Johann Wahl


Johann Wahl, urodzony 11 grudnia 1682 roku w Gdańsku, to postać, która zapisała się w historii tego miasta. Jego życie zakończyło się 13 czerwca 1757 roku, również w Gdańsku.

Pełnił on istotne funkcje, będąc burmistrzem oraz burgrabią Gdańska, co świadczy o jego znaczeniu w lokalnej administracji i życia społecznego miasta.

Życiorys

Johann Wahl urodził się jako syn Salomona Wahla, rajcy, oraz jego małżonki Florentyny, z domu Schrader. Po ukończeniu Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, prawdopodobnie kontynuował naukę na studiach wyższych. W 1708 roku związał się małżeństwem z Adelgundą Konkordią, córką rajcy Carla Ehlera. Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 1707 roku, kiedy to objął stanowisko sekretarza Rady Miejskiej. Przez następne lata pełnił funkcje ławnika w 1719, rajcy w 1723, a w 1727 roku przyjął obowiązki sędziego.

Johann Wahl aktywnie reprezentował Gdańsk na sejmikach generalnych Prus Królewskich. Od 1735 roku, aż do swojej śmierci, był jednym z czterech burmistrzów miasta, a w latach 1738, 1746, 1748 i 1749 pełnił także rolę burgrabiego.

W okresie wojny o sukcesję polską, w latach 1733-34, oraz podczas oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie i saskie, został wyznaczony przez Radę Miejską (wraz ze swoim szwagrem Carlem Gottliebem Ehlerem) do współpracy z królem Stanisławem Leszczyńskim w kwestiach dotyczących obrony miasta. Później, wspólnie z Nathanaelem Gottfriedem Ferberem, szukał porozumienia z Burkhardem Münniche, dowódcą oblegających, aby ustalić warunki kapitulacji Gdańska. Po tych wydarzeniach stanął na czele sześcioosobowej deputacji gdańskich ordynków, wysłanej do carycy Anny, aby argumentować na rzecz zmniejszenia nałożonej na miasto kontrybucji. W trakcie pobytu w Petersburgu został zaocznie owiany zaszczytem burmistrza Gdańska. Misja, chociaż częściowo zakończona sukcesem, nie przyniosła pełnej satysfakcji.

Jako burmistrz Johann Wahl stanowczo bronił uprzywilejowanej pozycji Rady Miejskiej w obliczu opozycji rzemieślniczo-kupieckiej, która skupiła się w Trzecim Ordynku, w połowie stulecia. W 1751 roku został wezwany na dwór do Drezna, gdzie na prawie rok został zatrzymany w areszcie domowym. Dopiero ten krok skłonił rajców do ustępstw wobec jego postulatów.

Po swojej śmierci, Johann Wahl został pochowany w kościele Mariackim w Gdańsku.

Przypisy

  1. Historia Gdańska. Edmund Cieślak (red.). T. III/1. Gdańsk: 1993 r., s. 516, 537.

Oceń: Johann Wahl

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:21