Johann Labes


Johann Labes to postać o znaczeniu historycznym, urodzona 29 sierpnia 1754 roku w Gdańsku, a zmarła 8 lipca 1809 roku w tym samym mieście. Był gdańskim kupcem oraz senatorem Wolnego Miasta Gdańska, którego działalność przyczyniła się do rozwoju lokalnej społeczności poprzez zagospodarowanie terenów rekreacyjnych.

Jednym z jego największych osiągnięć było stworzenie przestrzeni do wypoczynku w kompleksie leśnym Jaśkowej Doliny, położonym we Wrzeszczu. Działania Labesa przyczyniły się do wzbogacenia oferty rekreacyjnej tego obszaru, umożliwiając mieszkańcom oraz turystom korzystanie z uroków natury i spędzanie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Życiorys

Johann Labes był postacią o bogatym życiorysie, oraz istotnym przedstawicielem handlu w Gdańsku. Był synem kupca Kaspra Labesa, który urodził się około 1715 roku w Bukowie koło Darłowa i zmarł w 1763 roku w Gdańsku. Po ojcu przejął firmę „Kaspar Labes Erben”, która specjalizowała się w handlu zbożem oraz drewnem.

W roku 1808 Johann Labes był właścicielem sześciu statków towarowych, których łączna pojemność wynosiła 1700 łasztów, co odpowiada około 4000 ton. Nowoczesne miejskie inwestycje obejmowały również jego posiadłości, w tym kamienice znajdujące się przy ul. Długiej 34 oraz ul. Chlebnickiej 30, a także spichlerz na Wyspie Spichrzów.

Od 1787 roku Labes pełnił funkcję opiekuna przytułku przy ulicy Sierocej oraz szpitala miejskiego zlokalizowanego przy Bramie Oliwskiej na zlecenie władz miasta. Ponadto, w latach 1789-1806 był delegatem do III Ordynku, zanim Gdańsk został zaanektowany przez Królestwo Prus. W 1807 roku, po podpisaniu pokoju w Tylży, został senatorem nowo utworzonego Wolnego Miasta Gdańska pod protektoratem francuskim, w którego ramach utorował sobie drogę do negocjacji z władzami pruskimi dotyczących granicy pomiędzy Gdańskiem a Prusami. Jednakże w listopadzie 1808 roku zrezygnował ze swojego miejsca w senacie.

Johann Labes zainwestował również w tereny leśne na Górze Jana, znanej dzisiaj jako Sobótka, która znajduje się w obszarze Jaśkowej Doliny koło Wrzeszcza. Przekształcił je w teren rekreacyjny, a w 1803 roku udostępnił mieszkańcom pierwszy taras widokowy, z którego rozciągał się widok na Zatokę Gdańską.

Niestety, kryzys gospodarczy Gdańska, spowodowany kontrybucją nałożoną przez Francuzów oraz blokadą handlu angielskiego, doprowadził go do ruiny finansowej, co miało negatywny wpływ na jego życie oraz zdrowie, prowadząc do przedwczesnej śmierci. Został pochowany wkościele Mariackim w Gdańsku.

Jego nazwisko przetrwało w historii Gdańska, bowiem kopułowano testament po nim, nadając nazwę Labesweg jednej z ulic we Wrzeszczu, która istniała do 1945 roku i obecnie jest podzielona na ul. J. Lelewela oraz Nad Stawem.


Oceń: Johann Labes

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:24