Tomasz Łosowski, urodzony 28 września 1973 roku w Gdańsku, to wybitny polski perkusista, który zyskał uznanie jako muzyk sesyjny oraz edukator. Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych perkusistów w Polsce, Łosowski jest osobą, która przez lata znacząco wpłynęła na polską scenę muzyczną.
W trakcie swojej bogatej kariery współpracował z wieloma znanymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, w tym pop, rock oraz jazz. Nagrał ponad 50 płyt, w tym również swoje autorskie projekty, co stanowi niezwykle ważny element jego twórczości.
Obecnie, Tomasz Łosowski jest członkiem zespołu Kombi Łosowski oraz angażuje się w różnorodne jazzowe projekty, takie jak Orange Trane, Quartado oraz Lemańczyk – Łosowski – Łukowski jazz trio. Znany jest również jako doświadczony edukator, prowadzi warsztaty oraz pokazy perkusyjne, znane jako drum clinic, w różnych częściach kraju.
Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne nagrody, w tym tytuł Najlepszego Perkusisty Roku w 2004 roku, przyznany przez magazyn „Gitara i Bas + Bębny”. Dodatkowo, w 2014 roku zdobył wyróżnienie Eugeniusza w kategorii Najlepszy Edukator w plebiscycie magazynu „Perkusista”.
Tomasz Łosowski jest także autorem pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce, wydanej przez pismo „Gitara i Bas + Bębny”. W 2015 roku zyskał międzynarodowe uznanie, gdy został wyróżniony przez Doma Famularo w amerykańskim czasopiśmie „Modern Drummer” jako edukator o zasięgu globalnym.
Życiorys
Wczesne lata
Tomasz Łosowski przyszedł na świat 28 września 1973 roku w Gdańsku, mieście, które miało ogromny wpływ na jego późniejszą karierę muzyczną. W swoim rodzinnym mieście ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, co stanowiło fundament jego muzycznego wykształcenia.
Działalność artystyczna
Rozpoczęcie profesjonalnej kariery artystycznej miało miejsce, gdy Tomasz zadebiutował na scenie z zespołem Kombi, w którym na instrumentach klawiszowych grał jego ojciec, Sławomir. Jubileuszowy koncert z okazji 15-lecia zespołu odbył się w 1991 roku, a jego zapis wydano w 1993 pod tytułem Ostatni koncert. W 1994 roku Łosowski nawiązał współpracę z basistą Piotrem Lemańczykiem i zasilił projekt Orange Trane. Zespół zdobył uznanie na festiwalach takich jak Jazz nad Odrą i Pomorska Jesień Jazzowa, gdzie otrzymał liczne nagrody.
Pierwszy album małego kwartetu, Obertas, zadebiutował w 1997 roku, a rok później ukazał się My personal Friend. Po pewnym czasie działalność grupy uległa zawieszeniu, ale w 2011 roku Lemańczyk i Łosowski ponownie połączyli siły. W nowym składzie do współpracy zaproszono wibrafonistę Dominika Bukowskiego. Pierwszy owoc tej współpracy, Orange Trane Acoustic Trio, ukazał się w 2012 roku, a kolejne albumy, takie jak FUGU (2014) oraz Interpersonal Lines (2016), umocniły pozycję zespołu na rynku muzycznym.
W składzie Interpersonal Lines znalazł się także brytyjski saksofonista i raper Soweto Kinch oraz młody polski muzyk Jakub Skowroński. W 2018 roku do zespołu dołączył saksofonista Szymon Łukowski. Obecnie zespół finalizował prace nad nową płytą, której premiera planowana była na jesień 2019. Wydawcą albumu została firma MTJ, a gościnnie na płycie zagrali raper Eskaubei (Bartosz Skub) oraz Jakub Skowroński i Michał Ciesielski, obaj grający na saksofonie.
W 2003 roku Tomasz dołączył do formacji Squad, która oprócz niego skupiała w swoich szeregach takich artystów jak Marek Raduli, Wojciech Pilichowski, Wojciech Olszak oraz Adam Bałdych. Grupa zarejestrowała trzy utwory, które znalazły się na płycie CD jako dodatek do czasopism Audio oraz Estrada i Studio. Kolejnym projektem, ΠR2, wyłonił się z działalności Squad i ich debiutancki album Transporter ukazał się w 2005 roku nakładem wytwórni Fonografika. Drugi album, Time 52, miał swoją premierę w 2008 roku, a zespół zawiesił działalność latem 2012 roku.
Już w 2003 roku artysta wydał swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną C.V, na której skomponował własne utwory i współpracował z polskimi muzykami z różnych gatunków. W późniejszej części 2012 roku Tomasz założył zespół Quartado, który łączył różnorodne style muzyczne – od jazzu po fusion i latin. Jego album Quartado zdobył wiele pozytywnych recenzji, docierając do słuchaczy także za pośrednictwem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obecny skład Quartado tworzą Jan Rejnowicz (fortepian, instrumenty klawiszowe), Marcin Wądołowski (gitary), Karol Kozłowski (gitara basowa) oraz Tomasz Łosowski (perkusja). Druga płyta zespołu, Quartado2, miała swoją premierę w czerwcu 2019 roku, wydana przez firmę Soliton.
W 2015 roku Łosowski nagrał nową płytę solową – tym razem styl jazzowy, noszącą tytuł Tomasz Łosowski Acoustic Trio, z udziałem Piotra Lemańczyka (kontrabas) oraz Szymona Łukowskiego (saksofon). Następnie w sierpniu 2016 roku premierę miała jego solowa płyta Fusionland, będąca kontynuacją stylistyczną albumu C.V. W 2018 roku natomiast płyta C.V. zajęła ósmą pozycję w kategorii 100 najważniejszych perkusyjnych płyt w Polsce według Magazynu Perkusista. Zasłużona nagroda była impulsem do reedycji albumu z nowym masteringiem przygotowanym przez znanego producenta muzycznego Wojciecha Olszaka, natomiast firma Soliton również wydała album Fusionland.
Działalność jako sideman
Oprócz aktywnej działalności w zespołach, Łosowski przez lata zrealizował wiele nagrań jako muzyk sesyjny oraz gościnny. W drugiej połowie lat 90. poznał basistę Wojtka Pilichowskiego, z którym wspólnie nagrał album Granat wydany w 1996 roku, który uzyskał nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk” w kategorii album roku – jazz. Na prośbę Pilichowskiego, w 2001 roku, Tomasz ponownie wziął udział w nagraniach albumu Pi. W 2004 roku gościł na płycie Leszka Możdżera pt. Pub 700. Łosowski współpracował z wieloma innymi artystami, w tym z Kapelą Przyjaciela, Robertem Jansonem, Renatą Dąbkowską, Jackiem Gawłowskim, Kubą, Maciejem Molędą, Marcinem Duńskim, Mikołajem Majkusiakiem i Markiem Bilińskim. Wiele z tych nagrań zostało zarejestrowanych w rodzinnym studiu Łosowskich – SL Studio.
Warsztaty perkusyjne
Od wielu lat Tomasz prowadzi warsztaty perkusyjne, skierowane zarówno do indywidualnych muzyków, jak i zespołów. Uczestniczył w wielu wydarzeniach, prowadząc warsztaty na Jaworkach (Muzyczna Owczarnia), podczas Vena Łódź Festiwal, festiwalu Blues nad Bobrem, Przystanku Woodstock oraz w ramach Koneckich Warsztatów Muzycznych, a także w Drum School w Łodzi oraz wielu innych lokalizacjach na terenie Polski.
Życie prywatne
Tomasz Łosowski wychował się w rodzinie o bogatych tradycjach artystycznych. Jego dziadek, Alfons Łosowski, był uznawanym rzeźbiarzem, co niewątpliwie wpłynęło na rozwój jego pasji. Jego ojciec, Sławomir Łosowski, pełni rolę klawiszowca oraz lidera znanej grupy muzycznej Kombi Łosowski. W rodzinie muzycznej Tomasza odnajdziemy również jego siostrę, Joannę, która zawodowo zajmuje się grą na flecie.
Tomasz jest mężem Moniki, z którą wspólnie wychowują aż ośmioro dzieci. W ich rodzinie znajdują się: Maria, Weronika, Katarzyna, Anna, Zofia, Piotr, Aniela oraz najmłodszy Paweł. Aktualnie cała rodzina mieszka w Gdańsku, gdzie w pełni cieszy się radościami życia rodzinnego.
Instrumentarium
Tomasz Łosowski jest cenionym perkusistą, który z pasją wykonuje swoje artystyczne wizje. Jego instrumentarium składa się z wysokiej jakości sprzętu, co pozwala mu na osiąganie wyjątkowych brzmień. Gra na perkusjach renomowanych marek, takich jak Drum Workshop oraz Gretsch. Dodatkowo korzysta z talerzy firmy Zildjian, a jego wybór pałek to Regal Tip. Współpraca z Gewa Polska od czerwca 2019 roku umożliwiła mu również korzystanie z naciągów Remo.
Zestaw perkusyjny
Tomasz korzysta z zestawu DW Collectors Exotic w kolorze Natural to Emerald Fade Lacquer Specialty nad Olive Ash Burl, w skład którego wchodzą:
- 14″x 5″ Supersolid Exotic Edge Snare,
- 14″x 5″ Top Edge Exotic Snare,
- 14″x 5″ Edge Exotic Snare,
- 12″x 5″ Edge Exotic Snare,
- 22″x 18″ Bass Drum,
- 22″x 8″ Bass Drum Woofer,
- 18″x 16″ Bass Drum,
- 10″x 8″ Tom-Tom,
- 12″x 9″ Tom-Tom,
- 14″x 11″ Tom-Tom,
- 16″x 13″ Tom-Tom.
Posiada także limitowaną edycję DW Collectors Exotic – Private Reserve Waterfall Bubinga, do której zaliczają się:
- 22″ x 18″ Bass Drum,
- 10″ x 8″ Tom-Tom,
- 12″ x 9″ Tom-Tom,
- 14″ x 11″ Tom-Tom,
- 16″ x 13″ Tom-Tom.
Nie brakuje w jego arsenale instrumentów perkusyjnych z serii Gretsch, takich jak:
- Gretsch USA Custom – Walnut Gloss – 22″ x 18″ Bass Drum,
- 10″ x 7″ Tom-Tom,
- 12″ x 8″ Tom-Tom,
- 14″ x 14″ Floor-Tom,
- 16” x 16” Floor-Tom.
Gretsch Brodkaster Walnut Satin dopełnia jego zestaw perkusyjny, zawierający:
- 20″ x 14″ Bass Drum,
- 10″ x 7″ Tom-Tom,
- 12″x 8″ Tom-Tom,
- 14″ x 14″ Floor-Tom,
- 14″ x 6,5″ Snare.
W jego kolekcji znajdują się również talerze perkusyjne Gretsch:
- 14” x 6,5 Brooklyn Bell Brass (limitowana edycja),
- 14” x 5” Vinnie Colaiuta signature Snare,
- 12” x 4” Vinnie Colaiuta signature Picolo Snare.
Pałeczki perkusyjne
W przypadku pałeczek, ulubionym modelem Tomasza są Regal Tip Łosowski Signature 8A, które zapewniają mu wygodę i precyzję gry.
Zildjian Cymbals
Instrumenty perkusyjne to nie wszystko, co znacznie wpływa na brzmienie. Tomasz korzysta z bogatej gamy talerzy Zildjian, w tym:
- K Custom Hybrid Reverse Limited hi hat 14″,
- K Custom Session hi-hat 14″,
- Zildjian 8″, 10” FX Stacks,
- A Custom Mastersound Hi-hat 12″,
- K Custom Dark Complex Ride 21”,
- K Custom Organic Ride 21”,
- K Constantinople Renaissance Ride 22”,
- K Constantinople Bounce Ride 22”,
- A Custom Crash 17″ zamiennie z K Custom Fast Crash 18″,
- A Custom Crash 16″,
- K Zildjian Cluster Crashes 16”, 18”, 20”,
- Azuka Lation Multi Crash 15″ zamiennie z A Custom EFX 18″,
- Avedis Zildjian Armand Ride „Sweet Baby” 19″ zamiennie z K Custom Special Dry Crash 20” lub 22”,
- Oriental China Trash 18″ zamiennie z Oriental China Trash 20”,
- Oriental Trash Splash 9″,
- A Custom Splash 6″, 8”, 10” i 12”.
Zestawy elektroniczne
Jego wybór to również zestawy elektroniczne, w tym modele:
- Roland TDW 20 (perkusja elektroniczna),
- Simmons SDS V (perkusja elektroniczna).
Dyskografia
W dyskografii Tomasza Łosowskiego można znaleźć wiele ciekawych i różnorodnych projektów muzycznych. Na początku warto zwrócić uwagę na zestawienia związane z tytułami artystów oraz ich wydaniami, które doskonale obrazują rozwój jego kariery. Zdecydowanie zasługują na szczegółowe przedstawienie.
Oto niektóre z albumów w jego dyskografii:
- Jacek Gawłowski – Welcome In My Guitarland (1993, Kophaus),
- Kombi – Ostatni koncert (1993, Inter Sonus Music 047-048),
- Sławomir i Tomasz Łosowscy – Nowe narodziny (1994, X-Serwis CD 008),
- Blenders – Kaszëbë (1995, Polton),
- Wojtek Pilichowski – Granat (1996, PolyGram Polska),
- Agape – Niech twój rozbłyśnie dzień (1998, Stowarzyszenie Muzyczne „Agape”),
- Robert Janson – Nowy świat (1999, BMG Poland / Zic Zac),
- Kuba i Maciek Molęda – Zatrzymaj się… (1999, ARA),
- Maciek Molęda – Ciebie dla siebie (1999, Pomaton),
- Renata Dąbkowska – Jedna na cały świat (1999, Universal Music Polska),
- Kancelarya – Zabiorę Cię (2000, Futurex),
- Agape i Cezary Paciorek – Największa jest miłość (2000, Stowarzyszenie „Agape”),
- Wojtek Pilichowski – Pi (2001, Pomaton EMI),
- Marcin Saktura – Mr. SAKU (2004, JD MUSIC),
- Leszek Możdżer – Pub 700 (2004, Fonografika),
- Tomasz Łosowski – C.V. (2004, SL Music),
- Fonefemere – ROCK ATAK (2004, New Project Production),
- Kombi – Złota kolekcja (2005, Pomaton),
- Piotr Krupski – Kombimus (2005, OLD-SKOOL),
- Mikołaj Majkusiak – Road to the Unknown (2007, Polskie Radio),
- Marcin Duński – Kameleon (2007),
- Łosowski – „Niebo, które czeka” (2007, SL Music),
- Łosowski – „Miłość, to dwoje nas” (2008, SL Music),
- Łosowski – „Pekin – digital sound” (2008, SL Music),
- Marek Raduli Squad – Live in Jaworki 2003 (2009, Rec Records),
- Łosowski – Zaczarowane miasto (2009, MTJ),
- Łosowski – „Czerwień i czerń” (2009, SL Music),
- Quartado – Quartado (2014),
- Tomasz Łosowski – Acoustic Trio (2015, Soliton),
- Kombi – Nowy album (2016, Fonografika),
- Tomasz Łosowski – Fusionland (2016, Soliton),
- Kombi – Koncert 40-lecia (2017, MTJ),
- Quartado – Quartado 2 (2019, Soliton),
- Kombi – Bez ograniczeń energii 5–10–50 (2019, MTJ),
- Piotr Lemańczyk Electric Band – Boost Time (2021, Day Music),
- Tomasz Łosowski – Tomasz Łosowski 30-lecie (2021, MTJ),
- Kombi – Minerał życia (2021, SL Sound).
Wszystkie te projekty ukazują nie tylko wszechstronność artysty, ale także jego umiejętności i pasję do tworzenia muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z tymi interesującymi wydaniami oraz z odkrywaniem talentu Tomasza Łosowskiego!
Wideografia
W dorobku filmowym Tomasza Łosowskiego można znaleźć szereg intruktażowych materiałów wideo, które są niezwykle przydatne dla osób pragnących zgłębiać tajniki gry na perkusji. Wśród nich wyróżniają się następujące tytuły:
- Filmy instruktażowe – Tomek Łosowski – Szkoła na perkusję cz. 1, Powrót do podstaw (VHS, 1997, Professional Music Press),
- Tomek Łosowski – Szkoła na perkusję cz. 2, Kontynuacja nauki (VHS, 1997, Professional Music Press).
Dodatkowo, w ramach współpracy z magazynem „Perkusista”, Tomek Łosowski wydał szereg warsztatów edukacyjnych na DVD, które w znaczący sposób wspierają rozwój umiejętności perkusyjnych:
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 1 – „Strój”, DVD (Perkusista 1/2008, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 2 – „Werble”, DVD (Perkusista 1/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 3 – „Werble i scena”, DVD (Perkusista 2/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 4 – „Paradidle, flamy i inne”, DVD (Perkusista 3/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 5 – „Grupy ćwiczeń”, DVD (Perkusista 4/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 6 – „Grupy ćwiczeń c.d.”, DVD (Perkusista 5/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 7 – „A teraz całość”, DVD (Perkusista 6/2009, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 8 – „Technika nożna”, DVD (Perkusista 1/2010, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 9 – „Akcja Koordynacja”, DVD (Perkusista 2/2010, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 10 – „Koordynacja, koordynacja, koordynacja”, DVD (Perkusista 3/2010, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732),
- Warsztaty Tomka Łosowskiego cz. 11 – „Koordynacja – poziom zaawansowany”, DVD (Perkusista 4/2010, AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732).
Te filmy stanowią cenne źródło wiedzy dla każdego, kto pragnie udoskonalać swoje umiejętności w zakresie gry na perkusji. Dodatkowo, mogą być inspiracją do samodzielnych ćwiczeń i eksploracji różnych technik perkusyjnych.
Nagrody, odznaczenia i wyróżnienia
Życie artystyczne Tomasza Łosowskiego jest naznaczone licznymi osiągnięciami i prestiżowymi nagrodami. W 1995 roku zdobył drugą nagrodę na festiwalu Jazz Juniors, występując z grupą Orange Trane. W następnym roku, w 1996, artysta otrzymał nominację do nagrody Polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Jazzowy album roku za album „Granat” współtworzony z Wojtkiem Pilichowskim.
W 2004 roku Łosowski zdobył podwójne wyróżnienie od czasopisma Gitara i Bas + Bębny, które przyznało mu tytuł Najlepszego Perkusisty oraz Najlepszej Sekcji Rytmicznej w duecie z Wojtkiem Pilichowskim.
Kolejne lata przyniosły wspaniałe wyróżnienia. W 2011 roku otrzymał wyróżnienie od „Magazynu Perkusista” jako Najbardziej Inspirujący Polski Perkusista Wszech Czasów, plasując się na czwartej pozycji. Trzy lata później, w 2014 roku, został uhonorowany nagrodą „Eugeniusza” w plebiscycie tego samego magazynu w kategorii Najlepszy Edukator.
W 2017 roku znalazł się na prestiżowej liście 101 Najważniejszych polskich perkusistów wszech czasów, co podkreśla znaczenie jego pracy w polskiej muzyce. W 2021 roku, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej, zdobył nagrodę jubileuszową SAWP oraz nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Tego samego roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Kijewski | Hanna Cygler | Lech Dziewulski | Mieczysław Abramowicz | Jakub Roszkowski | Izabela Orkisz | Marek Gracz | Tomasz Lipnicki | Bartosz Paduch | Anna Kerth | Krzysztof Szulborski | Maciej Sikała | Sławomir Płatek | Wolfgang Völz | Sandra Arabska | Luise Adelgunde Victorie Gottsched | Piotr Lisiecki | Jerzy Fuchs | Kizo | Anita GłowińskaOceń: Tomasz Łosowski