Dom Ferberów w Gdańsku


Dom Ferberów, znany również jako Adam i Ewa, to kamienica wzniesiona w 1560 roku, która emanuje niezwykłym urokiem stylu renesansowego. Znajduje się w Gdańsku na Głównym Mieście przy ul. Długiej. Budowla ta jest nie tylko architektonicznym dziełem sztuki, ale również nośnikiem bogatej historii, bowiem jej fasada zdobią herby Polski, Gdańska oraz Prus Królewskich.

Wyróżnia się efektownymi pilastrami, intricately carved statues and medallions that speak to the artistic tradition of the era. Dodatkowo, na elewacji kamienicy dostrzec można fryz z niderlandzkimi motywami, co podkreśla międzynarodowy charakter ówczesnego Gdańska.

Kamienica była własnością rodziny Ferberów, która w znaczący sposób wpłynęła na historię miasta. Z tej rodziny wywodziło się sześciu burmistrzów, trzech ławników, sześciu rajców, trzech kanoników oraz jeden biskup. To świadczy o ich ogromnym wpływie na życie społeczno-polityczne Gdańska.

Charakterystyczne drzwi wejściowe, zdobione figurami Adama i Ewy, były w centrum lokalnych legend. Mówi się, że postacie te były siedliskiem diabelskiej mocy. Z tego powodu, po śmierci ostatniego potomka rodu Ferberów w 1786 roku, kamienica przez długi czas pozostawała niezamieszkana. Dopiero dzięki przebudowie oraz usunięciu figury z drzwi, mieszkańcy zaczęli wierzyć, że klątwa przestała dręczyć to miejsce.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.

Oceń: Dom Ferberów w Gdańsku

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:9