Jerzy Kmiecik


Jerzy Kmiecik, urodzony 3 lutego 1950 roku w Gdańsku, jest postacią ważną w historii Polski, szczególnie w kontekście przemian społecznych i politycznych, jakie miały miejsce w drugiej połowie XX wieku.

Jako polski związkowiec i działacz opozycji demokratycznej, odegrał istotną rolę w walce o wolność i prawa obywatelskie w czasach PRL.

Życiorys

Jerzy Kmiecik to postać związana z historią Polski, szczególnie w kontekście wydarzeń związanych z Solidarnością. W 1967 roku ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową, która mieściła się w gdańskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w Stoczni Północnej. W sierpniu 1980 roku zaangażował się w strajk, który miał miejsce w tej stoczni. Jego aktywność zaowocowała przystąpieniem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, gdzie odgrywał kluczową rolę jako jeden z sygnatariuszy porozumień sierpniowych.

Po zarejestrowaniu NSZZ „Solidarność” stał się etatowym pracownikiem tego związku. Niestety po wprowadzeniu stanu wojennego i brutalnej pacyfikacji protestów w Stoczni Północnej, został internowany w grudniu 1981 roku. Po siedmiu miesiącach, w lipcu 1982 roku, odzyskał wolność.

Kontynuował swoją działalność opozycyjną w ramach niejawnych struktur Solidarności. W 1988 roku znów angażował się w organizację strajków, co doprowadziło do okresowego pozbawienia go pracy. W 1989 roku wszedł w skład prezydium komisji zakładowej „Solidarności”. W 2003 roku zrezygnował z członkostwa w tym związku.

Jerzy Kmiecik został doceniony, otrzymując tytuł honorowego obywatela Gdańska w 2000 roku. W 2006 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Oceń: Jerzy Kmiecik

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:9