Tomasz Snarski


Tomasz Snarski to wyjątkowa postać z dziedziny prawa, która przyszedł na świat 28 września 1985 roku w Gdańsku. Jest on polskim adwokatem oraz doktorem nauk prawnych, który specjalizuje się w takich dziedzinach jak prawo karne, filozofia prawa oraz prawa człowieka.

Na codzień pełni rolę pracownika badawczo-dydaktycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jest adiunktem w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii. Jego dorobek akademicki łączy praktyczną wiedzę prawniczą z filozoficznymi refleksjami nad prawem.

Tomasz Snarski jest nie tylko prawnikiem, ale także uzdolnionym filozofem i poetą. Aktywnie publikuje swoje myśli oraz eseje na portalu Więź.pl, będąc członkiem zespołu Laboratorium „Więzi”. Jego prace przyczyniają się do szerszej dyskusji na temat prawa oraz jego filozoficznych podstaw.

W 2024 roku został uhonorowany tytułem „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” za swoją działalność kulturalną, co podkreśla jego wpływ nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Życiorys

Tomasz Snarski to osoba, która pochodzi z rodziny z wileńskimi korzeniami. Jego dzieciństwo przebiegało w gdańskiej dzielnicy Letnica. Aktualnie mieszka w Gdańsku, lecz nieprzerwanie utrzymuje bliskie związki z Wilnem, które zajmuje ważne miejsce w jego sercu.

Jest zapalonym pasjonatem kultury i historii Wilna oraz Wileńszczyzny. W 2024 roku stacja TVP Wilno przygotowała reportaż poświęcony jego związkom z tym miastem, wchodzący w skład serii „Wilno bardzo osobiste”, który został napisany i wyreżyserowany przez Piotra Kucińskiego.

Wykształcenie i działalność naukowa

Tomasz Snarski to absolwent prestiżowegoI Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Gdańsku, gdzie odniósł swoje pierwsze sukcesy edukacyjne. W 2008 roku został wyróżniony tytułem najlepszego studenta w Trójmieście w ramach konkursu Czerwonej Róży, co zapewniło mu zdobycie samochodu marki Škoda Fabia. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał dyplom z pierwszą lokatą wśród absolwentów swojego rocznika. Jego praca magisterska poświęcona zagadnieniom sprawiedliwości transformacyjnej, przygotowana pod okiem prof. Jerzego Zajadły, dotyczyła historii Chinese Canadian Head Tax.

Na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa, przygotowanej pod kierunkiem prof. Jerzego Zajadły oraz prof. Jarosława Warylewskiego, Tomasz Snarski uzyskał w dniu 27 lutego 2017 roku stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jego praca została uznana za wyjątkowa, co potwierdziła uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji UG. Recenzentami jego rozprawy byli prof. Piotr Kardas oraz prof. dr hab. Kamil Zeidler.

W 2020 roku ukończył dodatkowo magisterskie studia z zakresu filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jako uczeń Profesora Jarosława Warylewskiego, zaangażował się w działalność naukową i społeczną. Od grudnia 2016 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a od czerwca 2017 roku również członkiem Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego I Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

W 2023 roku przystąpił ponadto do Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR. Jako autor ponad stu publikacji naukowych oraz publicystycznych, Snarski koncentruje swoje badania na zagadnieniach dotyczących prawa karnego, praw człowieka, teorii prawa oraz filozofii prawa. Szczególnie interesują go kwestie sprawiedliwości transformacyjnej oraz relacje pomiędzy prawem a moralnością, a także prawne aspekty wielokulturowości, z naciskiem na ochronę mniejszości narodowych i etnicznych. Jest zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci, a jego książka „Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią” przedstawia abolicjonistyczne stanowisko Kościoła katolickiego, podkreślając konieczność traktowania miłosierdzia jako najwyższej formuły sprawiedliwości.

Poglądy Snarskiego opierają się głównie na personalizmie chrześcijańskim. Dodatkowo zaproponował „gdańską koncepcję praw człowieka”, która bazuje na Karta Powinności Człowieka z 2000 roku, proklamowanej w Gdańsku. W szczególności, jako badacz stosunków prawa z wielokulturowością, zdefiniował koncepcję „idealnego prawa wielokulturowego”, która zawiera katalog dezyderatów do oceny systemów prawnych z uwagi na ich akceptację dla różnorodności kulturowej. W 2019 roku został laureatem nagrody naukowej Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Od 2020 roku pełni rolę członka międzynarodowej Rady Naukowej włoskiego czasopisma L’Ircocervo, które koncentruje się na metodologii nauk prawnych i teorii prawa.

Działalność zawodowa

Tomasz Snarski jest adwokatem od 2013 roku, prowadzącym swoją indywidualną kancelarię w Gdańsku. W 2011 roku, podczas swojej aplikacji adwokackiej, zajął zaszczytne trzecie miejsce w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Stanisława Mikke, co dowodzi jego umiejętności oratorskich oraz zaangażowania w pracę prawną.

W 2014 roku zdobył tytuł Profesjonalisty Forbesa, stając się laureatem rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii adwokatów. Ten sukces podkreśla jego profesjonalizm oraz uznanie w środowisku prawniczym.

W 2019 roku zaangażował się jako ekspert w ogólnopolskim projekcie badawczo-wdrożeniowym pod nazwą „Równość Szans Płci”, którego celem było opracowanie i wdrożenie efektywnego systemu monitorowania równości płci oraz stworzenie modelu współpracy między sektorami w tej kwestii. Projekt ten był współfinansowany przez Unię Europejską, co podkreśla jego znaczenie oraz zasięg.

W zakresie działalności sądowej reprezentował Małgorzatę Rybicką oraz Ewę Solską w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej, w której postępowały przeciwko przymusowym ekshumacjom ich bliskich: Arkadiusza Rybickiego oraz Leszka Solskiego. W tej sprawie współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, co dowodzi jego społecznego zaangażowania oraz wsparcia dla praw człowieka.

W 2020 roku bronił azerskiego opozycjonisty, dziennikarza i działacza na rzecz praw człowieka Dashghina Aghalarli, występując w charakterze obrońcy w sprawie ekstradycji. Jego działania w tej kwestii podkreślają jego zaangażowanie w obronę praw przysługujących jednostkom na całym świecie.

Obecnie, od 2020 roku, jest członkiem Komisji ds. Współpracy z Zagranicą oraz Praw Człowieka Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. Dodatkowo, od 2021 roku, zasiada w Komisji Zagranicznej Naczelnej Rady Adwokackiej oraz pełni funkcję członka delegacji polskiej Adwokatury w CCBE (Council of Bars and Law Societies of Europe). W grudniu 2021 roku został również członkiem Komitetu ds. Szkoleń w CCBE, co świadczy o jego stałym rozwoju zawodowym oraz zaangażowaniu w międzynarodowe standardy prawne.

Działalność społeczna

Tomasz Snarski, aktywna postać w sferze społecznej, w 2006 roku próbował swoich sił w wyborach do Rady Miasta Gdańska jako kandydat z list Platformy Obywatelskiej, zdobywając 529 głosów. W latach 2007–2011 pełnił rolę radnego dzielnicy Letnica.

W marcu 2011 roku, złożył petycję do Parlamentu Europejskiego, która dotyczyła praw językowych Polaków mieszkających na Litwie. Temat ten był przez lata rozpatrywany przez europejskich parlamentarzystów, a sama petycja stała się podstawą do dwukrotnego wysłuchania publicznego. Działania Snarskiego przyczyniły się do podniesienia świadomości problemów związanych z prawami mniejszości, w tym takich jak prawo do pisowni imion oraz nazwisk w języku ojczystym, czy też wprowadzenie dwujęzycznych oznaczeń topograficznych. Ponadto, znaczenie tej kwestii zostało uznane jako kluczowe dla ochrony praw fundamentalnych w Unii Europejskiej.

W latach 2016–2017 pełnił funkcję członka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, działającej przy Prezydencie Miasta Gdańsk. W 2017 roku, Tomasz Snarski zainicjował Gdańską Nagrodę Równości, która od 2019 roku nosi imię Pawła Adamowicza, honorując tym samym jego wkład w walkę o równość.

W okresie od 2016 do 2019 roku był także członkiem Rady Muzeum Stutthof w Sztutowie. Od lipca 2020 roku angażuje się w działalność Zespołu Laboratorium „Więzi”, chrześcijańskiego think tanku o charakterze interdyscyplinarnym, skupiającego ponad 60 specjalistów z różnych dziedzin. W październiku 2020 roku, był jednym z sygnatariuszy listu otwartego do biskupów polskich, sprzeciwiającego się politycznemu wykorzystywaniu Kościoła w Polsce.

Snarski aktywnie wspiera również inicjatywy prawne jako członek Rady Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz kierownik Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie nieodpłatnie pomaga osobom w potrzebie. Jego współpraca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w obronę praw obywatelskich.

W 2017 roku założył Fundację Gdańskiej Jedynki, która działa na rzecz edukacji uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, organizując różnorodne zajęcia rozwijające ich talenty. Tomasz Snarski, w imieniu tej fundacji, zasiada w Kapitule Nagrody im. Arama Rybickiego, przyznawanej od 2019 roku osobom, które wyróżniają się zaangażowaniem społecznym w służbie dobra wspólnego.

Jest również wolontariuszem w wileńskim Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, gdzie uczestniczy w działalności na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Jego wysiłki zostały docenione w 2023 roku, kiedy to otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 25-lecia współpracy Gdańska i Wilna, w uznaniu za pielęgnowanie więzi oraz rozwój współpracy kulturalnej między oboma miastami.

Działalność artystyczna i kulturalna

Tomasz Snarski, autor trzech znaczących tomów poezji, jest postacią znaną na polskiej scenie literackiej. Jego twórczość obejmuje m.in. następujące zbiory: Przezpatrzenia (wydanie pierwsze – Gdańsk 2012, wydanie drugie – Gdańsk 2014), Werblista (Wilno 2016) oraz Żmuty (Wilno 2021).Nie ogranicza się tylko do publikacji własnych dzieł, ale także aktywnie współpracuje z różnymi czasopismami literackimi.

Wiersze Tomasza Snarskiego znalazły swoje miejsce w renomowanych publikacjach, takich jak: Twórczość, Bliza, Akant, Znad Wilii, Naujoji Romuva, Revue littéraire du Barreau de Paris, a także w antologiach poetyckich. Jego twórczość została przetłumaczona na wiele języków, w tym włoski (tłum. Roberto M. Polce), litewski (tłumacz. Artur Konickis, Birutė Jonuškaitė), hiszpański (tłum. Ricardo Zarco Maldonado), japoński (tłum. Michiko Tsukada) oraz angielski (tłum. Agnieszka Sikorska).

W 2022 roku zrealizował wydanie swojego tomu poezji w języku litewskim pt. „Žiemos visada bus baltos” (Kaunas 2022), który jest kompilacją jego wcześniejszych wierszy w tłumaczeniu Birutė Jonuškaitė. Natomiast w 2024 roku nakładem wydawnictwa Cacucci Editore z Bari opublikowano jego tom poezji w języku włoskim pt. „Grovigli” (tłum. Roberto M. Polce), gdzie znalazły się głównie utwory z tomu „Żmuty” oraz kilka nowych, dotychczas niepublikowanych tekstów.

Jego działalność artystyczna została doceniona, co potwierdza nagroda przyznana w 2015 roku przez kwartalnik Znad Wilii w konkursie Polacy Wielu Kultur. Od 2016 roku Tomasz Snarski współpracuje na stałe z tym kwartalnikiem, a jego twórczość była wielokrotnie prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Poezji Maj nad Wilią, którego organizatorami są Romuald Mieczkowski oraz kwartalnik Znad Wilii. W 2021 roku przedstawiał wykłady nt. „Miłosz – Prawnik – Poeta – Noblista”.

W 2016 roku otrzymał nagrodę im. Witolda Hulewicza, a w 2017 roku zdobył stypendium kulturalne miasta Gdańska „Fundusz Mobilności”, które umożliwiło mu udział w międzynarodowym festiwalu poezji Letras en la Mar w Puerto Vallarta w Meksyku. Był również kilkukrotnym laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, w ramach projektów takich jak: „Morze prawa i kultury”, „Opowieści z gdańskiej Letnicy” oraz „NeMo. Pomiędzy Neris a Motławą”.

Od 2020 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego interdyscyplinarnego festiwalu Wilno w Gdańsku/Vilnius Gdanske, który jest organizowany przez Gdańsk i Wilno jako miasta partnerskie. We wrześniu 2022 roku objął rolę kuratora artystycznego projektu literackiego „Bursztyny literatury”.

W 2022 roku zainicjował projekt „Poezja, która przynosi pokój”, w ramach którego opublikował esej będący manifestem poezji uwikłanej moralnie, mającej na celu ocalenie człowieczeństwa oraz wprowadzenie pokoju w trudnych czasach. Zorganizował liczne spotkania literackie wokół roli poezji jako przeciwwagi dla konfliktów oraz przemocy. Pierwsze z tych spotkań odbyło się w Centralnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wilnie z okazji Światowego Dnia Poezji, kolejne miały miejsce w Gdańsku, a także podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”.

Wydarzenia te, mające na celu promocję pokoju, były wyjątkowym symbolem solidarności z Ukrainą. W 2024 roku Tomasz Snarski aktywnie uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Literatury (International Congress of Literature Vilnius 2024), który był zorganizowany przez Wilno jako miasto literatury UNESCO. 12 października 2024 roku w Neapolu otrzymał pierwszą nagrodę za swoją działalność kulturalną w konkursie „Polak Roku we Włoszech i na Świecie”.

Oprócz powyższego, należy także wspomnieć o jego przynależności do Gdańskiego Klubu Poetów, co świadczy o jego aktywnym udziale w lokalnej społeczności literackiej.

Publicystyka

W latach 2010–2012 Tomasz Snarski pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W tej roli odpowiedzialny był za tworzenie oraz redagowanie treści, które miały na celu informowanie studentów i pracowników uczelni o aktualnych wydarzeniach oraz zagadnieniach związanych z prawem i administracją.

Od 2018 roku uczestniczy w pracy redakcyjnej portalu Więź.pl, gdzie podejmuje różnorodne tematy dotyczące społeczeństwa i kultury. Co więcej, jego zaangażowanie wykracza poza granice Polski – jest również stałym współpracownikiem polskich mediów na Litwie, w tym cenionego kwartalnika Znad Wilii oraz popularnego magazynu Kurier Wileński. W tych publikacjach porusza ważne kwestie dotyczące życia Polaków na Wileńszczyźnie oraz promuje polską kulturę w tym regionie.

Wybrane publikacje

Poezja

Oto zestawienie dzieł, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników literatury poetyckiej. Wśród nich wyróżniają się:

  • Przezpatrzenia (Gdańsk 2012, wydanie drugie w Gdańsku 2014),
  • Werblista (Wilno 2016),
  • Żmuty (Wilno 2021),
  • Žiemos visada bus baltos (Kaunas 2022), przetłumaczone na litewski przez Birutė Jonuškaitė,
  • Grovigli (Bari 2024), tłumaczone na język włoski przez Roberto M. Polce.

Prawo, filozofia

W sferze prawa oraz filozofii autor podjął się opracowania interesujących tematów, w tym:

  • Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa (Gdańsk 2018),
  • Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią (Warszawa 2021),
  • Wróblewski (Sopot 2020).

Dodatkowo, prowadzi interdyscyplinarny wideoblog „Morze prawa”, który podejmuje aktualne zagadnienia związane z prawem karnym, filozofią oraz prawami człowieka.

Przypisy

  1. Tomasz Snarski laureatem XXI edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza [online], wyd.ug.edu.pl [dostęp 2018-12-13]
  2. O. autorze Ewa Kowalska TwitterO.E.K.T. Facebook O. autorze Ewa Kowalska TwitterO.E.K.T., Wielki wymiar – Tomasz Snarski i „Przezpatrzenia” [online], iBedeker [dostęp 2022-05-25]
  3. Gdańskie CentrumG.C. Multimedialne Gdańskie CentrumG.C., „Poezja, która przynosi pokój” – spotkanie z Tomaszem Snarskim wokół wojny i pokoju [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 2022-05-22]
  4. IlonaI. Lewandowska IlonaI., Tomasz Snarski: „Kultura jest środkiem, by to, co najlepsze w przeszłości, zachować dla przyszłości” – Kurier Wileński [online], kurierwilenski.lt, 21 kwietnia 2023 [dostęp 2023-06-27]
  5. Naujoji Romuva [online], www.nromuva.lt [dostęp 2021-01-26]
  6. Gdańszczanin z tytułem Polaka Wielu Kultur [online], gdansk.pl [dostęp 2022-04-28]
  7. Wiersz dra Tomasza Snarskiego w międzynarodowej antologii | Aktualności - Uniwersytet Gdański [online], Wiersz dra Tomasza Snarskiego w międzynarodowej antologii | Aktualności - Uniwersytet Gdański, 11.05.2020 r. [dostęp 2023-11-07]
  8. Niesamowite Pasje – Niezwykłych Ludzi. Tomasz Snarski – Wiadomości Znad Wilii [online], zw.lt, 26 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-28]
  9. Katolicka Agencja Informacyjna KAI: Dlaczego Kościół odrzucił karę śmierci?. eKAI – Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 05.03.2021 r. [dostęp 2021-03-19]
  10. Alicja Wejner: Uszkodzona płyta startowa lotniska w Modlinie już przed otwarciem. rp.pl, 31.05.2012 r. [dostęp 2013-02-19]
  11. Tomasz Snarski – Więź. [dostęp 2020-08-21]
  12. AgnieszkaM. Król AgnieszkaM., Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych – Władze Fundacji [online], www.fupp.org.pl [dostęp 2021-02-02]
  13. Komunikat ULC ws. eksploatacji lotniska w Modlinie [online], Urząd Lotnictwa Cywilnego, 25.06.2013 r. [dostęp 2013-07-03]
  14. Tomasz Sławomir Snarski | Wydział Prawa i Administracji. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 2021-01-26]
  15. Wyniki wyszukiwania. expertus.bg.univ.gda.pl. [dostęp 2021-02-02]
  16. Tomasz Snarski: Prawo karne może być miłosierne [online], Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-30] (pol.).
  17. Medal dla dr. Tomasza Snarskiego za zaangażowanie we współpracę Gdańska i Wilna | Aktualności – Uniwersytet Gdański [online], Medal dla dr. Tomasza Snarskiego za zaangażowanie we współpracę Gdańska i Wilna | Aktualności – Uniwersytet Gdański, 16.08.2023 r. [dostęp 2023-08-17] (pol.).
  18. Redakcja: Kara śmierci zaprzeczeniem człowieczeństwa. Dziennik Bałtycki, 13.10.2009 r. [dostęp 2021-03-19]. (pol.).
  19. Przezpatrzenia [online], Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  20. Tomasz Snarski najlepszym trójmiejskim studentem [online], nauka.trojmiasto.pl, 02.06.2008 r. [dostęp 2018-12-04].
  21. Fundacja Gdańskiej Jedynki. ilo.gda.pl. [dostęp 2021-01-26].
  22. Film „Kościół katolicki wobec kary śmierci” TWARDA OPRAWA – Więź [online], wiez.pl [dostęp 2022-05-25] (pol.).

Oceń: Tomasz Snarski

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:14