Parafia św. Brata Alberta w Gdańsku


Parafia św. Brata Alberta w Gdańsku to znana rzymskokatolicka wspólnota, która ma swoje miejsce w urokliwej dzielnicy Przymorze Wielkie. Znajduje się ona przy ulicy Olsztyńskiej, co czyni ją dostępną dla lokalnych wiernych oraz odwiedzających.

W skład dekanatu Gdańsk Przymorze, któremu parafia ta przynależy, wchodzi szereg innych parafii, tworząc sieć wsparcia duchowego w tej części Gdańska. Należy również podkreślić, że parafia jest częścią archidiecezji gdańskiej, co wskazuje na jej znaczenie w kontekście regionalnym.

Decyzją arcybiskupa metropolity gdańskiego – Sławoja Leszka Głódzia, z dnia 25 czerwca 2015 roku, parafia została ustanowiona siedzibą dekanatu, co potwierdza jej usytuowanie w centrum życia religijnego tej wspólnoty.

Historia

15 grudnia 1987 roku miał miejsce istotny krok w rozwoju lokalnej społeczności, kiedy to ordynariusz gdański Tadeusz Gocłowski CM, za pomocą dekretu biskupiego, erygował nową parafię. Została ona utworzona poprzez wydzielenie z parafii NMP Królowej Różańca Świętego. Nowa jednostka parafialna objęła północno-wschodnią część Przymorza, obejmując obszar między ulicami Jagiellońską, Lecha Kaczyńskiego, Kołobrzeską oraz Chłopską, a także osiedle Biały Dwór.

W następnym roku, 1988, dla potrzeb kultu Bożego została zbudowana prowizoryczna kaplica pod wezwaniem św. Brata Alberta, w której mieściły się również salki katechetyczne oraz biblioteka imienia ks. Jerzego Popiełuszki. To był ważny krok w kierunku rozwoju życia duchowego lokalnej wspólnoty.

W okresie pomiędzy 1990 a 1996 rokiem wzniesiono nowy Kościół parafialny, którego projekt powstał na zlecenie inż. arch. Stefana Grochowskiego, przy współpracy z prof. Jerzym Ziółką. Uroczysta konsekracja nowo wybudowanego obiektu miała miejsce 17 czerwca 1997 roku. Ceremonii przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Gocłowski CM.

W 1993 roku zakończono budowę domu parafialnego, a początkiem 2003 roku do parafii dołączył klasztor sióstr betanek, co stanowiło kolejny krok w budowaniu wspólnoty religijnej i społecznej w regionie.

Kościół parafialny

Kościół parafialny utrzymany jest w prostokątnym układzie, wyróżniając się harmonią form i funkcji. Jego ściany boczne charakteryzują się harmonijkowym kształtem, naśladującym wygląd kaplic bocznych. Całość przykryta jest innowacyjnym samonośnym płaskim dachem, który oparty jest jedynie na bocznych ścianach. Wnętrze świątyni jest jednonawowe, a w prezbiterium zlokalizowanym po stronie wschodniej, znajduje się ważny krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego. Otacza go zbiór obrazów Matki Bożej Częstochowskiej oraz patrona kościoła. W północno-wschodniej części budowli, oferowany jest jedyny w obiekcie ołtarz boczny, poświęcony Jezusowi Miłosiernemu.

Filatelistyka

W 2017 roku, z okazji obchodów Roku Adama Chmielowskiego, Poczta Polska zrealizowała projekt emisji znaczka pocztowego. Znaczek ten przedstawia interesujący fragment płaskorzeźby, która znajduje się w kościele św. Brata Alberta usytuowanym na gdańskim Przymorzu. Autorem tej płaskorzeźby są Adam Piasek oraz Marcin Sobczak, co dodaje wartości artystycznej całemu przedsięwzięciu.

Warto zaznaczyć, że projektanci znaczka, Andrzej i Teresa Sowińscy, wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem, co jest zauważalne w estetyce wykonanego dzieła. Całkowita liczba wyprodukowanych znaczków wyniosła 360 tys. sztuk, a ich nominalna wartość to 2,60 zł. Emisja ta z pewnością przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o św. Bracie Albercie oraz jego genialnym dorobku.

Proboszczowie

W historii parafii św. Brata Alberta w Gdańsku pełniło posługę kilku proboszczów, którzy pozostawili istotny ślad w jej działalności. Od 1987 do 2001 roku funkcję proboszcza sprawował ks. kan. mgr Eugeniusz Stelmach, który przez długie lata kierował wspólnotą.

Od 1 lipca 2001 roku obowiązki proboszcza przejął ks. kan. mgr Grzegorz Stolczyk. Jego zaangażowanie w rozwój parafii i wspólnoty lokalnej zaowocowało nie tylko dobrym zarządzaniem, ale także aktywnym uczestnictwem w życiu archidiecezji.

  • Jako kapelan Aktywów PKN Orlen S.A. na Pomorze, pełni tę funkcję od 23 września 2022 roku,
  • Od 6 kwietnia 2022 roku jest członkiem Komisji ds. Sztuki i Budownictwa Sakralnego w archidiecezji,
  • Od 17 stycznia 2022 roku zasiada w Radzie Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów,
  • Pełni obowiązki dziekana od 25 czerwca 2015 roku.

Przypisy

  1. Luksusowy dom, hiszpańskie marmury i sportowy jaguar w garażu. Reportaż "Proboszcz i jego miliony". tvn24.pl. [dostęp 11.12.2021 r.]
  2. Dom warty 2 mln z marmurowym wnętrzem. Jak dorobił się proboszcz z gdańskiej parafii. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 11.12.2021 r.]
  3. Ksiądz Eugeniusz S. stracił stanowisko proboszcza parafii w Gdańsku. "Kościół został postawiony pod ścianą". fakty.tvn24.pl. [dostęp 04.04.2022 r.]
  4. Ks. Kanonik mgr Eugeniusz Stelmach – pomoc duszpasterska w parafii NMP Królowej Różańca Świętego (Gdańsk Przymorze). diecezja.gda.pl. [dostęp 03.04.2022 r.]
  5. Kościół św. Brata Alberta. gedanopedia.pl. [dostęp 11.04.2018 r.]
  6. Katalog Znaków Pocztowych: Rok Adama Chmielowskiego. kzp.pl. [dostęp 03.06.2018 r.]
  7. Siostry Betanki. bratalbert.com.pl. [dostęp 26.08.2016 r.]
  8. Historia. bratalbert.com.pl. [dostęp 17.06.2015 r.]
  9. Betanki. gedanopedia.pl. [dostęp 01.07.2014 r.]
  10. Ks. Kanonik mgr Grzegorz Stolczyk – proboszcz. diecezja.gda.pl. [dostęp 20.12.2008 r.]

Oceń: Parafia św. Brata Alberta w Gdańsku

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:15