Zakład Utylizacyjny sp. z o.o. w Gdańsku to istotny element systemu zarządzania odpadem w regionie. Ten zakład, który zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych, znajduje się przy ulicy Jabłoniowej, w malowniczej osadzie mieszkalno-rolniczej Szadółki. Obszar ten jest częścią dzielnicy Jasień, co sprawia, że zakład jest dobrze skomunikowany i dostępny dla mieszkańców.
W bliskim sąsiedztwie zakładu znajduje się Obwodnica Trójmiasta, co dodatkowo podnosi znaczenie lokalizacji pod względem transportowym. Całkowita powierzchnia zakładu to około 70 ha, z czego 3 ha zostało przeznaczone na planowaną spalarnię odpadów komunalnych.
Historia
W historii Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku można wyróżnić kluczowe daty i wydarzenia, które wpłynęły na rozwój gospodarki odpadowej w tym regionie.
- 1973 – w tym roku powstało składowisko odpadów komunalnych, które zaczęło przyjmować oraz magazynować odpady wytwarzane przez mieszkańców Gdańska oraz pobliskich gmin, takich jak: Żukowo, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Somonino, Przodkowo i Kartuzy,
- lipiec 1992 – na skutek prywatyzacji przedsiębiorstwa komunalnego oraz Uchwały Rady Miasta Gdańska z 17 grudnia 1991 nr XXXVII/236/91, utworzono Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku. Gospodarka odpadami oraz ich utylizacja zostały wydzielone z zakresu oczyszczania miasta oraz transportu odpadów komunalnych,
- 2008 – Zakład Utylizacyjny włączył się do programu „Modernizacja Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gdańsku”, którego celem była poprawa stanu czystości w mieście oraz usprawnienie zarządzania odpadami. W ramach modernizacji, zakład miał zostać dostosowany do unijnych standardów zgodnych z wymogami traktatu akcesyjnego z 2003 roku, co stanowiło często niezbędny krok w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 320 mln złotych, z czego 60% środków pochodziło z funduszy unijnych,
- 2011 – zakończono modernizację zakładu, co zaowocowało uruchomieniem nowoczesnej kompostowni odpadów.
Zakres działalności
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku zajmuje się szerokim zakresem działalności w obszarze gospodarki odpadami. Oferowane usługi obejmują różnorodne aspekty związane z efektywnym zarządzaniem odpadami, co przyczynia się do ochrony środowiska oraz wspierania lokalnych społeczności w dbaniu o czystość i porządek.
- zbieranie, obróbka i usuwanie odpadów, które nie są klasyfikowane jako niebezpieczne,
- zbieranie wszelkich odpadów niebezpiecznych,
- zbieranie odpadów wynikających z systemu selektywnej zbiórki,
- odzysk surowców z materiałów segregowanych oraz sprzedaż surowców i złomu,
- odzysk surowców z zmieszanych odpadów komunalnych,
- zbieranie odpadów elektronicznych, w tym RTV, AGD oraz sprzętu komputerowego,
- zbieranie odpadów w ramach dualnego systemu zbiórki, dzieląc je na odpady suche i mokre,
- zagospodarowanie odpadów organicznych,
- zbieranie odpadów wielkogabarytowych,
- przyjmowanie gruzu oraz innych odpadów powstałych podczas prac budowlanych,
- wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej z gazu pochodzącego z wysypisk,
- działalność związana z rekultywacją terenów,
- usługi związane z gospodarką odpadami,
- realizacja usług w zakresie „Banku mas ziemnych”,
- promocja zasad właściwego postępowania z odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki już w miejscu ich wytwarzania.
Wszystkie te działania są realizowane z myślą o zrównoważonym rozwoju oraz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Spalarnia odpadów
W ramach inicjatywy współfinansowanej przez Unię Europejską realizowany jest projekt budowy jednej z największych w Polsce spalarni odpadów komunalnych. Mowa o Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Gdańsku, który ma osiągnąć imponującą wydajność na poziomie 160 tysięcy ton odpadów rocznie, pochodzących z 35 gmin znajdujących się w Pomorskiem.
Inwestycja, która jest realizowana przez spółkę komunalną o nazwie Port Czystej Energii, koncentruje się na przetwarzaniu jedynie tzw. resztkowej frakcji odpadów, co oznacza, że będą one składały się z odpadów energetycznych, które pozostają po wcześniejszym procesie sortowania. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie surowców wtórnych, co jest kluczowe w kontekście ochrony środowiska.
Warto zauważyć, że odpady takie jak zużyte pieluchy jednorazowe, folie, zabrudzone kubeczki i butelki po produktach spożywczych, a także papierki po słodyczach, mają wartość opałową porównywalną do węgla brunatnego.
Proces budowy rozpoczął się 5 lipca 2020 roku i przewiduje zakończenie na rok 2023. Całkowity koszt projektu wyniesie pół miliarda złotych, z czego aż 271 milionów złotych zostanie sfinansowane przez Unię Europejską. Włoską-francuskie konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia oraz Dalkia Wastenergy pełni rolę głównego wykonawcy, działając na podstawie umowy podpisanej w 2018 roku i uzyskanego pozwolenia na budowę w 2019 roku.
Dzięki procesowi spalania, instalacja ma również przyczynić się do produkcji energii elektrycznej i ciepła, które będą zaspokajać potrzeby około 30 tysięcy mieszkańców Gdańska.
Przypisy
- Od poniedziałku rusza budowa spalarni odpadów w Gdańsku
- Gdańsk. Zielone światło dla spalarni śmieci za pół miliarda złotych
- Lokalizacja. [dostęp 15.05.2016 r.]
- O firmie. [dostęp 15.05.2016 r.]
- Przedmiot działalności. [dostęp 15.05.2016 r.]
- Informator. [dostęp 15.05.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego | Orlen Kolej | Żegluga Gdańska | Inpro | Słowo/obraz terytoria | Energa | Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych | Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe | Omida Group | Atlanta Poland | Mayones | VoiceLab.AI | Polski Rejestr Statków | LPP | ETOS (przedsiębiorstwo) | Mercor | Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe | Batycki | Polbruk | Gratka TechnologieOceń: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku