Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Gdańsku


W Gdańsku istnieje Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, która stanowi ważny element lokalnej społeczności religijnej. Ten zbór, znany z aktywnej działalności, skupia wiernych, pragnących rozwijać swoje duchowe życie oraz wspierać się nawzajem w wierze.

Na czele zboru stoi pastor Arkadiusz Borejszo, który prowadzi wspólnotę w jej codziennych aktywnościach oraz nabożeństwach. W ciągu tygodnia wierni spotykają się, aby wspólnie modlić się i dzielić się swoimi przemyśleniami.

Nabożeństwa odbywają się trzy razy w tygodniu, co sprzyja regularnemu uczestnictwu i aktywności członków zboru. Spotkania te mają miejsce w domu modlitwy, który można znaleźć pod adresem ul. Synów Pułku 55, zapewniając wiernym odpowiednie miejsce na duchowe refleksje i wspólne przeżywanie wiary.

Historia

W latach 70. XX wieku w Gdańsku osiedliła się rodzina Wojciechowskich, chrześcijan o ewangelicznym przekonaniu, którzy wcześniej mieszkali w Przemkowie i byli członkami zboru w Nowej Soli. Po przybyciu do Gdańska nawiązali oni kontakt z innym współwyznawcą, który również był związany z Wrocławiem oraz z niezarejestrowaną wspólnotą pięćdziesiątników. Ich spotkania odbywały się sporadycznie, obejmując modlitwy, śpiew oraz wspólne rozważania nad Pismem Świętym.

Grupa wyznawców była wspierana przez pastorów, takich jak Michał Jawdyk, Kazimierz Poręba, Stanisław Daszkiewicz, Czesław Budzyniak oraz Wiesław Janik, którzy mieli na celu utworzenie Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Gdańsku. W miarę jak przybywało nowych członków w wyniku coraz to nowych nawróceń, w 1981 roku powstał samodzielny zbór, który od początku spotykał się w mieszkaniu Wojciechowskich przy ul. Pilotów 12c/25. Pastor Wiesław Janik prowadził pierwsze nabożeństwo, podczas którego miało miejsce błogosławieństwo syna gospodarzy.

Już w lipcu 1981 roku dwie osoby przyjęły chrzest wiary. W miarę upływu czasu do grupy dołączali także wierni, którzy dotąd funkcjonowali poza zorganizowanymi wspólnotami. Jesienią 1983 roku, zbór rozpoczął ewangelizację na terenie Gdańska wspólnie z członkami zboru w Zabrzu, na czele z Andrzejem Porębą. Dzięki tej akcji, udało się przyciągnąć nowych chętnych do uczestnictwa w spotkaniach. Ewangelizacyjna misja zakończyła się chrztem nawróconego mężczyzny 2 października 1983 roku, który również miał miejsce pod przewodnictwem Andrzeja Poręby. Kolejny chrzest, na którym uczestniczyło pięć osób, odbył się 31 sierpnia 1986 roku.

W dalszych latach kontynuowano chrzty, chociaż nie były one organizowane co roku. W 1990 roku, gdy zabrakło miejsca w dotychczasowym lokalu, który był prywatnym mieszkaniem, nabożeństwa przeniesiono do wynajmowanej świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej Przymorze. Jednakże ten lokal szybko przekształcono na cele komercyjne, co zmusiło wspólnotę do przenosin w listopadzie 1991 roku do świetlicy Domu Nauczyciela w dzielnicy Wrzeszcz.

Kiedy okazało się, że wynajmujący używają tej świetlicy także do działalności niezgodnej z przekonaniami wspólnoty, postanowiono poszukać nowego miejsca. W rezultacie, przystąpiono do przetargu na wynajem działki z budynkiem socjalno-biurowym przy ul. Południowej 1 w Brzeźnie. 16 września 1992 roku podpisano umowę najmu, a po dwóch miesiącach prac adaptacyjnych dokonano uroczystego otwarcia domu modlitwy.

W drugiej połowie 1993 roku, kilkunastu członków zboru zdecydowało się na zmianę i przyłączyło się do innych wspólnot działających na terenie Trójmiasta. Wiosną 1994 roku, wspólnota wzięła udział w przygotowaniach do ewangelizacji prowadzonej przez Luisa Palau, co zaowocowało przyciągnięciem nowych wiernych. W sierpniu tegoż roku, grupa nawróconych przyjęła chrzest. W czerwcu 1995 roku miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie – chrzest siedmiu osób, co stanowiło największą grupę ochrzczonych w historii zboru.

Dalsze akcje ewangelizacyjne miały miejsce 26–28 czerwca 1997 roku oraz 27–29 czerwca 1998 roku, podczas odbywających się zjazdów młodzieżowych, gdzie prowadzone były działania ewangelizacyjne na ulicach oraz rozdawano publikacje chrześcijańskie.

W 1999 roku, umowa najmu przy ul. Południowej została rozwiązana wskutek przekształcenia lokalu na siedzibę Rady Osiedla. Urząd Miejski zaoferował wspólnocie kilka alternatywnych lokali do wynajęcia. Ostatecznie zdecydowano się na lokal przy ul. Korzeniowskiego 1, znajdujący się nieopodal dotychczasowego miejsca modlitwy. Zbór zajął ten lokal 16 lutego 2000 roku i rozpoczął adaptację do działalności religijnej, w tym organizacji zajęć szkółki niedzielnej dla dzieci. W ramach działań, odbywały się dwa nabożeństwa tygodniowo oraz regularne rozważania Słowa Bożego, a chrzty przeprowadzano w pobliskim morzu, jakie oddalone było od siedziby o zaledwie 200 metrów.

Nowy dom modlitwy zboru został zorganizowany przy ul. Synów Pułku 55, na terenie osiedla Klukowo.

Przypisy

  1. a b c d e f g Historia Zboru Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Gdańsku [online], chwz.pl [dostęp 24.06.2024 r.]
  2. a b c Lista zborów [online], chwz.info.pl [dostęp 23.06.2024 r.]

Oceń: Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Gdańsku

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:19