Liliana Głąbczyńska-Komorowska, znana również jako Liliana Komorowska, to prominentna polska aktorka, która urodziła się 11 kwietnia 1956 roku w Gdańsku.
Od lat 80. XX wieku, jej kariera artystyczna rozwija się poza granicami Polski, a konkretnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, gdzie zdobyła uznanie publiczności oraz krytyków.
Życiorys
Liliana Komorowska jest córką Henryki Komorowskiej oraz Klaudiusza Głąbczyńskiego, którzy oboje są uznawanymi tancerzami i choreografami. Artystycznie posługuje się nazwiskiem panieńskim swojej matki, Komorowska.
W 1979 roku z wyróżnieniem ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, co stanowiło istotny krok w jej karierze aktorskiej. Po raz pierwszy na ekranach kin pojawiła się w 1977 roku, grając epizodyczną rolę siostrzenicy Gabriela Narutowicza w filmie Śmierć prezydenta.
Jej debiut telewizyjny miał miejsce w 1979 roku, kiedy to wystąpiła w spektaklu Teatru Telewizji pod tytułem Czarownice z Salem, którego reżyserem był Zygmunt Hübner. Rola Abigail, w którą się wcieliła, została uhonorowana nagrodą za najlepszy debiut aktorski podczas Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie, co znacząco podniosło jej prestiż w branży.
W ciągu swojej kariery artystycznej występowała na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, biorąc udział w szeregu znakomitych inscenizacji. Wśród nich znalazły się: Operetka Witolda Gombrowicza, w której partnerowała Piotrowi Fronczewskiemu, oraz Britannicus Racine’a z Zofią Rysiówną. Z kolei w Śmierci Kubusia Fatalisty Diderota występowała obok Zbigniewa Zapasiewicza, a w Jak wam się podoba Williama Szekspira grała u boku Janusza Gajosa.
Liliana Komorowska zyskała także międzynarodową renomę, występując w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Pracowała u boku wielu uznanych aktorów, w tym Diany Rigg, Petera Wellera, Donalda Sutherlanda, Telly’ego Savalasa, Toma Sellecka, Aidan Quinna i Bena Kingsleya, co potwierdza jej znaczącą pozycję w świecie kina.
W 2012 roku zdobyła uznanie jako reżyserka, tworząc wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Piękne i bestia (Beauty and the Breast), który opowiada o kobietach walczących z rakiem piersi. Jej twórczość zyskała szersze uznanie i pomogła w szerzeniu świadomości na temat chorób nowotworowych.
Życie prywatne
Liliana Komorowska jest kobietą, która związała swoje życie z wieloma mężczyznami. Jej pierwszym mężem był znany muzyk, Michał Urbaniak. Kolejnym partnerem był Christian Duguay, z którym doczekała się dwojga dzieci – syna Sebastiana oraz córki Natalii. Od 2006 do 2017 roku jej mężem był Bernard Poulin.
Aktorka dzieli swoje życie pomiędzy Warszawę a Montreal w Kanadzie. W obu tych miejscach realizuje swoje pasje zawodowe, biorąc udział w licznych produkcjach teatralnych oraz filmowych, które odbywają się w prowincji Quebec.
Filmografia
Filmografia Liliany Komorowskiej to niezwykle bogaty zbiór ról, które zdefiniowały jej karierę artystyczną. Oto chronologiczny spis jej najważniejszych występów w filmach i serialach:
- 1977: Śmierć prezydenta – rola siostrzenicy Gabriela Narutowicza,
- 1979: Hotel klasy lux – wcielenie Elżbiety,
- 1979: Wściekły – postać Ewy Okrzesik,
- 1980: Krab i Joanna – grała Joannę,
- 1980: Kontrakt – jako baletnica warszawskiej opery,
- 1980: Kariera Nikodema Dyzmy – charyzmatyczna hrabianka Czarska,
- 1980: Czułe miejsca – kobieta w oknie,
- 1981: Białe tango – kochanka Pawłowicza (odc. 7),
- 1982: Austeria – rola Jewdochy,
- 1982: 07 zgłoś się – Ławrecka (odc. 14: Hieny),
- 1983: Incydent na pustyni,
- 1983: Planeta krawiec – grała Lolę,
- 1989: Jej alibi – wcielenie Laury,
- 1987: The Assignment – niezapomniana rola,
- 1995: Tajemnica Syriusza – Landowska [1],
- 1997: Nie ufaj nikomu – postać Katherine Whitmore,
- 2000: Zasady walki – wcielenie Jeny Novak,
- 2001: Królewski skandal – jako Irene Adler,
- 2002: Ekstremiści – rola Yany,
- 2003: Hitler: Narodziny zła – jako baronowa,
- 2008−2009: Teraz albo nigdy! – Łucja Jasnyk,
- 2009: Mniejsze zło – redaktorka,
- 2011: Trauma (serial telewizyjny) – Natalia (sezon 2, odc. 10),
- 2012, 2014, 2019: Na dobre i na złe (serial telewizyjny) – Wanda Falkowicz,
- 2012: Reguły gry (serial telewizyjny) – sąsiadka (odc. 4),
- 2012: Omertà – wcielenie Déborah,
- 2013-2014: Blondynka – Bogusia Mąka vel Bella Montero (odc. 14-27),
- 2015: Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy – gospodyni balu sylwestrowego,
- 2018: The Perfect Kiss – Barbara, matka Tanyi,
- 2019: Christmas with a Prince: Becoming Royal – królowa Olivia,
- 2021: Pajęczyna – kapitan Ewa Wolańska.
Przypisy
- Liliana Głąbczyńska-Komorowska pracuje nad kolejnym dokumentem [online], Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 25.02.2013 r. [dostęp 21.03.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Kazimierz Kalkowski | Agata Nowicka | Janusz Górski (grafik) | Arkadiusz Detmer | Aleksandra Went | Anna Czerwińska-Rydel | Mathias Goeritz | Marian Czarkowski | Andrzej Piszczatowski | Jędrzej Taranek | Grzegorz Bukała | Wiesław Znyk | Theo Landmann | Stanisław Szwechowicz | Maciej Cieślak | Jerzy Mazzoll | Grzegorz Lewandowski (fotograf) | Eugeniusz Priwieziencew | Zygmunt Rychert | Maciej DejczerOceń: Liliana Komorowska