Giedymin Jabłoński


Giedymin Jabłoński, urodzony 29 czerwca 1946 roku w Gdańsku, jest postacią niezwykle znaczącą w świecie sztuki jubilerskiej. Jako polski autor biżuterii artystycznej i unikatowej, jego prace wyróżniają się nie tylko estetyką, ale również innowacyjnością. Jabłoński to nie tylko biżuternik, lecz także utalentowany bursztynnik oraz złotnik, który oddaje się swojej pasji z niezwykłą determinacją.

Wieloletnia kariera edukacyjna Giedymina Jabłońskiego uświadamia jego rolę jako nauczyciela akademickiego, który kształci nowe pokolenia artystów. Oprócz działalności pedagogicznej jest również cenionym krytykiem i teoretykiem sztuki, co sprawia, że jego opinie mają znaczący wpływ na rozwój rodzimego złotnictwa.

Jabłoński to także pomysłodawca prestiżowych wydarzeń, takich jak Międzynarodowe Targi Bursztynu Biżuterii i Kamieni Jubilerskich „Amberif” oraz Międzynarodowego Konkursu na projekt Biżuterii z Bursztynu „Amberif Design Award”. Jego zaangażowanie w promocję bursztynu i sztuki jubilerskiej odbiło się szerokim echem w środowisku artystycznym.

Jako pionier w inicjatywach artystycznych związanych z złotnictwem i bursztynem, Giedymin Jabłoński przyczynił się do rozwoju wielu unikalnych projektów, które zyskały uznanie na międzynarodowej scenie. Co więcej, jest również założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, co podkreśla jego rolę jako lidera w tej dziedzinie.

Nie da się ukryć, że Giedymin Jabłoński zaliczany jest do awangardy złotniczej, jego twórczość oraz działalność mają bowiem nieoceniony wpływ na współczesne oblicze sztuki jubilerskiej w Polsce i za granicą.

Życiorys

Giedymin Jabłoński jest wybitną postacią w dziedzinie sztuki, która ukończyła Politechnikę Gdańską, gdzie zgłębiała zarówno fizykę, jak i architekturę. W latach 1980–1981 pełnił rolę szefa Działu Informacji Wizualnej w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Już w latach 70. prowadził Pracownię Małych Form Rzeźbiarskich w metalu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, która obecnie funkcjonuje jako Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jabłoński jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, a jego dorobek artystyczny obejmuje ponad sto publikacji tekstowych. Uczestniczył w wielu prestiżowych wystawach, warsztatach oraz konkursach artystycznych, a także współtworzył pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

W jego twórczości widoczna jest specjalizacja w zakresie biżuterii artystycznej, ze szczególnym naciskiem na semiotyczno-komunikacyjne aspekty. Jabłoński tworzy również instalacje, rzeźby oraz fotografie. Jako wykładowca, miał okazję pracować na takich uczelniach jak Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a także jako założyciel i dyrektor artystyczny Akademii Multimedialnej w Gdańsku. Dodatkowo nauczał na Vilniaus Dailes Akademija oraz w Royal College of Art w Londynie.

Od 2025 roku Jabłoński związał się z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie kontynuuje swoją działalność edukacyjną. Przez ostatnich dziewięć lat pełnił funkcję kuratora konkursu na projekt biżuterii z bursztynem „Elektronos”.

Jako artysta eksperymentował z różnorodnymi materiałami, w tym miedzią, duraluminium lotniczym, brązem oraz stalowym drutem, które nie są typowo kojarzone z rzemiosłem złotniczym. W swoich dziełach uwzględnia również drewno, len i skórę. Do jego znanych prac należy słynna ,,arka”, którą Lech Wałęsa ofiarował Janowi Pawłowi II w Tatrach w 1983 roku oraz biżuteria, którą wykonał dla Danuty Wałęsy w związku z przyznaniem mężowi Pokojowej Nagrody Nobla.

Prace Jabłońskiego są doceniane i eksponowane w muzeach zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w: Museum of Contemporary Art (MOCA) w Londynie, Deutsches Bernsteinmuseum w Ribnitz-Darmgarten, Swiss National Museum w Zurychu (Alice and Louis Koch Collection), Palm Springs Art Museum, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie w Czechach, Muzea Watyńskie oraz w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Wystawy zbiorowe

Giedymin Jabłoński brał udział w wielu znaczących wystawach zbiorowych, które odzwierciedlają jego talent oraz wkład w sztukę złotniczą. Poniżej przedstawiamy listę tych wydarzeń:

  • 2014 – „Przyjęcie Urodzinowe/Brithday Party”, Galeria Sztuki, Legnica,
  • 2014 – „Giedymin Jabłoński i przyjaciele”, Galeria Sztuki, Legnica,
  • 2010 – „Silver Time”, Legnica,
  • 1999 – Międzynarodowy Przegląd Form Złotniczych „Srebro’99”, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica (1999 – 2000),
  • 1998 – Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Amulety”, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica (1998 – 1999),
  • 1996 – „Srebra stołowe …i nie tylko”, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica (1996 – 1997),
  • 1991 – VI Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych „Srebro’90”, Galeria Sztuki, Legnica,
  • 1986 – „Białe i Czarne”, BWA, Legnica,
  • 1986 – „Ona i On”, BWA, Legnica,
  • 1988 – „Kolor”, BWA, Legnica,
  • 1988 – „Srebro i Tkanina”, BWA, Legnica.

Przypisy

  1. a b GiedyminG. Jabłoński GiedyminG., Bursztyn w sztuce współczesnej, [w:] SławomirS. Fijałkowski, DorotaD. Górak-Łuba (red.), Bursztyn bałtycki: natura, historia, kultura = Baltic amber: nature, history, culture, Gdańsk: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, 2023 r., s. 78-111, ISBN 978-83-948654-2-9 [dostęp 24.01.2024 r.]
  2. Giedymin Jabłoński. bizuteriaartystycznawpolsce.pl.
  3. Giedymin Jabłoński i przyjaciele. gdansk.pl.
  4. Giedymin Jabłoński & Przyjaciele. silver.legnica.pl. [dostęp 23.10.2016 r.]

Oceń: Giedymin Jabłoński

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:18