Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita


Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, powszechnie znany jako FarU, to związek trzech gdańskich uczelni, który został utworzony w 2020 roku na podstawie wspólnego wniosku ich rektorów.

W skład Związku wchodzą prestiżowe instytucje edukacyjne, takie jak Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański.

Dzięki temu sojuszowi, uczelnie mogą łączyć swoje zasoby oraz doświadczenie, które przyczyniają się do polepszenia jakości edukacji i badań naukowych w regionie. Związek ten nie tylko sprzyja wymianie wiedzy, ale także ma na celu wspieranie innowacji i wspólnych projektów badawczych.

Historia

Współpraca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), Politechniki Gdańskiej (PG) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (UG) trwa nieprzerwanie od lat, obejmując obszary związane z nauką, edukacją oraz organizacją. Od 2005 roku uczelnie te wspólnie zrealizowały ponad 30 projektów badawczo-rozwojowych o łącznej wartości bliskiej 270 milionów złotych.

W ramach tej współpracy prowadzonych jest kilka międzyuczelnianych kierunków studiów, co pozwala studentom na zdobycie wiedzy od ekspertów z różnych dziedzin. Przykłady to: Inżynieria mechaniczno-medyczna realizowana na PG i GUMed, Technologie kosmiczne i satelitarne także na PG i UG, a także Biotechnologia, Fizyka medyczna oraz Logopedia, które są realizowane na GUMed i UG. Warto dodać, że od 1993 roku GUMed oraz UG prowadzą Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii.

W 2020 roku, w wyniku wysiłków rektorów trzech największych uczelni w Gdańsku, powstał Związek Uczelni. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, oraz Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, byli inicjatorami tego projektu. Pozwoliło to na formalne zjednoczenie sił, które zyskało akceptację senatów trzech uczelni oraz uzyskało zatwierdzenie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach Związku powołano 22 międzyuczelniane zespoły, których celem jest stworzenie scenariuszy konsolidacyjnych w różnych dziedzinach działalności. W październiku 2021 roku przedstawiciele uczelni zaprezentowali dokonania swoich kół naukowych podczas największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej – Infoshare.

Na mocy umowy zawartej 17 marca 2022 roku, założyciele Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita utworzyli wspólnotę „Uczelnie Fahrenheita” oraz podjęli działania na rzecz tworzenia federacji „Uniwersytet Fahrenheita”. To kroki, które mają na celu dalszy rozwój współpracy oraz wspólnego dążenia do wysokiego poziomu naukowego i edukacyjnego.

Cele Związku

Federacja gdańskich uczelni ma za zadanie optymalizowanie wykorzystania potencjału naukowego oraz wzmocnienie pozycji Gdańska jako solidnego ośrodka akademickiego, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Istotnym celem jest osiągnięcie lepszej rozpoznawalności środowiska akademickiego Gdańska, co umożliwi wzrost możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych.

W toku integracji sfederalizowanych uczelni, wdrażane są różnorodne wspólne projekty badawcze o międzynarodowym zasięgu, koordynujące badania i prace rozwojowe. Uczelnie powołują również nowe inicjatywy międzyuczelniane, które obejmują różne aspekty procesu kształcenia. Dodatkowo, związek koncentruje się na wzmacnianiu działalności wydawniczej Politechniki Gdańskiej (PG), Uniwersytetu Gdańskiego (UG) oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

Kolejnym priorytetowym zadaniem Związku jest prowadzenie wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej, w szczególności na międzynarodowej scenie akademickiej. Ważnym punktem jest także reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej, samorządowej oraz w kontekście inicjatyw ustawodawczych.

Pracą Związku kieruje organ nadzorujący, który nazywa się Zgromadzeniem. W jego skład wchodzą rektorzy oraz Przewodniczący Rad Uczelni. Pierwszym przewodniczącym, reprezentującym Związek do roku 2022, był prof. Krzysztof Wilde z Politechniki Gdańskiej. W kolejnych kadencjach przewodniczącymi na zmianę będą rektorzy GUMed i UG. Obecnie Związkiem Uczelni zarządza Dyrektor, prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewodniczący Związku

W okresie od 2020 do 2022 roku na czele Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita stał prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Jego kadencja dobiegła końca, a następnie funkcję przewodniczącego objął prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie pełnił ten obowiązek do 2024 roku.

Od roku 2024 przewodnictwo Związku przejmie prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Jego kadencja zapowiada się z wieloma wyzwaniami, które będą miały wpływ na rozwój uczelni w regionie.

Lokalizacja

Osiedlenie Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita umiejscowione jest w nowoczesnym budynku Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, który należy do Politechniki Gdańskiej. Adres siedziby to al. Zwycięstwa 27.

Przypisy

  1. Rektor UG Przewodniczącym Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita [online], ug.edu.pl [dostęp 04.09.2024 r.]
  2. Prof. Marcin Gruchała przewodniczącym Zgromadzenia FarU - Portal edukacyjny Perspektywy [online], perspektywy.pl [dostęp 10.10.2022 r.]
  3. Wspólnota „Uczelnie Fahrenheita” ustanowiona | Politechnika Gdańska [online], pg.edu.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
  4. FarU na konferencji Infoshare w Gdańsku | Politechnika Gdańska [online], pg.edu.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
  5. Nr 234/ 24 marca 2022 - Biuletyn Politechniki Gdańskiej! [online], biuletyn.pg.edu.pl [dostęp 24.03.2022 r.]
  6. Gdańskie uczelnie łączą siły. GUMed, PG i UG utworzyły Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita | Aktualności - Uniwersytet Gdański [online], ug.edu.pl [dostęp 02.04.2021 r.]
  7. a b c d e f GUMed, PG i UG łączą siły. Powstał Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita | Politechnika Gdańska [online], pg.edu.pl [dostęp 02.04.2021 r.]
  8. Trzy gdańskie szkoły wyższe utworzyły Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita [online], Nauka w Polsce [dostęp 02.04.2021 r.]
  9. Historia Wydziału | Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed [online], biotech.ug.edu.pl [dostęp 02.04.2021 r.]

Oceń: Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:14