Marek Jerzy Rogulski, znany również pod pseudonimami „Piętaszek” oraz „Rogulus”, to postać o wyjątkowym dorobku artystycznym.
Urodził się w 1967 roku w Gdańsku i od tamtej pory nieprzerwanie działa w różnych dziedzinach sztuki. Jest polskim artystą multimedialnym, który łączy w swojej twórczości wiele form wyrazu, w tym rzeźbę, malarstwo, performans, wideo oraz fotografię. Jego twórczość obejmuje również muzykę oraz teorię sztuki, co czyni go wszechstronnym twórcą i zachęca do odkrywania jego wielu talentów.
Marek Rogulski jest nie tylko artystą, ale także przedsiębiorcą. Współzałożył wytwórnię nagraniową TNS Records RXS, która przyczyniła się do popularyzacji wielu projektów artystycznych. Dodatkowo, od 1992 roku pełni rolę założyciela oraz kierownika Fundacji Tysiąca Najjaśniejszych Słońc, organizacji zaangażowanej w rozwój i wspieranie sztuki.
Życiorys
Marek Rogulski to syn Jerzego Rogulskiego, znanego lekarza oraz profesora Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1985–1990 był studentem gdańskiej PWSSP (aktualnie Akademii Sztuk Pięknych), gdzie kształcił się na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
W jego twórczości pierwsze działania w przestrzeni publicznej można zauważyć już w roku 1983. W 1989 roku, wraz z Robertem Kają, Sławomirem Górą oraz Sławomirem Laskowskim, założył grupę artystyczną Pampers Maxi. Natomiast w roku 1990, współpracując z Piotrem Wyrzykowskim, utworzył grupę Ziemia Mindel-Würm. Dwa lata później, nawiązał współpracę z przebojową Galerią Wyspa.
W 1991 roku razem z Andrzejem Awsiejem oraz Joanną Kabalą założył galerię C 14, mieszczącą się przy Klubie Inicjatyw Społecznych w Gdańsku. Wspierał rozwój tej instytucji, pełniąc funkcje wiceprzewodniczącego, a później sekretarza Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych. W 1992 roku współtworzył fundację Otwarte Atelier w dawnej Łaźni miejskiej, gdzie prowadził do 1994 roku galerię Autodafe.
Rok 1995 to moment utworzenia przez Rogulskiego galerii Spiż 7 (Spichrz 7) w Gdańsku. Od 1992 roku jest autorem, kuratorem i organizatorem wielu projektów związanych z sztuką współczesną oraz współczesną muzyką improwizowaną, organizując wystawy w takich miejscach jak C 14, Otwarte Atelier, galeria Spiż 7, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BGSW w Słupsku, Austriackie Forum Kultury, CSW Łaźnia w Gdańsku, Galeria Bielska w Bielsku-Białej oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, a także współpracując z Gdańską Galerią Miejską.
Jest autorem idei i projektu zatytułowanego Poza Postmodernizm, który realizuje od 1999 roku w ramach prowadzonej Fundacji TNS oraz galerii Spiż 7. W kontekście tego projektu w 2001 roku zaprezentował Podstawy Manifestu Współczesnej Kontrkultury, w którym stawia fundamentalne pytania dotyczące przyszłości postmodernizmu.
Rogulski zadaje pytania o to, jaki mógłby być nowy, szerszy światopogląd, i od 2010 roku realizuje projekty uzupełniające, takie jak Producenci kontekstów w obliczu przemian oraz Virtual, które służą analizie współczesnej sztuki ponowoczesnej oraz badaniu dynamiki nurtów postkonceptualnych.
Artysta przyczynił się do ponad stu pięćdziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych oraz kolekcjach sztuki współczesnej, w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach Pomorskiej Zachęty i Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej oraz fundacji TNS.
Marek Rogulski jest również utalentowanym muzykiem, grającym na trąbce, saksofonie tenorowym oraz kontrabasie. W przeszłości współpracował z przedstawicielami trójmiejskiej sceny yassowej w grupach takich jak Art Rhythmic (z Mazzollem, Wojciechem Mazolewskim i Łukaszem Szajną), Mazzoll & Arhythmic Memory oraz Rogulus X Szwelas Project. Obecnie angażuje się w obszarze współczesnej muzyki improwizowanej, koncertując z artystami takimi jak Peter Kowald, Marcus Reuter, Zdzisławem Piernikiem, Yurijem Yaremczukiem, Mikołajem Trzaską, Michałem Gosem, Fredericem Blondy, Tomaszem Szwelnikiem, Andrzejem Izdebskim, Michałem Górczyńskim oraz Sławkiem Jaskułke.
Jako autor wielu wydawnictw oraz publikacji dotyczących teorii sztuki współczesnej i współczesnej muzyki improwizowanej (np. Supramolecular music), prowadzi archiwum swoich działań artystycznych na kanale YouTube, w którym znajdują się również nagrania VHS z przełomu lat 80. oraz 90., sprzed powołania Fundacji TNS.
Teksty
Twórczość Marka Rogulskiego obejmuje wiele interesujących publikacji, które uzyskały uznanie w środowisku artystycznym. Poniżej przedstawiamy kluczowe teksty, które są znaczące dla zrozumienia jego dorobku:
- Punkt, od którego nie ma odwrotu, Wydawnictwo Sz,sz,sz, Fundacja TNS, Gdańsk 1991,
- System Supersztuki, BWA Katowice 1994/7 (fragmenty drukowane w katalogu do wystawy Pustynna Burza oraz w katalogu towarzyszącym I Międzynarodowym Spotkaniom Sztuki),
- W stronę Nadświadomości, BWA Katowice ’98 (tekst zamieszczony w katalogu towarzyszącym wystawie na II Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki),
- tekst w katalogu wystawy Wobec Apokalipsy, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 1998,
- Poza Postmodernizm, album TNS, Wydawnictwo SZ,sz,sz, Fundacja TNS, Gdańsk 2000,
- teksty ideowe do wystaw Poza Ciało, Poza Umysł, +- Centaur, Principium, archiwa Fundacji TNS,
- Poza postmodernizm, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2000,
- Poza Postmodernizm. Duch = Kreatywność, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, 2001,
- Śmierć jako technika transcendencji, Wydawnictwo Arka, Cieszyn 2001 (tekst w katalogu wystawy Oblicza Śmierci),
- Podstawy manifestu Współczesnej Kontrkultury Wydawnictwo SZ,sz,sz, Fundacja TNS, Gdańsk 2001,
- Nowy Paradygmat: Doświadczanie Pozaczasowego. Doświadczanie Nieskończoności Sopot 2001 (tekst w katalogu Poza Postmodernizm),
- Zwiadowca – Projekt Poza Postmodernizm. CSW Łaźnia, Gdańsk, 2009,
- Od Pampers Maxi do Poza Postmodernizm. Suplementy do sztuki polskiej lat 80-tych (pod redakcją Jolanty Ciesielskiej), OKIS, Wrocław, 2009,
- Art Ready. Fundacja TNS, Gdańsk, 2013,
- Rozwój – między genami a memami. Fundacja TNS, Gdańsk, 2013,
- Hiperbola. PGS Sopot, 2015.
Wystawy
Marka Rogulskiego cechuje bogaty dorobek artystyczny, w który wpisuje się szereg wystaw, które miały miejsce na przestrzeni lat. Do jego najważniejszych ekspozycji można zaliczyć:
- Auto da fe – Geniusz Miłości, Otwarte Atelier – dawna łaźnia miejska, Gdańsk, 1993,
- Foto-genom (współpraca z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Krytyków AICA), Galeria Spiż 7, Gdańsk, 1999,
- Wobec Apokalipsy (współpraca z Krzysztofem Jureckim), Galeria Spiż 7, Gdańsk,
- Poza Postmodernizm (cykl wystaw w ramach kulturowego projektu, m.in. w Galerii Spiż 7 w Gdańsku, BGSW w Słupsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski),
- Scena 2000, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, 2000,
- Poza Ciało, Poza Umysł. Projekt Poza Postmodernizm, Galeria Spiż 7, Gdańsk, 2000,
- Poza Postmodernizm, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2001,
- 100 lat polskiej Fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, The Shoto Museum of Art w Tokio; City Art Museum w Nigacie w Japonii, 2006,
- Die Kunst ist Toth, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2007,
- Zwiadowca; Projekt Poza Postmodernizm; Re:re:rekonstrukcja, CSW Łaźnia w Gdańsku; Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, 2009,
- Republika Bananowa, Art Center, Bukareszt, Rumunia; MODEM Art Center, Debreczyn, Węgry, 2010,
- Osmoza, Projekt Poza Postmodernizm, Galeria Pionova, Gdańsk, 2011,
- Von Hieeer aus?, Galeria Spiż 7, Gdańsk, 2012,
- ROZWÓJ – między genami a memami, Galeria Spiż 7, Gdańsk, 2013,
- Hiperbola, PGS, Sopot, 2015.
Wystawy te pokazują różnorodność działań artystycznych Rogulskiego oraz jego zaangażowanie w rozwój lokalnej i międzynarodowej sceny sztuki współczesnej.
Rzeźby i instalacje
W twórczości Marka Rogulskiego możemy dostrzec innowacyjne podejście do rzeźby i instalacji, przy czym wiele z jego prac łączy elementy techniki oraz sztuki.
- szybki ruch oczu, system lewitacji – promienista przestrzeń gęstości, powstała w 1992 roku,
- oświecony wąż, który zwraca się do widza z przesłaniem: „przyjdę wyrwać twoje serce”, dedykowany nowoczesności, wzywający do wspólnego płonienia się,
- machina coelestis, artystyczny projekt z 1997 roku.
Dyskografia
Dyskografia Marka Rogulskiego obejmuje wiele interesujących projektów oraz albumów, które w znaczący sposób wpłynęły na scenę muzyczną.
- Snaart – Rogulus X Szwelas Project (TNS Records RXS, 1998),
- Azure Excess – Mazzoll/ Knuth diffusion ensamble (blauHOFFER multiple art, 1999),
- Afferico – Rogulus X Szwelas Project (TNS Records RXS, 1999/2000),
- Single 3 – Mazzoll (blauHOFFER multiple art, 2000),
- Krzywa pieczęć – Rogulus – Machina MaGhica (TNS Records RXS, 2001),
- Koso Vosok – Rogulus X Szwelas Project (TNS Records RXS, 2001),
- Bassisters Orchestra 2001,
- Droga do Ixtlan – Rogulus Machina MaGhica (TNS Records RXS, 2002),
- Live from Jena – Rogulus X Szweras und Gos (TNS Records RXS, 2002),
- Brass 7 – Izdebski i Rogulski (TNS Records RXS, 2002),
- 5 nie dzieli – Rogulus X Szwelas Project (TNS Records RXS, 2002),
- Ku Gluk Tuk – Rogulus Neandertalensis (TNS Records RXS, 2002),
- Krrr – Rogulus Neandertalensis (TNS Records RXS, 2006).
Nagrody i odznaczenia
Marek Rogulski, uznawany twórca na scenie kulturalnej, zdobył liczne wyróżnienia za swój znaczący wkład w rozwój kultury w Gdańsku. Poniżej przedstawiamy listę odznaczeń, które otrzymał w ciągu swojej kariery:
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 10-lecia miejskiej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (2008),
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, a w szczególności za wkład włożony w powstanie Galerii „Wyspa” i CSW „Łaźnia” (2011),
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej (2016),
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej (2021),
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (16 kwietnia 2024).
Przypisy
- ROGULSKI MAREK „ROGULUS”, artysta multimedialny – Encyklopedia Gdańska [online], gdansk.gedanopedia.pl [dostęp 25.11.2024 r.]
- Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc [online], rejestr.io/krs [dostęp 03.05.2024 r.]
- a b c d Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 25.11.2024 r.]
- Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 25.11.2024 r.]
- Fundacja Tysiąc Najjaśniejszych Słońc - Galeria Spiż 7 - Projekt POZA POSTMODERNIZM. [w:] Fundacja TNS [on-line]. [dostęp 10.02.2020 r.]
- NOWA SZKOŁA GDAŃSKA – Encyklopedia Gdańska [online], www.encyklopediagdanska.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
- marek rogulski - Google [online], plus.google.com [dostęp 25.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Boros | Cezary Paszkowski | Grzegorz Bral | Maciej Grzywaczewski | Ryszard Minkiewicz | Tomasz Wendt | Michał Szlaga | Maciej Sieńkowski | Marek Bieńkowski (poeta) | Ewelina Nowicka | Adam Fleks | Anna Kerth | Bartosz Paduch | Tomasz Lipnicki | Marek Gracz | Izabela Orkisz | Jakub Roszkowski | Mieczysław Abramowicz | Lech Dziewulski | Hanna CyglerOceń: Marek Rogulski