Ryszard Pusz


Ryszard Bogdan Pusz, urodzony 29 kwietnia 1952 roku w Gdańsku, to postać, która wyróżnia się na tle polskiego społeczeństwa jako inżynier, przedsiębiorca oraz działacz opozycji w czasach PRL. Jego życie zawodowe oraz działalność społeczna są fascynującym przykładem zaangażowania w walkę o demokratyczne zmiany w Polsce.

Warto również wspomnieć o jego młodszym bracie Krzysztofie Puszu, którego działalność również miała znaczący wpływ na kształtowanie lokalnej historii i kultury.

Życiorys

Ryszard Pusz swoje edukacyjne kroki stawiał na Politechnice Gdańskiej, gdzie w 1977 roku zdobył dyplom na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w różnych przedsiębiorstwach przemysłowych, a w latach 1979–1982 zajmował się handlem, działając na terenie Miejskiej Hali Targowej w Gdyni jako ajent Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego.

Jego działalność społeczna rozpoczęła się już w 1976 roku, kiedy to zaangażował się w opozycję, współpracując z Bogdanem Borusewiczem. Aktywnie uczestniczył w organizacji pomocy dla represjonowanych robotników, gromadząc materiały wsparcia materialnego wśród handlarzy na Hali Targowej w Gdyni. Współpracował również z niezależnym wydawnictwem Alternatywy, a przed strajkiem w sierpniu 1980 roku brał udział w dystrybucji ulotek broniących Anny Walentynowicz.

Ryszard Pusz był aktywnym uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie zyskał status członka „Solidarności” oraz objął stanowisko przewodniczącego komisji zakładowej w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. Po ogłoszeniu stanu wojennego, drukował niezależne pisma, w tym Niezależny Serwis Informacyjny „Solidarność”, oraz organizował strajk w swoim przedsiębiorstwie. Wkrótce po wydarzeniach stanu wojennego, przez kilka tygodni ukrywał się, a w styczniu 1982 roku został tymczasowo aresztowany.

Jego działalność opozycyjna została ukarana, co doprowadziło do skazania go na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności. Zwolnienie uzyskał w grudniu 1982 roku. Po wyjściu z więzienia kontynuował opozycyjną działalność, m.in. organizując spotkania podziemnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej oraz naprawiając maszyny drukarskie. Działał także z redakcją „Tygodnika Mazowsze”, a na zlecenie TKK skonstruował maszynę offsetową w 1987 roku z różnych części pozyskiwanych z całego kraju.

W 1988 roku Ryszard Pusz skupił się na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej w rozmaitych branżach, jednocześnie rezygnując z aktywności politycznej. Jednak w 2007 roku, za swoje wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Przypisy

  1. Pusz, Ryszard. wyborcza.pl, 27.11.2006 r. [dostęp 14.05.2012 r.]
  2. M.P. z 2007 r. nr 44, poz. 515

Oceń: Ryszard Pusz

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:19