UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Kijewski


Marek Kijewski, urodzony 27 maja 1955 roku w Gdańsku, był znaczącą postacią w polskim świecie sztuki. Jego kariera artystyczna obfitowała w niezapomniane dzieła, które wciąż inspirują wielu twórców. Odszedł z tego świata 19 sierpnia 2007 roku w Warszawie, ale jego twórczość trwa dalej, pozostawiając trwały ślad w kulturze.

Kijewski był artystą rzeźbiarzem, który wykorzystał różnorodne materiały i techniki, aby stworzyć wyjątkowe prace, które przyciągały uwagę zarówno krytyków, jak i zwykłych miłośników sztuki.

Życiorys

W latach 1975–1979 Marek Kijewski podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalizując się w zakresie rzeźby. Po ukończeniu nauki w Gdańsku, kontynuował swoją edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1981-1985, gdzie uzyskał dyplom pod okiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, znanego z realizacji Pomnika Małego Powstańca w Warszawie.

W latach 1985-1987 współtworzył istotną dla polskiej sztuki grupę artystyczną – Świadomość Neue Bieriemiennost, wspólnie z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem. To okres, kiedy jego twórczość zdominowali ludzie i prace figuratywne, osadzone w kontekście tzw. Nowej Ekspresji. Po 1987 roku Kijewski zaczął eksperymentować z wykorzystaniem światła oraz kolorów, w tym barw i symboliki inspirowanej teoretycznymi analizami Pawła Fłorienskiego.

W latach 90. XX wieku, w centrum jego prac znalazła się kultura masowa. Od 1996 roku twórca ten współpracował ze swoją partnerką życiową Małgorzatą Malinowską, zwanej „Kocurem”. Jego twórczość w tym okresie cechowała się łączeniem różnorodnych i nieprzystających do siebie przedmiotów. Wśród najpopularniejszych rzeźb Kijewskiego z tego okresu wymienia się: Fred Flintstone z Knossos, która była tworzona z betonu, pianki poliuretanowej, pawich piór, jeżyn cukrowych, rogów byka, a także gumy, Królowa Midas szuka Bugsa, zbudowana z klocków lego, betonu, złota i gumy, oraz Jestem w ciąży, której materiały to orzechy włoskie, sklejka i guma. Niezapomnianym dziełem jest również Portret Johna Cage’a, wyprodukowany z puszek po piwie, marmurowego baranka i gumy.

W 1998 roku Kijewski zaprezentował swoje dzieło Portret konny Andy Warhola podczas wystawy Transfer w warszawskiej Królikarni. Praca ta przedstawiała legendarnego artystę w tanim sweterku, nabytku z Jarmarku Europa, osadzonego na końskim ciele z nogami zebry.

Artysta był aktywnym uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych oraz różnych prezentacji ducha niezależnej sztuki. Warto wspomnieć o takich wystawach jak Ekspresja lat 80 w Sopocie oraz Co słychać w Warszawie, gdzie Kijewski zaprezentował przestrzenną kompozycję pod tytułem Rozważania króla Zygmunta III na temat kobiety upadłej na duchu.

Zmarł w 52 roku życia, a jego pogrzeb odbył się 28 sierpnia 2007 roku. Spoczywa w kolumbarium cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (rząd 29-1).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: MAREK EDMUND KIJEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 08.11.2019 r.]

Oceń: Marek Kijewski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10