Gedymin Grubba, który przyszedł na świat 17 lipca 1981 roku w Gdańsku, jest postacią szczególną w polskim świecie muzycznym.
Wielu zna go jako organistę, kompozytora oraz dyrygenta, którego talent zdobył uznanie na wielu etapach kariery.
Wykształcenie muzyczne
Nauka muzyki była dla niego pasjonującą podróżą, którą rozpoczął w młodym wieku pięciu lat. Jego pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał pod okiem Haliny Radomskiej w Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie, gdzie uczył się gry na pianinie.
Po zdobyciu podstawowych umiejętności kontynuował edukację w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie. Zdołał opanować grę na fortepianie, ucząc się pod czujnym okiem Zofii Ralickiej, a także zgłębił techniki gry na klarnet, mając za nauczyciela Dariusza Egielmana. Jego pasja do muzyki nie ustawała, a w 1994 roku podjął wyzwanie nauki gry na organach.
Przez następne lata rozwijał swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie miał zaszczyt uczyć się pod kierunkiem Romana Peruckiego. W 2000 roku ukończył tę szkołę z wyróżnieniem, co pozwoliło mu na kontynuację studiów w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W akademii, pod kierunkiem Romana Peruckiego, zyskał głębsze zrozumienie technik organowych, równocześnie podejmując studia w klasie kompozycji pod przewodnictwem Eugeniusza Głowskiego. Ukończenie edukacji w 2006 roku stało się nowym etapem w jego życiu.
Aby stale doskonalić swoje umiejętności interpretacyjne i improwizatorskie, uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach, które prowadzone były przez wielu uznanych artystów. Wśród nich byli między innymi B.K. Bryndorf, E. Doll, F. Klinda, J. Laukvik, J.P. Lecaudey, L. Lohmann, D. Roth, A. Schoof, M. Strohhäcker, J.C. Zehnder, W. Zerer, S. Göttelmann, a także J. Gembalski oraz M. Sawa.
Jego praca i zaangażowanie przyniosły efekty, stając się laureatem wielu konkursów organowych oraz kompozytorskich, co potwierdza jego wysoki poziom artystyczny i techniczny.
Działalność koncertowa
Gedymin Grubba to artysta, który od momentu rozpoczęcia swojej drogi artystycznej w 1996 roku, aktywnie występuje jako organista, kameralista, kompozytor oraz dyrygent. Jego działalność koncertowa obejmuje imponującą liczbę ponad 2000 występów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Grubba miał okazję prezentować swoją sztukę w wielu krajach europejskich, a także w Azji, w tym w Hongkongu i Singapurze. Dodatkowo, jego występy miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, obejmując aż 25 stanów, a także w RPA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Australii oraz Nowej Zelandii.
Artysta dysponuje niezwykle zróżnicowanym repertuarem muzycznym, który obejmuje wszystkie epoki i style, poczynając od muzyki tabulaturowej a kończąc na współczesnych kompozycjach. W trakcie swojej kariery występował m.in. z takimi zespołami i orkiestrami jak: Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży, Kwartet Smyczkowy Orkiestry Symfonicznej w Toruniu, oraz The Sydney Consort, który jest australijskim zespołem grającym muzykę barokową. Również podejmował współpracę z Filharmonią Pomorską im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
Od momentu rozpoczęcia swojej kariery, Gedymin Grubba pełni także rolę prezentatora organów archikatedry w Gdańsku-Oliwie, co stanowi niezwykle ważny aspekt jego działalności artystycznej, łącząc pasję z misją edukacyjną i promocyjną.
Udział w festiwalach
Gedymin Grubba brał udział w licznych festiwalach muzycznych, które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego i uznania w świecie muzyki organowej. Poniżej przedstawiamy istotne wydarzenia, w których uczestniczył:
- Letni Festiwal Organowy w Tucholi,
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie,
- Gdański Festiwal Młodych Talentów w Gdańsku,
- Świętojański Festiwal Organowy w Toruniu,
- Festiwal Ekumeniczny i Wielu Kultur w Sanoku (2008),
- Cantus Organi Międzynarodowy Festiwal Organowy w Wołowie (2011),
- Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Komorniki (2012),
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim (2010),
- Festiwal Wielkich Wydarzeń w bazylice św. Brygidy w Gdańsku (2007),
- Międzynarodowy Festiwal Europa – Toruń (2011).
Kompozycje
Gedymin Grubba, jako kompozytor, ma na swoim koncie wiele interesujących dzieł, które zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Oto niektóre z jego znaczących kompozycji:
- Trzy fantazje na flet i organy (1996),
- Suitę Gdańską na organy (1997),
- Puszkin na wokal, fortepian i gitarę (2000),
- The Queen’s Dolour na głosy i instrumenty solowe, wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, fortepian i organy (2000),
- Miniaturę na fortepian (2001),
- Dziesięć Ave Maria na różne składy wokalno-instrumentalne (2001),
- Dwie miniatury na organy (2001),
- Dies irae na sopran, fortepian, smyczki i gitarę elektryczną (2001),
- Wariacje na temat własny na organy (2001),
- In memoriam na sopran i małą orkiestrę symfoniczną (2001),
- Introdukcję i Passacaglię a-moll na organy (2001),
- Symfonię dramma na organy (2002),
- The Dream’s na głosy i instrumenty solowe, wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, fortepian i organy (2002),
- The World na głosy i instrumenty solowe, wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, fortepian i organy (2002),
- Kyrie de Angelis na fortepian i organy (2003),
- In Paradisum na sopran, fortepian i organy (2003),
- Missa spei na chór mieszany a cappella (2003),
- Oratio pro Pacem na sopran, baryton, fortepian, organy i orkiestrę kameralną (2004),
- Getsemani na baryton i chór żeński (2004),
- Gorzkie Żale na głos recytujący, głosy i instrumenty solowe, wielką orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, fortepian i organy (2004),
- Papa in Memoriam na sopran, fortepian i sampler elektroniczny (2005),
- Do Sosny Polskiej, pieśń do słów Jana Pawła II na bas, fortepian i zespół kameralny (2006),
- Droga Krzyżowa na sopran, orkiestrę symfoniczną i chór z organami (2006),
- Sinfonia Jubilate na sopran, baryton, recytatora, fortepian, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2008) – utwór powstał na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja ta była dedykowana J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski,
- Santo Subito! na sopran, recytatora, chór mieszany i małą orkiestrę symfoniczną (2011),
- Autor oficjalnego hejnału miasta Pelplina.
Nagrody
Gedymin Grubba to osoba, która otrzymała wiele prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury i działalności społecznej. Wśród jego wyróżnień znajdują się m.in.
- 2009 – Nagroda Mestwina w kategorii działalność kulturalna,
- 2011 – Medal za zasługi dla Miasta i Gminy Pelplin,
- 2017 – Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- 2019 – Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę,
- Trzykrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańsk, a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.
Inna działalność
W 1999 roku Grubba odegrał kluczową rolę w stworzeniu i organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie, pełniąc do dziś funkcję dyrektora tego prestiżowego wydarzenia. Festiwal ten jest jedną z największych, cyklicznych imprez kulturalnych w tej części Europy, skupiającą się na muzyce organowej. Dzięki staraniom organizatorów, wśród których znajduje się również Grubba, udało się przeprowadzić rekonstrukcję XVII-wiecznych, unikatowych organów znajdujących się w katedrze pelplińskiej, co miało miejsce w 2003 roku. Przyczyniło się to do szerokiej popularyzacji ich wyjątkowych walorów brzmieniowych w świecie.
Równocześnie w tym samym roku, zapoczątkował on cykl koncertów pt. Mariackie Wieczory Kameralne w Koronowie, które przyciągnęły liczne grono melomanów i pasjonatów muzyki kameralnej.
Od 2003 roku Grubba pełni obowiązki prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku. Organizacja ta, jako instytucja pożytku publicznego, ma za cel wspieranie i promowanie sztuki, a także pomoc młodym talentom oraz ożywienie życia kulturalnego w społeczności. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację koncertów muzyki poważnej w całej Polsce, prowadzenie kursów mistrzowskich dla studentów polskich akademii muzycznych, zwłaszcza z zakresu muzyki organowej, a także poprzez organizację konkursów, warsztatów oraz wykładów. Wśród najważniejszych wydarzeń, które zostały zainicjowane przez fundację oraz kontynuowane z jej udziałem, znajdują się: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie, Mariackie Wieczory Kameralne w Koronowie, Cykl Koncertów Kameralnych w Mikołajkach, Festiwal Wielkich Wydarzeń w Gdańsku oraz Gdański Festiwal Młodych Talentów.
W 2010 roku Grubba miał zaszczyt być przewodniczącym jury w Konkursie dla młodych organistów w Sydney w Australii, co stanowiło ważny krok w jego międzynarodowej karierze.
W 2012 roku został powołany do dwóch kapituł zajmujących się przyznawaniem nagród oraz wyróżnień artystom Pomorskim za ich wkład w kulturę. Najpierw został członkiem kapituły przy Burmistrzu Miasta i Gminy Pelplin, a następnie przewodniczącym kapituły przy Staroście Tczewskim, pełniąc tę funkcję w latach 2012-2017.
Warto również dodać, że Grubba jest aktywnym członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, gdzie angażuje się w promowanie młodych twórców i ich twórczości.
Nagrania płytowe
Twórczość Gedymina Grubby obejmuje szereg interesujących projektów płytowych, które cieszą się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie, zarejestrowane w 2006 roku, to album, który zdobył nominację do prestiżowej nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Solowa. Co więcej, w 2009 roku płyta ta uzyskała status złotej płyty, co stanowi potwierdzenie jej wysokiej jakości i popularności.
W 2008 roku Grubba wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, który odbył się w Pelplinie i Koronowie. To wydarzenie pozwoliło na wystąpienie artysty przed szeroką publicznością i promowanie muzyki organowej.
Dwa lata później, w 2010 roku, ukazał się album Gedymin Grubba Organy Katedry Polowej w Warszawie, który prezentuje kolejne osiągnięcia artysty w dziedzinie interpretacji muzyki organowej.
Przypisy
- Gedymin Grubba. Polmic. [dostęp 15.05.2020 r.]
- Absolwenci klasy organów. Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. [dostęp 21.09.2019 r.]
- Uczta muzyczna – Gedymin Grubba na organach bocznych. Portal Pomorza. [dostęp 21.09.2019 r.]
- Nadzwyczajny koncert: Sinfonia Jubilate. conspero.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Sinfonia Jubilate - prawykonanie. filharmonia.bydgoszcz.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Hejnał miasta Pelplin. pelplin.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Koncert polskiego organisty wirtuoza - Gedymina Grubby w Wilnie. www.wilnoteka.lt/pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Pipe Works 2010, Gedymin Grubba (Poland). singaporeago.org. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Premiera – koncert oficjalny. filharmonia.bydgoszcz.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Świętojański Festiwal Organowy w Toruniu - Gedymin Grubba. www.organy.diecezja.torun.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- II edycja Festiwal Ekumeniczny i Wielu Kultur w Sanoku - wykonawcy. 1bog.esanok.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Komornikach - wykonawcy. poznan.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Festiwalową publiczność zachwycił obój - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku. prostki.wm.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- XV Międzynarodowy Festiwal Europa - Toruń 2011, opis wydarzenia. visitkujawsko-pomorskie.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré – oficjalna strona internetowa. faure.w.interia.pl/. [dostęp 09.07.2012 r.]
- Związek Kompozytorów Polskich – Koło Młodych, członkowie. zkp.org.pl. [dostęp 09.07.2012 r.]
- XI Charytatywny Bal Mestwina już za nami. "Mestwiny" rozdane!. Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie: mok.pelplin.pl, 24.01.2009 r. [dostęp 09.07.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Janca | Jacek Zdybel | Jacek Niegoda | Katarzyna Ewald-Alemany | Carl Schuricht | Abelard Giza | Hanna Bieniuszewicz | Bożena Ptak | Antonio Casimir Cartellieri | Daniel Schultz | Dorota Nieznalska | Maciej Kułakowski (artysta) | Paulina Kinaszewska | Grzegorz Pawłowski (aktor) | Piotr Szulkin | Wojciech Wencel | Joanna Bogacka | Karol Kozłowski (muzyk) | Bronisław Tusk | Hans SönnkeOceń: Gedymin Grubba