Konrad Kornatowski


Konrad Grzegorz Kornatowski, który przyszedł na świat 16 lipca 1957 roku w Gdańsku, to postać niezwykle znacząca w polskim życiu prawniczym i policyjnym. Jego kariera obejmowała wiele istotnych ról, w tym także stanowisko komendanta głównego Policji. W 2007 roku, Kornatowski pełnił tę funkcję, przyczyniając się do rozwoju i reform w polskim systemie bezpieczeństwa publicznego.

W swojej pracy zawodowej często koncentrował się na zagadnieniach związanych z prawem i bezpieczeństwem, co czyniło go doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Warto zauważyć, że jego osiągnięcia są szeroko doceniane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Wszystkie te aspekty fascynują z perspektywy analizy funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w szczególności roli, jaką odgrywa komendant główny Policji w Polsce.

Życiorys

W 1984 roku Konrad Kornatowski ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Już od połowy lat 80. rozpoczął swoją karierę zawodową jako prokurator w Trójmieście, gdzie pełnił różne istotne funkcje, m.in. prokuratora rejonowego w Gdyni oraz prokuratora wojewódzkiego w Gdańsku. Jego ścieżka zawodowa obejmowała także kierowanie Wydziałem Śledczym oraz sprawowanie roli rzecznika prasowego w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.

W listopadzie 2005 roku objął stanowisko zastępcy szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, a od września 2006 roku był szefem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej. 12 lutego 2007 roku został powołany na komendanta głównego Policji, jednak już 8 sierpnia 2007 roku złożył rezygnację z tego stanowiska. Tego samego dnia został zatrzymany na mocy zarzutów dotyczących utrudniania śledztwa oraz nakłaniania do składania fałszywych zeznań w związku z przeciekiem, który miał miejsce w akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa, znanej jako afera gruntowa. Ostatecznie śledztwo w tej sprawie zostało umorzone w listopadzie 2009 roku.

Od 2009 roku Kornatowski prowadzi własną kancelarię adwokacką, w której specjalizuje się głównie w dziedzinach prawa karnego i cywilnego. W 2004 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje osiągnięcia zawodowe.

Przypisy

  1. M.P. z 2005 r. nr 14, poz. 244
  2. Umorzono śledztwo ws. wydarzeń na 40. piętrze „Mariotta”. interia.pl, 30.11.2009 r. [dostęp 21.08.2011 r.]

Oceń: Konrad Kornatowski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:15