku, Dariusz Kobzdej z zaangażowaniem oddał się działalności społecznej, organizując m.in. pomoc humanitarną dla Ukrainy. Niestety, zmarł w wyniku zapalenia płuc, a jego ciało spoczęło na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (rejon I, taras I, grób 25).

W 1995 roku, za swoje niezwykłe zasługi w działalności na rzecz demokratycznych zmian w Polsce oraz osiągnięcia w pracy zawodowej, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Warto dodać, że był mężem Danuty Czarlewskiej i wnukiem Floriana Nitki, który był pracownikiem Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i został zamordowany w obozie Stutthof.

Na jego cześć, nazwano skwer pomiędzy Targiem Drzewnym, Podwalem Staromiejskim oraz murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku – Plac Kobzdeja.

Przypisy

  1. PiotrP. Kobzdej PiotrP., Człowiek pod gruzami zawalonego domu. Pamiętniki Dariusza Kobzdeja, „Zawsze Pomorze”, 2021, s. 6-7.
  2. a b c KOBZDEJ DARIUSZ – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl [dostęp 25.12.2022 r.]
  3. Dariusz Kobzdej. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 22.05.2019 r.]
  4. Plac Kobzdeja Gdańsk [online], Nocowanie.pl [dostęp 10.12.2021 r.]
  5. Instytut PamięcieI.P. Narodowej, Kobzdej Dariusz [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 10.12.2021 r.]
  6. 20 LAT TEMU ODSZEDŁ DARIUSZ KOBZDEJ [online], kfp.pl, 17.12.2015 r. [dostęp 10.12.2021 r.]
  7. RomanR. Daszczyński, Kobzdej Dariusz [online], Wyborcza.pl, 01.08.2005 r. [zarchiwizowane 18.04.2009 r.]

Oceń: Dariusz Kobzdej

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:16