Ostrów (Gdańsk)


Ostrów, znany również pod niemiecką nazwą Holm oraz kaszubską Chółm, to interesująca wyspa, która znajduje się w granicach Gdańska. Zajmuje strategiczną lokalizację w dzielnicy Młyniska, położoną pomiędzy dwoma znaczącymi akwenami wodnymi.

Na zachodniej stronie wyspy rozciąga się Martwa Wisła, stanowiąca naturalną granicę, a na wschodzie znajduje się Kanał Kaszubski. Taka lokalizacja sprawia, że Ostrów cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Wyspa została formalnie przyłączona do Gdańska 15 listopada 1902 roku, co miało istotny wpływ na rozwój tego obszaru. Ostrów, ze swoją bogatą historią i atrakcyjnym położeniem, stanowi ważny element gdańskiego krajobrazu.

Nazwa

28 marca 1949 roku ustalono oficjalną polską nazwę dla miejscowości, która przyjęła formę Ostrów. Zdefiniowano też formę gramatyczną w drugim przypadku jako Ostrowa, a przymiotnik związany z tą miejscowością otrzymał postać ostrowski.

Historia

W przeszłości obszar ten był pokryty podmokłymi łąkami. W XVII wieku istniały na nim miejskie fortyfikacje, które stanowiły ważny element obrony, natomiast w połowie XIX wieku Ostrów stał się majątkiem ziemskim.

Ostrów był połączony z lądem stałym poprzez przeprawy promowe, w tym z Przeróbką, gdzie znajdowała się stacja kolejowa Gdańsk Kanał Kaszubski. Nawet w czasach, gdy tutejszy przemysł był już rozwinięty, promy umożliwiały transport ludzi oraz towarów.

Pontonowy most dotarł na wyspę dopiero na początku lat czterdziestych XX wieku, znacząco ułatwiając komunikację. Dziś Ostrów jest niezamieszkany, a jego teren wykorzystywany jest głównie na cele przemysłowe.

Na wyspie znajduje się wiele ważnych obiektów przemysłowych, w tym Gdańska Stocznia „Remontowa”, a także Stocznia Gdańska oraz inne mniejsze firmy związane z branżą stoczniową, jak również przedsiębiorstwo Gdańskie Młyny i Spichlerze.

Aktualnie Ostrów jest połączony z lądem stałym za pomocą dwóch mostów, które przebiegają nad Martwą Wisłą. Pierwszy z nich znajduje się na południu, a drugi na zachodzie wyspy, co tworzy wygodne połączenie z resztą Gdańska.

Przypisy

  1. Katastrofa promu na Motławie [online], historia.trojmiasto.pl, 17.10.2005 r. [dostęp 17.10.2005 r.]
  2. Jednostki morfogenetyczne Gdańska. [dostęp 20.01.2009 r.]
  3. Dr. Florjan Cenôva, Skôrb Kaszébskosłovjnskjè mòvè, str. 84, Svjecè, 1866.
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11.02.1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości. M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225.

Pozostałe obiekty w kategorii "Wyspy":

Ołowianka | Wyspa Spichrzów | Wyspa Sobieszewska | Wyspa Portowa

Oceń: Ostrów (Gdańsk)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:7