Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o. to renomowana polska firma chemiczna z siedzibą w Gdańsku, specjalizująca się w produkcji nawozów sztucznych oraz związków azotowych. Od roku 2011, przedsiębiorstwo to jest częścią Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA, wcześniej należąc do grupy kapitałowej Ciech SA.
Podstawowym zakresem działalności Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych „Fosfory” jest produkcja nawozów sztucznych oraz różnorodnych mieszanek nawozowych na bazie fosforu. W ofercie znajdują się także podstawowe chemikalia, zarówno organiczne, jak i nieorganiczne, a także usługi przeładunkowo-składowe, które firma realizuje z pełnym zaangażowaniem.
Firma dysponuje trzema nabrzeżami, na których prowadzi prace przeładunkowe, co znacząco podnosi efektywność jej działalności. Co więcej, GZNF „Fosfory” posiada dogodną sieć dystrybucyjną, utworzoną z spółek z grupy kapitałowej, takich jak Agrochem z siedzibą w Dobrym Mieście oraz Agrochem z siedzibą w Człuchowie.
Akcjonariusze spółki
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA posiada 98,43% kapitału zakładowego Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych „Fosfory”.
Historia
Pierwsza połowa XX wieku
W 1912 roku, niemiecki koncern Milcha, zrealizował projekty budowy pierwszych instalacji służących do produkcji kwasu siarkowego oraz nawozów fosforowych w Gdańsku, który wówczas znajdował się pod zaborem pruskim. Działalność zakładu obejmowała m.in. produkcję kwasu siarkowego, który wytwarzano metodą nitrozową, oraz kwasu solnego, a także tzw. superfosfatów.
W wyniku działań z okresu II wojny światowej, zakład uległ zniszczeniu, jednak został odbudowany i wznowił działalność w1947 roku w swojej pierwotnej formie.
Okres Polski Ludowej i PRL
W drugiej połowie lat 60. XX wieku rozpoczęto istotne prace związane z inwestycjami, które przekształciły zakłady w nowoczesny zakład produkujący nawozy fosforowe. Te działania zainicjowane zostały w ramach programu chemizacji polskiego rolnictwa. Oparcie produkcji na amerykańskiej licencji umożliwiło rozpoczęcie wytwarzania granulowanego superfosfatu potrójnego, którego zawartość fosforu była niemal trzykrotnie wyższa w porównaniu z prostszymi formami nawozów.
W połowie lat 70-tych Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” osiągnęły planowaną zdolność produkcyjną, co zaowocowało dostarczeniem na rynek około 300 tysięcy ton chemicznych produktów.
Okres III Rzeczypospolitej
W 1992 roku zakłady przekształciły się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa objął 100% udziałów. Natomiast w 1995 roku, w wyniku prywatyzacji kapitałowej, udziały zakupu dokonali Ciech SA z 66% oraz Rolimpex SA z 9% udziałów.
W odpowiedzi na zmieniającą się sytuację na rynku, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” poszerzyły swój asortyment o nawozy takie jak Agrafoska, Amofoska, Amofosmag oraz Superfosfat, które zostały wzbogacone w siarkę, wapń i inne mikroelementy.
W latach 1996-1997 miały miejsce kluczowe zmiany, w tym:
- uruchomienie linii produkcyjnej nawozów wieloskładnikowych NPK,
- rozbudowa magazynów dla towarów płynnych,
- modernizacja pakowni nawozów z systemem załadunku na samochody i wagony,
- budowa instalacji do podgrzewania i rozładunku cystern z towarami chemicznymi,
- zwiększenie pojemników w bazie eksportowej nawozów płynnych oraz magazynów kwasu siarkowego,
- modernizacja nabrzeży portowych.
W 2003 roku dokonano uruchomienia alkalicznej absorpcji kwaśnych związków siarki, co umożliwiło zakwalifikowanie zakładu produkcji kwasu siarkowego do spełnienia norm B.A.T.
W 2011 roku Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” nabyły 89,46% udziałów w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o., co miało miejsce w ramach restrukturyzacji Grupy Ciech SA, planującej skoncentrowanie się na działalności w sektorze sodowym i organicznym. Ciech SA sprzedał 51 855 udziałów GZNF „Fosfory” za 107 milionów złotych oraz zobowiązał się do spłaty pożyczek w wysokości 120,6 miliona złotych. Obecnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA posiada 98,43%. kapitału zakładowego GZNF „Fosfory”. W 2012 roku gdańskie zakłady obchodziły stulecie swojej działalności.
Władze
Wśród najwyższych organów zarządzających Gdańskimi Zakładami Nawozów Fosforowych „Fosfory” znajdują się kluczowe postacie, które pełnią istotne role w strukturze firmy. Aktualnym przewodniczącym Rady Nadzorczej jest Zenon Pokojski, który z swoją wiedzą i doświadczeniem w znaczący sposób wpływa na kierunek rozwoju zakładów.
Z kolei Mirosław Turzyński pełni funkcję prezesa Zarządu, odpowiadając za codzienne operacje oraz realizację strategicznych celów przedsiębiorstwa.
Produkcja
Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” w swojej ofercie produktowej w roku 2014 przedstawiają szereg nawozów i suplementów, które są kluczowe dla przemysłu rolniczego.
Wśród dostępnych produktów znajduje się:
- superfosfat,
- nawozy NPK: Amofoska, Agrafoska, Amofosmag,
- mączka fosforytowa,
- kwas siarkowy,
- kwas siarkowy akumulatorowy,
- wodorosiarczyn sodu.
Usługi przeładunkowe
Od 1976 roku Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” dynamicznie rozwijają swoją ofertę w zakresie usług spedycyjnych oraz przeładunkowych, koncentrując się głównie na towarach masowych transportowanych drogą morską.
W 2010 roku zrealizowano wyjątkową i skomplikowaną operację przeładunkową, która miała miejsce przy Nabrzeżu Przemysłowym portu morskiego w Gdańsku. W ramach tej operacji dostarczono ogromne stalowe zbiorniki dla GZNF „Fosfory”, z których każdy ważył odpowiednio 160, 160 oraz 60 ton.
Nagrody i wyróżnienia
Od początku działalności Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych „Fosfory” firma zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia, które potwierdzają jakość oraz innowacyjność oferowanych produktów.
W 2001 roku zdobyli pierwsze miejsce w drugiej edycji konkursu „Polskie Nawozy”, co miało miejsce podczas prestiżowych targów Polagra-Farm w Poznaniu. Dwa lata później, w 2003 roku, firma otrzymała nagrodę „AS Nawozów”, która wzmocniła jej pozycję na rynku nawozów.
W 2004 roku nawóz Amofoska został wyróżniony prestiżowym tytułem „Polskiego Orła Nawozów”, a same GZNF „Fosfory” uhonorowano tytułem „Orła Polskiego Przemysłu Nawozowego”. W tym samym roku firma została również uhonorowana nagrodą przez dziennik „Puls Biznesu”, co potwierdziło przynależność do elitarnego grona „Gazel Polskiego Biznesu”.
W kolejnym roku, 2005, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych po raz drugi znalazły się w gronie „Gazel Biznesu”, co podkreśliło ich stabilną pozycję na rynku. W 2006 roku, nagroda wicemarszałka Sejmu RP, Jarosława Kalinowskiego, przyznana w V edycji konkursu „Polskie Nawozy”, była kolejnym dowodem na uznanie dla ich osiągnięć.
W 2007 roku GZNF „Fosfory” zdobyły „Złoty Laur” przyznany przez „Zielony Sztandar” w VI edycji tego samego konkursu. Dwa lata później, w 2008 roku, wyróżniono firmę za „szczególne osiągnięcia w eksporcie nawozów mineralnych”, a nagrody przyznał dr Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego. W tym roku GZNF „Fosfory” otrzymały także nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego, oraz kolejne wyróżnienie od „Puls Biznesu” za przynależność do grona „Gazel Biznesu”.
W roku 2011, podczas targów AgroTech w Kielcach, firma zdobyła nagrodę w kategorii „Przedsiębiorczość”, a w 2012 roku wyróżnienie w kategorii „Ekologia”, ponownie od dr Czesława Siekierskiego, podkreślając zaangażowanie GZNF „Fosfory” w działania na rzecz ochrony środowiska.
Przypisy
- Ciech przyjął ofertę ZA Puławy na kupno GZNF Fosfory. ciechgroup.com. [dostęp 12.07.2014 r.]
- ZA Puławy sfinalizowały zakup ‘Fosforów’ od Ciechu za 107,24 mln zł. wyborcza.biz. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Puławy kupiły gdańskie Fosfory. wnp.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- GZNF „Fosfory”. mmpulawy.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Oferta. fosfory.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- „Puławy” odkupiły resztę udziałów w „Fosforach”. trojmiasto.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Puławy kupią 8,97 proc akcji gdańskich Fosforów. wnp.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Ciech sprzedał Puławom większościowy pakiet akcji Gdańskich Fosforów. parkiet.com. [dostęp 12.07.2014 r.]
- ZA Puławy złożyły ofertę wiążącą na gdańskie Fosfory. wnp.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- GZNF Fosfory prywatyzowane. dziennikbaltycki.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory mają 100 lat. agrochemikalia.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Jubileusz 100-lecia GZNF Fosfory. fosfory.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Nietypowy ładunek w gdańskim porcie. trojmiasto.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Nagrody i wyróżnienia. fosfory.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Navimor-Invest przebuduje Nabrzeże Chemików. trojmiasto.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
- Historia. fosfory.pl. [dostęp 12.07.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Błękitny Baranek | Nowa Pakownia | Spichlerz Ciesiarnia | Spichlerz pod Jeleniem w Gdańsku | Zajezdnia tramwajowa Nowy Port | Gęsia Karczma | Wielki Młyn w Gdańsku | Zajezdnia tramwajowa Wrzeszcz | Mały Młyn w Gdańsku | Elektrociepłownie Wybrzeże | Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku | Sala BHP | Kuźnia Wodna w OliwieOceń: Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory”