Michael Groddeck


Michael Groddeck, urodzony 24 grudnia 1731 roku w Gdańsku, to postać o znaczącym wpływie na życie publiczne tego miasta. Jego działalność obejmowała różnorodne role, w tym funkcję rajcy oraz burmistrza, co dowodzi jego zaangażowania w sprawy Gdańska.

W późniejszych latach Groddeck pełnił także funkcję bibliotekarza, co wskazuje na jego zainteresowanie kulturą oraz edukacją. Zmarł 27 lutego 1800 roku, również w Gdańsku, pozostawiając po sobie dziedzictwo związane z tym historycznym miastem.

Życiorys

Michael Groddeck był synem burmistrza Carla Groddecka oraz jego żony Anny z d. Bieberstein. Jego życie osobiste naznaczone było dwukrotnym małżeństwem: w roku 1759 poślubił Agatę Konstancję Schumann, córkę gdańskiego rajcy, która zmarła w 1761; następnie w 1763 wziął ślub z córką burmistrza Samuela Wolffa, Anną Renatą. Z drugiego małżeństwa miał aż 11 dzieci, w tym znanego Karla Michaela von Groddecka.

Od 1746 roku kształcił się w Gimnazjum Akademickim, a następnie kontynuował naukę na uniwersytetach w Getyndze (w 1752) i Lipsku (w 1753). W latach 1759–1762 pełnił funkcję sekretarza miejskiego, a w 1762 roku został ławnikiem. W roku 1780 objął stanowisko rajcy w Głównym Mieście. W latach 1783–1784 z ramienia Rady zajmował się negocjacjami z władzami pruskimi, dążąc do zniesienia blokady Gdańska, która utrzymywała się od czasu I rozbioru Polski.

W Radzie Miejskiej Groddeck należał do mniejszościowego ugrupowania, które widziało przyszłość Gdańska w zacieśnieniu współpracy z Prusami. W 1793 roku był jednym z dwóch rajców w delegacji, której celem było przekazanie miasta Prusakom. W tym samym roku, z rąk władz pruskich, został mianowany policyjnym burmistrzem. W okresie jego rządów przewodniczył Radzie Tymczasowej oraz nowej Radzie powołanej w 1794 roku, w ramach której przystosowywał gdański ustrój do obowiązujących w Prusach norm.

Podczas wizyty króla pruskiego w Gdańsku, 5 czerwca 1798 roku, otrzymał nobilitację z nadania Fryderyka Wilhelma III oraz godność tajnego radcy ds. wojny i domen (Geheimer Kriegs- und Domänenrat).

W swoim życiu zawodowym był również ostatnim mianowanym przez Radę Miejską protoscholarchą, czyli opiekunem Biblioteki Miejskiej. Groddeck znacząco przyczynił się do rozwoju zbiorów tej instytucji. Zarządzał również legatem burmistrza Gotfryda Schwartza, który był przeznaczony na zakup i wzbogacenie zbiorów miejskiego gabinetu numizmatycznego, którym się również opiekował.

Po jego śmierci, został pochowany w rodzinnym grobowcu w kościele Mariackim w Gdańsku.


Oceń: Michael Groddeck

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:18