Ernst Albert Ludwig Plagemann to postać, której historia zasługuje na szczególne zainteresowanie. Urodził się 10 września 1882 roku w Gdańsku, a swoje życie zakończył w 1953 roku w Berlinie. Był to człowiek o wielu talentach: w szczególności znany był jako gdański prawnik, który odegrał ważną rolę w swojej społeczności.
Plagemann to także uznawany działacz gospodarczy oraz hiszpański urzędnik konsularny, co świadczy o jego różnorodnych osiągnięciach oraz egzotycznych powiązaniach zawodowych. Jego działalność miała wpływ na rozwój zarówno lokalnych inicjatyw, jak i międzynarodowych relacji.
Życiorys
Ernst Plagemann był synem Franza Plagemanna, znanego kupca stalowego z Gdańska. Po skończeniu w 1901 roku Gimnazjum Królewskiego w tym mieście, podjął studia prawnicze na renomowanych uniwersytetach w Heidelbergu, Berlinie oraz Królewcu. W 1904 roku zdobył dyplom prawniczy, a dwa lata później uzyskał tytuł doktora prawa. Następnie kontynuował naukę w Anglii w latach 1906-1907, a także w Paryżu w roku 1910.
W roku 1911 rozpoczął pracę jako prawnik w Poczdamie. Po tragicznej śmierci swojego brata, stał się współwłaścicielem Gdańskiej Firmy Handlu Stalą (Danziger Eisen-Handelsgesellschaft mbH), która została założona w 1903 roku przez jego ojca Franza Plagemanna jako hurtowa firma zajmująca się handlem stalą (Eisengroßhandelsfirma F. Plagemann).
W 1921 roku Ernst objął stanowisko dyrektora naczelnego w nowo stworzonym Polsko-Gdańskim Koncernie Stalowym (Polnisch-Danziger Eisenkonzern AG) w Gdańsku, a także przewodniczył zarządowi podobnej spółki (Deutscher Eisenhandel AG) w Berlinie. Jego osiągnięcia zawodowe nie ograniczały się tylko do działalności w branży stalowej. W latach 1915-1921 pełnił funkcję konsula Hiszpanii w Gdańsku, a w 1928 roku objął stanowisko konsula Węgier.
W 1920 roku został wybrany do władz gdańskiej Izby Handlowej (Handelskammer), gdzie w latach 1922-1929 zajmował obowiązki wiceprezydenta, a od roku 1929 pełnił rolę prezydenta. Następnie uzyskał tytuł prezydenta honorowego. W 1929 roku objął stanowisko przewodniczącego Rady Finansowej Wolnego Miasta Gdańska (Finanzrat). W 1923 roku był jednym z inicjatorów powstania Gdańskiej Kasy Centralnej (Danziger Zentralkasse), która rok później przekształciła się w bank emisyjny WMG – Bank Państwowy w Gdańsku (Staatsbank von Danzig). Ernst pełnił funkcję przewodniczącego rady w latach 1926-1930 oraz angażował się w działalność Danziger Privat-Actien-Bank.
Przypisy
- Gerencsér Tibor, Marcin Grad, Mitrovits Miklós: Magyar zászló a Visztula felett. Magyar–lengyel kapcsolatok a magyar diplomácia szemével, Országház Könyvkiadó Budapest 2019 r.
- Staatshandbuch der Freien Stadt Danzig 1926, s. 126.
- https://www.freecitysourcebook.com/uploads/2/6/1/2/26123343/nr_067b.pdf
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Marzena Toumi | Adolf Friedrich von Wernich | Maciej Wierzbowski | Władysław Andrzej Czapliński | Tomasz Snarski | Jan Grajewski | Krystyna Kowalik-Bańczyk | Dobrochna Bach-Golecka | Konrad KornatowskiOceń: Ernst Plagemann