Zbiornik retencyjny Srebrzysko


Wprowadzenie do zagadnienia dotyczącego zbiornika Srebrzysko jest kluczowe dla zrozumienia jego roli w systemie ochrony przed powodziami w Gdańsku. Zbiornik, znany również jako „Srebrniki” (niem. Silberhammer), pełni istotne funkcje w zakresie zarządzania wodami.

Jest to istotny element infrastruktury hydrotechnicznej, który ma na celu zabezpieczenie obszarów Gdańska leżących wzdłuż Strzyży przed nadmiernymi opadami deszczu i wynikającymi z tego zagrożeniami powodziowymi.

Rys historyczny

W przeszłości Strzyża miała zbiornik retencyjny, który znajdował się na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego oraz ul. Chrzanowskiego. W wyniku decyzji urbanistycznych, zbiornik został zlikwidowany, a teren został wykorzystany do wzniesienia budynków o dziesięciu piętrach oraz pawilonów handlowych znajdujących się przy ul. Słowackiego (nr 37, 39). W miejsce dotychczasowego zbiornika, w latach sześćdziesiątych, został stworzony nowy, który początkowo pełnił rolę zbiornika suchego, zlokalizowanego w obszarze nieistniejącego stawu młyńskiego, który był świadkiem działalności kuźni srebra, prowadzonej przez Piotra von der Rennena.

W obrębie nowego zbiornika umieszczono groblę mnich, mającą na celu zatrzymanie gwałtownych przyborów wód opadowych. Przełom lat 1991–1993 przyniósł modernizację i przebudowę zbiornika, przekształcając go w zbiornik przepływowy. Całkowita pojemność tego zbiornika wynosiła około 30 tysięcy metrów sześciennych. Przewidziano również system retencji nadmiaru przepływu, który miał być osadzany powyżej głównego zbiornika.

Jednakże, sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku intensywnej zabudowy obszarów takich jak Matarni, Złotej Karczmy, Matemblewa, Niedźwiednika oraz Rębiechowa, co diametralnie zmieniło charakter zlewni Strzyży, prowadząc do wzrostu spływu wody. Na przykład, spływ wody z dachów oraz utwardzonych jezdni wahał się w zakresie 0,90 – 0,95, podczas gdy z terenów zielonych wynosił 0,00 – 0,10.

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce 9 lipca 2001 roku, kiedy to zbiornik uległ przepełnieniu. Około godziny 23 zdarzyło się przerwanie jego części czołowej, co doprowadziło do gwałtownego opróżnienia zbiornika i masywnego spływu wód wzdłuż ulicy Słowackiego, która w krótkim czasie przekształciła się w rwący potok.

Przebudowa

W trakcie realizacji budowyTrasy Słowackiego przeprowadzono ważne prace dotyczące przebudowy przepustu wałowego, który znajduje się nad pasem drogowym łączącym przelew ze zbiornika retencyjnego z okalającym zbiornik odcinkiem Strzyży.

W ramach działań związanych z programem „Ochrona Wód Zatoki Gdańskiej”, które zakończyły się 30 maja 2012 roku, wprowadzono następujące zmiany:

  • przebudowano zbiornik, co umożliwiło zwiększenie maksymalnej pojemności retencyjnej do 64 500 m³,
  • przebudowano powierzchniowy przelew awaryjny,
  • wyregulowano okalający zbiornik odcinek Strzyży na długości 475 m,
  • wybudowano nowy mnich do regulacji przepływu wody na zbiornik,
  • stworzono drogę eksploatacyjną wokół zbiornika wyposażoną w place odciekowe,
  • zagospodarowano teren przyległy przez nasadzenie drzew i krzewów oraz wykonanie trawników.

Dodatkowo, w ramach budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, dokonano przebudowy prefabrykowanego przepustu wałowego, który został zaadaptowany na koryto rzeki Strzyży.

Obiekt ten jest obecnie administrowany przez Gdańskie Wody Sp. z o.o., a Polski Związek Wędkarski zadbał o zarybienie akwenu, co zwiększa jego atrakcyjność dla wędkarzy.

Przypisy

  1. ZESTAWIENIE ZBIORNIKÓW RETENCYJNYCH administrowanych przez „Gdańskie Melioracje”. Gdańskie Melioracje, 30.12.2013 r. [dostęp 26.07.2014 r.]
  2. Jacek Zieliński: STAWY I ZBIORNIKI RETENCYJNE W GDAŃSKU. Gdańskie Melioracje, 2012 r. [dostęp 26.07.2014 r.]
  3. Roman Edel: Odwodnienie dróg. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2000 r.

Oceń: Zbiornik retencyjny Srebrzysko

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:13