UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Antoni Browarczyk


Antoni Browarczyk to postać, której historia jest ściśle związana z tragicznymi wydarzeniami w Polsce podczas stanu wojennego. Urodził się 21 października 1961 roku w Gdańsku, jednak jego życie zakończyło się w tragicznych okolicznościach 17 grudnia 1981 roku, w tym samym mieście.

Browarczyk stał się jedną z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego, co stanowi smutny symbol walki o wolność i prawdę w czasach wielkich represji politycznych. Jego historia przypomina o nieustannej konieczności pamięci oraz refleksji nad tragicznymi skutkami systemów totalitarnych.

Życiorys

Antoni Browarczyk był zagorzałym kibicemLechii Gdańsk. Jego życie było znacznie związane z działalnością społeczną, a zwłaszcza z duszpasterstwem dominikańskim, gdzie brał aktywny udział. W przypadku wydarzeń związanych z „Solidarnością”, angażował się w rozwieszanie plakatów oraz w propagowanie ideałów tej organizacji. Już 13 grudnia 1981 roku zaczął intensywnie uczestniczyć w ruchu oporu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W nocy z 13 na 14 grudnia był świadkiem aresztowań działaczy „Solidarności”, co na zawsze miało wpłynąć na jego życie.

W dniu 16 grudnia brał udział w ciężkich walkach ulicznych w Gdańsku. Niestety, kolejny dzień przyniósł mu tragiczną śmierć; 17 grudnia został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Jego ostatnie miejsce spoczynku to gdański Cmentarz Łostowicki, gdzie został pochowany w otoczeniu bliskich.

W uznaniu jego poświęcenia oraz znaczącego wkładu w walkę o demokratyczne zmiany w Polsce, 13 grudnia 2008 roku, Antoni Browarczyk został pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie jest świadectwem jego niezłomnego ducha i determinacji w dążeniu do prawdy i wolności.

Okoliczności śmierci

17 grudnia 1981 roku, Antoni Browarczyk wracając do domu po odbytych praktykach w zakładzie elektromechanicznym, niespodziewanie natknął się na demonstrację, która miała miejsce pod siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku. Mimo że nie brał udziału w zgromadzeniu, został tragicznie postrzelony w głowę.

Po zdarzeniu jego ciało zostało przetransportowane do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Sytuacja była niepokojąca, ponieważ ławka uliczna, na której leżało, została obrzucona petardami przez nieznanych sprawców. W placówce medycznej stwierdzono poważne uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz pnia mózgu. Pomimo prób resuscytacji udało się przywrócić krążenie krwi, jednak Browarczyk pozostał w stanie śmierci klinicznej.

Po sześciu dniach, 23 grudnia, podano informację o jego zgonie. Należy jednak zaznaczyć, że najbliższa rodzina, która dotarła do szpitala dzień po tragedii, twierdziła, iż śmierć nastąpiła natychmiastowo. Po tragicznym wydarzeniu ciało zmarłego nie zostało wydane rodzinie przez dłuższy czas – zgoda na przeprowadzenie pogrzebu przyszła dopiero po dwóch tygodniach. Ostatecznie ceremoniał pogrzebowy odbył się 31 grudnia 1981 roku.

Co więcej, pozostaje smutnym faktem, że bezpośredni sprawca zabójstwa nigdy nie został odnaleziony, co pogłębiło tragedię.

Upamiętnienie

W roku 2011 zainicjowano projekt budowy pomnika upamiętniającego Antoniego „Tolka” Browarczyka oraz innych gdańskich ofiar stanu wojennego. W tę wartościową akcję zaangażowali się z pełnym zapałem kibice Lechii Gdańsk, którzy rozpoczęli zbieranie podpisów na rzecz tego szlachetnego przedsięwzięcia. Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 13 grudnia 2016 roku, w dniu symbolicznym dla wielu Polaków.

Przypisy

  1. EwaE. Karendys EwaE., 13 grudnia odsłonięcie pomnika Antoniego Browarczyka w Gdańsku [online], Wyborcza.pl, 29.11.2016 r.
  2. Poprzyj tablicę dla śp. Tolka Browarczyka przed meczem z Górnikiem [online], Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk, 11.09.2011 r. [dostęp 11.09.2011 r.]
  3. Wyszukiwarka miejsca pochówku w Gdańsku [online], Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
  4. Odznaczenie dla jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego [online], prezydent.pl, 13.12.2008 r. [dostęp 26.01.2022 r.]
  5. Milczący świadkowie [online] [dostęp 14.02.2009 r.]
  6. PiotrP. Lipiński PiotrP., Ofiary stanu wojennego i lat następnych do 1989 [online], Wyborcza.pl, 12.12.2006 r. [dostęp 14.02.2009 r.]
  7. a b EwaE. Górska EwaE., Jeden z pięćdziesięciu sześciu [online], niedziela.pl, sierpień 2007 r. [dostęp 14.02.2009 r.]

Oceń: Antoni Browarczyk

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9