Leszek Dranicki, urodzony 3 czerwca 1949 roku w Gdańsku, to utalentowany polski artysta, który w swojej twórczości łączy elementy jazzu i bluesa. Jako wokalista i gitarzysta, zdobył uznanie w wielu kręgach muzycznych dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom oraz oryginalnemu stylowi.
Jednak jego działalność artystyczna nie ogranicza się jedynie do muzyki. Dranicki jest również kompozytorem, grafikiem, publicystą, a ponadto pełni rolę pedagoga. Jego wszechstronność sprawia, że jest osobą o wielu talentach, która ma wpływ nie tylko na scenę muzyczną, ale również na szerszą kulturę artystyczną w Polsce.
Życiorys
Leszek Dranicki, utalentowany artysta plastyczny, ukończył gdańską Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego działalność artystyczna obejmuje nie tylko malarstwo, ale także szereg projektów z zakresu architektury wnętrz. W 1973 roku zdobył prestiżową nagrodę na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, co zapoczątkowało jego karierę muzyczną.
W 1976 roku był jednym z współzałożycieli legendarnej grupy jazzowej Baszta, która zdobyła uznanie na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1977 roku. Zespół koncertował w popularnych klubach w Polsce i zagranicą, w tym w Niemczech, Finlandii i Szwajcarii. W latach 1982–1983 związany był z formacją Krzak, w ramach której nagrał album pt. Krzak’i oraz odbył tournée koncertowe. Po rozpadzie zespołu w 1983 roku dołączył do Antiquintetu.
Ponadto, artysta współpracował z wieloma znakomitymi muzykami takimi jak Janusz Muniak, Grażyna Auguścik oraz z big bandem Sami Swoi i Free Blues Bandem. W 1986 roku wydał swój pierwszy autorski album z utworami, które stały się tłem do programu telewizyjnego wyemitowanego przez TVP2. Kolejne lata to kontynuacja twórczości telewizyjnej, kiedy powstał program Kolory, w którym brały udział znane osobistości, w tym Zbigniew Jaremko oraz Eryk Kulm i Andrzej Cudzich.
W latach dziewięćdziesiątych zaangażował się w awangardowy projekt Ryszarda Miśka, Teatr Instrumentalny, działający przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie występował z artystami, takimi jak Olga Szwajgier i Helmut Nadolski.
Leszek Dranicki jest również uznawanym publicystą, który zadebiutował w tygodniku muzycznym WOW!!!, gdzie publikował fragmenty swoich autobiografii, w tym Byłem klezmerem i Byłem bigbitowcem. Działał jako felietonista dla Dziennika Bałtyckiego, gdzie dzielił się swoimi przemyśleniami, oraz pracował jako recenzent muzyczny. W latach 1998−2000 miał na swoim koncie trzy solowe albumy: Duet, Andaluzja i Kolędy Jazzowe Na Głos, Saksofon i Gitarę, będąc również ich autorem pod względem szaty graficznej.
W jego nagraniach udział wzięli znakomici muzycy, m.in. Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk oraz Jacek Olter. Jako muzyk sesyjny, miał okazję współpracować z wieloma artystami, w tym z Rudim Schuberth, Goranem Larsenem oraz Piotrem Lemańczykiem.
Obecnie wykłada na Małej Akademii Jazzu jako grafik i projektant. Prowadzi również pracownie rysunku i malarstwa w Akademii Multimedialnej oraz w Gdańskim Archipelagu Kultury – Integracyjnym Klubie Winda. W 2006 roku w gdańskim Teatrze Leśnym odbył się jego benefis z okazji 30-lecia pracy artystycznej, a w 2010 roku nagrał kolejny autorski album zatytułowany Listy Jazzujące.
Dyskografia
Płyty autorskie
Leszek Dranicki w swoim dorobku artystycznym może poszczycić się różnorodnymi płytami autorskimi, które znacząco wpłynęły na polską scenę muzyczną. W 1986 roku wydał album With A Little Help… dzięki Polskiemu Nagraniu. Dziesięć lat później, w 1996 roku, ukazał się jego krążek zatytułowany Duet, wydany przez Gowi Records. Kolejnym jego dziełem jest płyta Andaluzja z 1998 roku, która również została wydana przez Gowi Records. W 2010 roku muzyk wydał album Listy Jazzujące, podążając za swoją pasją pod szyldem Soliton.
Inne nagrania
Oprócz płyt solowych, Leszek Dranicki współpracował z różnymi zespołami, co przyczyniło się do jego muzycznego rozwoju i uznania. Z zespołem Baszta wydał w 2010 roku album Swingujące 3-miasto: Baszta, także w wytwórni Soliton. Współpracując z zespołem Krzak, artysta brał udział w nagraniach takich jak Krzak’i z 1983 roku (Tonpress), Ostatni koncert z 1987 roku (Polskie Nagrania), oraz Pamięci Skiby Jarocin 1983 w 2006 roku, realizowanym dla Metal Mind Productions. Dodatkowo, z zespołem Operating Conditions w 1989 roku nagrał album Bielszy odcień bluesa, który jest kompilacją. Współpraca z Leszkiem Winderem zaowocowała płytą Blues Forever, wydaną przez Polskie Nagrania w 1986 roku. Artysta był także częścią zespołu Orange Trane, gdzie w 1998 roku nagrał My personal Friend dla Not Two Records. Wreszcie, z Maciejem Sikałą stworzył wspólnie płytę Kolędy Jazzowe Na Głos, Saksofon i Gitarę, która ukazała się w 2000 roku dzięki Radio Plus.
Przypisy
- Mirosław Ryszard Makowski: Antiquintet. pracownia52.pl. [dostęp 20.05.2021 r.]
- a b Ballady bluesowe i jazzowe. bart.sopot.pl. [dostęp 14.04.2017 r.]
- Leszek Dranicki. Listy Jazzujące. Serpent.pl. [dostęp 31.10.2012 r.]
- Leszek Dranicki. Rate Your Music. com. [dostęp 07.09.2012 r.]
- wald: XXXIV Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych. Zamość onLine.pl, 25.09.2007 r. [dostęp 07.09.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Piotr Łukaszewski | Wiktor Dyduła | Piotr Hanuszkiewicz | Katarzyna Bogucka-Krenz | Marcin Brach | Marek Wróbel (malarz) | Maciej Adamek | Magdalena Parys | Jakobe Mansztajn | Sławomir Łosowski | Waldemar Chyliński | Barbara Ostapowicz | Mariusz Bogdanowicz | Johann Gottlieb Goldberg | Wilhelm August Stryowski | Paweł Demirski | Adam Leon Urbanowicz | Janusz Pierzak | Wiktor Tatarek | Marek GórnisiewiczOceń: Leszek Dranicki