Maria Ewa Kalinowska, urodzona 24 grudnia 1954 roku w Gdańsku, jest prominentną postacią w polskim środowisku naukowym, pełniąc funkcję profesora historii literatury polskiej.
Jej wkład w rozwój badań nad literaturą polską jest nieoceniony, a jej wiedza oraz pasja do literatury przyczyniły się do jej uznania jako autorytetu w tej dziedzinie.
Życiorys
Maria Kalinowska urodziła się 24 grudnia 1954 roku w Gdańsku. Jest córką Henryka Kalinowskiego oraz Idalii z domu Skorwid. Po ukończeniu edukacji w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, w roku 1977 z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jej prace magisterskie dotyczyły zagadnień związanych z czasem we wczesnej twórczości Kazimierza Wyki.
W latach 1979–1984 kontynuowała kształcenie na studiach doktoranckich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie pod kierunkiem Marii Żmigrodzkiej oraz Marii Janion zgłębiała tajniki literatury. W 1985 roku obroniła pracę doktorską na temat Mowa i milczenie – romantyczne antynomie samotności, której fragment opublikowano w pracy zbiorowej Style zachowań romantycznych w 1986 roku. W całości praca ta została wydana w 1989 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Publikacja ta zdobyła Nagrodę im. M. i K. Górskich od Toruńskiego Towarzystwa Nauk.
W latach 1985–2014 Kalinowska była pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1995 roku uzyskała habilitację, prezentując pracę Grecja romantyków. Studia nad obrazem Grecji w literaturze romantycznej. W 2004 roku, we wrześniu, otrzymała tytuł profesora. W Toruniu była współorganizatorem specjalizacji teatrologicznej, a także kierowała kołami naukowymi. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Wydawniczej na Wydziale Filologicznym. Dzięki stypendium w latach 1998–1999 miała okazję studiować język i kulturę nowogrecką na Uniwersytecie w Patras w Grecji.
Od 2007 do 2014 roku Maria Kalinowska była redaktorem naczelnym kwartalnika „Litteraria Copernicana”, a następnie została członkiem Rady Naukowej tego czasopisma. W ciągu swojej kariery, w latach 1986, 1995, 2004 i 2012, była laureatką nagród i wyróżnień rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2014 roku dołączyła do Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego i otrzymała stanowisko na Wydziale „Artes Liberales”. W latach 2015–2018 kierowała międzyuczelnianym projektem Odnaleziony raptularz Juliusza Słowackiego z podróży na Wschód, który badał romantyczne dzieła synkretyczne oraz źródła literackie i ikonograficzne związane z historią i kulturą XIX wieku.
W 1985 roku Maria Kalinowska została członkinią Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Była zaangażowana w redagowanie Dzieł Adama Mickiewicza wydanych przez to stowarzyszenie. Współpracowała z Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego od 1997 roku, gdzie przez trzy lata prowadziła projekt Antyk romantyków – model europejski i wariant polski. W pierwszej dekadzie XXI wieku kierowała międzyuczelnianymi projektami dotyczącymi przekształceń antycznych mitów oraz filhellenizmu w literaturze romantyzmu i modernizmu. Uczestniczyła również w międzynarodowych projektach, takich jak East European Travel Writing on Europe, organizowanym przez University College London’s School of Slavonic and East European Studies. Jej aktywność badawcza obejmowała udział w ponad czterdziestu krajowych oraz zagranicznych konferencjach naukowych.
Wśród jej obszarów zainteresowań znajdują się twórczość oraz tematy związane z Adamem Mickiewiczem, Juliusz Słowackim oraz Cyprianem Kamilem Norwidem. Zajmuje się też dramatem romantycznym oraz jego inscenizacjami, a także recepcją antyku w kontekście romantyzmu. Jej badania nad filhellenizmem polskim w kontekście europejskim zostały w 2021 roku uhonorowane nagrodą Lord Byron Medal przyznaną przez Society of Hellenism and Philhellenism w Grecji.
Publikacje książkowe
Maria Kalinowska jest autorką kilku znaczących publikacji, które przyczyniły się do rozwoju polskiej literatury romantycznej. Wśród jej ważniejszych dzieł można wymienić:
- Mowa i milczenie – romantyczne antynomie samotności, 1989,
- Grecja romantyków. Studia nad obrazem Grecji w literaturze romantycznej, 1995,
- Los, miłość, sacrum. Studia o dramacie romantycznym i jego dwudziestowiecznej recepcji, 2003,
- Juliusza Słowackiego „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”, 2011,
- „Agezylausz” Juliusza Słowackiego. Glosy, 2015.
Każde z tych dzieł odzwierciedla jej głęboką wiedzę na temat romantyzmu i wpływu literatury na kulturę oraz duchowość. Warto zwrócić uwagę na analizę, jaką przeprowadza w swoich pracach, łącząc wrażliwość artystyczną z krytycznym myśleniem.
Odznaczenia
Maria Kalinowska otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jej zaangażowanie w pracę na rzecz edukacji oraz służby społecznej. Wśród nich znajdują się:
- medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany w 2008 roku,
- medal Złoty za Długoletnią Służbę, uhonorowany w 2012 roku.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k Prof. dr hab. Maria Kalinowska | Wydział „Artes Liberales” [online], Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 15.07.2021 r.]
- a b „Lord Byron Medal” dla prof. Marii Kalinowskiej [online], Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 15.07.2021 r.] (pol.).
- a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u BarbaraB. Marzęcka BarbaraB., Maria KALINOWSKA [online], Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku [dostęp 15.07.2021 r.]
- a b Prof. dr hab. Maria Ewa Kalinowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.07.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Magdalena Modzelewska-Rybicka | Jerzy Nowacki (matematyk) | Ryszard Barczyński | Anna Elisa Tuschinski | Egmont Zechlin | Jan Hupka (chemik) | Anna Mazurkiewicz (historyk) | Johannes Daniel Falk | Anna Joanna Żaczek | Filip Wolski | Andrzej Ceynowa | Waldemar Smaszcz | Jerzy Zajadło | Bartłomiej Keckermann | Jakob Breyne | Tadeusz Stegner | Jerzy Samp | Piotr Niwiński | Karol Gąsienica Szostak | Marcin TomczakOceń: Maria Kalinowska