Krystyna Kinga Kowalik-Bańczyk, urodzona 30 lipca 1976 roku w Gdańsku, jest uznaną prawniczką. Jej specjalizacja skupia się na prawie europejskim, co czyni ją ekspertem w tej dziedzinie.
Od 2016 roku sprawuje funkcję sędzi Sądu Unii Europejskiej, co podkreśla jej znaczący wkład w wymiar sprawiedliwości na poziomie europejskim.
Życiorys
Krystyna Kowalik-Bańczyk jest wybitną prawniczką, która swoją karierę rozpoczęła na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 1999 roku uzyskała tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji. W kolejnych latach, jako stypendystka rządu francuskiego, studiowała prawo europejskie na Uniwersytecie Nauk Społecznych w Tuluzie, co miało miejsce w roku akademickim 1999/2000.
W 2002 roku zdobyła tytuł Master of European Studies w Kolegium Europejskim w Brugii, będąc stypendystką rządu polskiego. Jej zainteresowanie badawcze skupiły się na prawie europejskim, co doprowadziło ją do obrony pracy doktorskiej w 2004 roku na temat Regulacja prawna handlu elektronicznego w prawie międzynarodowym i w prawie Unii Europejskiej. Pracę tę napisała pod czujnym okiem Władysława Czaplińskiego i obroniła ją w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
W 2014 roku młoda prawniczka habilitowała się, co potwierdziło jej profesjonalny rozwój, na podstawie monografii poświęconej prawu do obrony w unijnych postępowaniach antymonopolowych, analizując w ten sposób kierunki unifikacji standardów proceduralnych w Unii Europejskiej.
Jej obszar zainteresowań obejmuje nie tylko europejskie prawo konkurencji, ale również kwestie związane z europejskim prawem łączności elektronicznej oraz ogólne zagadnienia dotyczące stosowania prawa Unii Europejskiej. Wykładała w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2002–2010, a także w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie i na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zajmowała się także kształceniem sędziów i prokuratorów.
W latach 2006–2014 była związana z Instytutem Nauk Prawnych PAN, a w swojej karierze miała okazję gościć jako stypendystka lub profesor wizytująca na wielu renomowanych uczelniach w takich miastach jak Florencja, Lozanna, Paryż, Nicea, Rzym oraz Luksemburg.
19 września 2016 roku została sędzią Sądu Unii Europejskiej, a sześć lat później, 19 września 2022 roku, objęła funkcję prezesa VII Izby tegoż sądu. Niezwykłe osiągnięcia Krystyny Kowalik-Bańczyk są również potwierdzone jej członkostwem w kolegiach redakcyjnych m.in. „Europejskiego Przeglądu Sądowego” oraz „Yearbook of Antitrust and Regulatory Studies”, gdzie uczestniczy w redakcji prac naukowych dotyczących prawa i regulacji w Europie.
Wybrane publikacje
Wśród wybitnych osiągnięć Krystyny Kowalik-Bańczyk znajduje się szereg publikacji dotyczących regulacji handlu elektronicznego oraz ochrony praw podstawowych w kontekście Unii Europejskiej. Oto niektóre z nich:
- Krystyna K. Kowalik-Bańczyk, Sposoby regulacji handlu elektronicznego w prawie wspólnotowym i międzynarodowym, Kraków: Kantor Wydawniczy Zakamycze. Wolters Kluwer Polska, 2006, s. 330, ISBN 83-7444-163-1,
- Krystyna K. Kowalik-Bańczyk, Problematyka ochrony praw podstawowych w unijnych postępowaniach w sprawach z zakresu ochrony konkurencji = The issues of the protection of fundamental rights in EU competition proceedings, Warszawa: Centrum Europejskie Natolin, 2010, s. 151, ISBN 978-83-931351-4-1 (pol. • ang.),
- Krystyna K. Kowalik-Bańczyk, Prawo do obrony w unijnych postępowaniach antymonopolowych. W kierunku unifikacji standardów proceduralnych w Unii Europejskiej, Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2012, s. 630, ISBN 978-83-264-4065-6.
Przypisy
- a b c d CURIA – Presentation of the Members – Court of Justice of the European Union [online], curia.europa.eu [dostęp 04.06.2023 r.]
- a b dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk, prof. INP PAN [online], wolterskluwer.com [dostęp 04.06.2023 r.]
- Dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.06.2023 r.]
- dr hab. Krystyna Kowalik-Bańczyk, prof. INP PAN (urlop bezpłatny) [online], Instytut Nauk Prawnych PAN [dostęp 04.06.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Dobrochna Bach-Golecka | Konrad Kornatowski | Ernst Plagemann | Marzena Toumi | Adolf Friedrich von Wernich | Maciej Wierzbowski | Władysław Andrzej Czapliński | Tomasz Snarski | Jan GrajewskiOceń: Krystyna Kowalik-Bańczyk