Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, wcześniej znane jako Hospicjum Pallottinum, to szacowna organizacja, która dostarcza opieki paliatywnej. Powstała w 1983 roku w Gdańsku, dzięki inicjatywie ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
Placówka ta od lat wykonuje niezwykle ważną pracę na rzecz osób, które wymagają szczególnej troski w ostatnich etapach swojego życia.
Historia
Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku, niegdyś znane jako Hospicjum Pallottinum, zostało utworzone w 1983 roku dzięki współpracy Kościoła, środowiska medycznego z Akademii Medycznej oraz wolontariuszy. Za inicjatywą tego wyjątkowego miejsca stoi ks. Eugeniusz Dutkiewicz, pallotyn, który był jednym z pionierów koncepcji hospicjów w Polsce. W 1987 roku, w uznaniu jego ogromnych zasług dla opieki hospicyjnej, Episkopat Polski powołał go na Krajowego Duszpasterza Hospicjów.
Od momentu swojego powstania, gdańskie hospicjum dynamicznie rozwijało swoją działalność. W 1991 roku utworzono Wojewódzki Ośrodek Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, mający na celu zapewnienie wsparcia medycyny paliatywnej dla całego województwa pomorskiego oraz koordynację opieki hospicyjnej w Gdańsku. Ksiądz Dutkiewicz był inicjatorem budowy nowego obiektu dla hospicjum, zlokalizowanego przy ul. Mikołaja Kopernika 6, którego budowa zakończyła się w 2002 roku.
We wrześniu 2002 roku, po śmierci ks. Dutkiewicza, stanowisko dyrektora hospicjum objął ks. pallotyn Piotr Krakowiak, który jeszcze w tym samym roku został mianowany Krajowym Duszpasterzem Hospicjów. Rok później, w 2003 roku, zbudowano dom hospicyjny, który miał na celu udzielanie wsparcia najbardziej potrzebującym pacjentom. W czerwcu tego samego roku, w hospicjum otwarto pierwszy na Pomorzu oddział hospicyjny dedykowany nieuleczalnie chorym dzieciom i młodzieży.
W wyniku działań ks. Krakowiaka, w 2004 roku powołano Fundację Hospicyjną, która angażuje się w działalność charytatywną oraz edukacyjno-szkoleniową w całej Polsce. Również w styczniu 2004 roku hospicjum przyjęło nowy statut oraz zyskało nazwę na cześć jego założyciela, stając się Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
Świadczenia Hospicjum
Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC zapewnia dwa różne modele opieki paliatywnej – stacjonarną, realizowaną w domu hospicyjnym oraz hospicjum domowe, które oferuje specjalistyczną pomoc w miejscu zamieszkania pacjenta. Obie formy wsparcia skierowane są zarówno do dorosłych, jak i dzieci.
Pierwszy typ świadczeń dedykowany jest pacjentom w terminalnym stadium choroby, kiedy to rodzina nie jest w stanie zapewnić stałej opieki. Dom hospicyjny dysponuje trzydziestoma łóżkami w komfortowych salach, które posiadają odrębny węzeł sanitarny. Chorzy mogą przebywać w tym miejscu przez wydłużony czas, ale istnieje także możliwości przyjęcia na krótszy okres, maksymalnie do dziesięciu dni.
Model hospicjum domowego opiera się na bliskiej współpracy wielodyscyplinarnego zespołu z rodziną pacjenta. W jego ramach personel odwiedza pacjentów w ich domach, zapewniając odpowiedni sprzęt oraz materiały medyczne.
Bez względu na wybrany model opieki, hospicjum gwarantuje całodobową pomoc, która dostępna jest również w niedziele i dzień świąteczny. Instytucja ta wykonuje również niezbędne badania laboratoryjne oraz aparaturowe. Do zespołu hospicyjnego należą wykwalifikowani pracownicy: lekarze, pielęgniarki, terapeuci, rehabilitanci, specjaliści ds. wsparcia społecznego, duchowni oraz wolontariusze. Oddział dziecięcy hospicjum, oprócz standardowej opieki, organizuje z udziałem wolontariuszy różnorodne gry oraz zabawy dla swoich najmłodszych podopiecznych.
Dodatkowe formy pomocy
Oprócz podstawowej opieki paliatywnej, hospicjum prowadzi Akademię Walki z Rakiem, która oferuje terapeutyczno-warsztatowe zajęcia prowadzone przez trenera technik relaksacji. Głównym celem tych terapii jest udzielenie wsparcia psychicznego w trudnych chwilach, które często wiążą się z chorobą, jak stres czy stany depresyjne.
W ramach działalności hospicjum, powstała Poradnia Medycyny Paliatywnej, skierowana do chorych w zaawansowanym stadium nowotworów. Z poradni mogą korzystać osoby z Gdańska oraz okolic, które zakończyły swoje leczenie szpitalne.
Dodatkowo, w domu hospicyjnym uruchomiono grupy wsparcia dla osób w żałobie, które prowadzone są przez doświadczonego terapeutę. Ich celem jest pomoc w łatwiejszym przetrwaniu straty bliskiej osoby. W bezpiecznej atmosferze uczestnicy wspólnie wspominają zmarłych oraz dzielą się własnymi, trudnymi przeżyciami.
Warto zaznaczyć, że w trudnych chwilach związanych z chorobą, zespół hospicyjny stara się być wsparciem zarówno dla samych pacjentów, jak i ich rodzin, oferując ulgę w cierpieniu w postaci wspólnej modlitwy. Każdego dnia w kaplicy hospicyjnej odbywa się msza św. w intencji wszystkich chorych.
Wolontariat
Wolontariat opiekuńczy
Gdańskie hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w swoim działaniu koncentruje się na zapewnieniu specjalistycznej opieki paliatywnej pacjentom, którzy znajdują się w końcowej fazie choroby. Zespół medyczny, w skład którego wchodzą lekarze oraz pielęgniarki, nieustannie wspiera duchowieństwo i wolontariuszy, aby maksymalnie poprawić jakość życia zarówno pacjentów, jak i ich bliskich w tym trudnym czasie.
Osoby angażujące się w wolontariat opiekuńczy oferują istotną pomoc chorym oraz ich rodzinom, zarówno w hospicjum stacjonarnym, jak i w formie opieki domowej. Do obowiązków wolontariuszy należy m.in. wspieranie pielęgnacji pacjentów, wykonywanie drobnych prac porządkowych oraz towarzyszenie chorym i ich rodzinom w codziennych zmaganiach.
Wolontariat akcyjny
Oprócz tradycyjnej opieki, gdańskie hospicjum organizuje liczne akcje, które mają na celu nie tylko wsparcie osób chorych, ale także rozprzestrzenianie idei hospitacyjnej w szerszym kontekście społecznym. Jednym z wyróżniających się programów jest WHAT (Wolontariat Hospicyjny jako narzędzie Akceptacji i Nauka Tolerancji), który stanowi innowacyjne podejście do pracy z więźniami skazanymi za drobne przestępstwa. Program, mający na celu wspieranie akceptacji w społeczeństwie, działa od 2002 roku i doczekał się filmowej adaptacji, zatytułowanej „To overcome prejudice”.
Kolejną ważną inicjatywą jest kampania Pola Nadziei, która ma międzynarodowy charakter i została zapoczątkowana przez Fundację Marie Curie Cancer Care w Szkocji. Akcja w Polsce wystartowała w 1998 roku, a Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza dołączyło do niej w 2003 roku. Co roku, wokół 4 października, tysiące osób sadzą żonkile w różnych lokalizacjach, co symbolizuje solidarność z osobami cierpiącymi na nowotwory. Wiosną, po zakwitnięciu tych kwiatów, odbywają się zbiórki funduszy na wspieranie działań hospicyjnych, a wolontariusze, przebrani w żółte koszulki, kwestują w różnych miejscach publicznych. W podziękowaniu za dary, darczyńcy otrzymują symboliczne żonkile.
W ramach akcji Pola Nadziei organizowane są również różne wydarzenia artystyczne, takie jak koncerty, które mają na celu zwiększenie zbiórek oraz uświadamianie społeczeństwo w zakresie działań hospicjum. Inną coroczną akcją jest Paczka od Serca, mająca na celu wsparcie najmłodszych pacjentów, w której licytowane są paczki przygotowane przez znane osoby ze świata mediów czy kultury.
Dodatkowo, akcja Zostań Gdańskim Aniołem ma na celu zwrócenie uwagi społeczności na potrzebę wsparcia osób cierpiących. Podczas 749. Jarmarku św. Dominika, uczestnicy, przebrani za anioły, uczestniczyli w paradzie i organizowali różnorodne atrakcje dla dzieci i dorosłych, promując jednocześnie wartości pomocy i empatii dla drugiego człowieka.
Przypisy
- Lata mijają, a misja wciąż ta sama. Hospicjum Dutkiewicza ma już 35 lat [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 23.06.2021 r.]
- 30-lecie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku – Wybrzeze24.pl [online], wybrzeze24.pl [dostęp 23.06.2021 r.]
- Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC [online], ngo.pl [dostęp 23.06.2021 r.]
- O nas – Fundacja Hospicyjna [online], www.fundacjahospicyjna.pl [dostęp 23.06.2021 r.]
- Pola Nadziei w Gdańsku. [dostęp 21.11.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Chorągiew Gdańska ZHP | Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku | Studencka Agencja Radiowa | Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne | Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita | Hufiec ZHP Gdańsk-ŚródmieścieOceń: Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC