Ptasi Raj to malownicze jezioro znajdujące się w Polsce, które zachwyca swoim urokiem. Usytuowane jest w województwie pomorskim, na terenie Gdańska, co czyni go dostępnym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających ten piękny region. Jezioro leży na Wyspie Sobieszewskiej, która jest znana z bogactwa przyrody oraz atrakcyjnych szlaków turystycznych.
To wyjątkowe miejsce stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale także ważny punkt dla wielu gatunków ptaków, które tutaj gniazdują. Otoczenie jeziora sprzyja obserwacji ptaków, co przyciąga zarówno amatorów przyrody, jak i profesjonalnych ornitologów.
Warto odwiedzić Ptasi Raj, aby poczuć niedotkniętą przez cywilizację naturę oraz delektować się ciszą i spokojem, jakie to miejsce oferuje.
Charakterystyka
Ptasi Raj to naturalne, płytkie jezioro przybrzeżne, które znajduje się na Mierzei Wiślanej według regionów fizycznogeograficznych Polski. Powstanie jeziora nastąpiło w wyniku złożonych procesów geologicznych. Odbyło się to w wyniku przerwania pasa wydm w miejscowości Górki koło Gdańska przez Wisłę Śmiałą w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 roku. Utworzenie zatoki przybrzeżnej, a w konsekwencji Mierzei Messyńskiej, miało kluczowe znaczenie w kształtowaniu tego ekosystemu. Ponadto, działalność człowieka wpłynęła na strukturę jeziora, zwłaszcza poprzez usypanie grobli między Ptasiem Rajem a Wisłą Śmiałą w drugiej połowie XIX wieku, przed rokiem 1888.
Obecnie, _Ptasi Raj_ posiada możliwość częściowego wymiany wód z Wisłą Śmiałą dzięki dwóm przepustom w istniejącej grobli. Dodatkowo, w okresach występowania cofki morskiej, wody z Wisły Śmiałej przelewają się do jeziora. Chociaż w swojej przeszłości jezioro miało momenty, w których jego powierzchnia była odtwarzana, wciąż podlega ono nieuniknionym procesom zarastania oraz stopniowemu zmniejszaniu się powierzchni. Z danych wynika, że w 1995 roku miało ono 61,5 ha, zaś do 2005 roku jego powierzchnia skurczyła się do 51,78 ha, co pokazuje znaczną degradację ekosystemu wodnego. Na te zmiany miały wpływ różne prace hydrotechniczne, które powodowały cofanie linii brzegowej oraz przekształcanie Mierzei w głąb lądu.
W wyniku zasypywania piaskiem ze strony Zatoki Gdańskiej, obszar o szerokości około 350 m uległ kompletnemu przekształceniu. Dawna zatoka, która kiedyś charakteryzowała się bogatym życiem wodnym, przekształciła się w jezioro Karaś. Warto podkreślić, że jezioro Ptasi Raj, wraz z sąsiednim jeziorem Karaś oraz okolicznymi terenami, należy do Rezerwatu Ptasi Raj, co nadaje mu dodatkową wartość przyrodniczą i krajobrazową.
Przypisy
- "Trójmiasto plus 14" - plan miasta 1:20 000, wyd. Demart SA, Warszawa 2011/2012, s. 21
- W. Nocny, Wyspa Sobieszewska, Gdańsk 2008, s. 16
- R. Cieśliński J. Raśkiewicz, EWOLUCJA HYDROGRAFICZNA JEZIOR PTASI RAJ I KARAŚ – BADANIA FIZJOGRAFICZNE NAD POLSKĄ ZACHODNIĄ – Seria A – Geografia Fizyczna, Tom 58: 7–20 2007 r., s.10
- R. Cieśliński J. Raśkiewicz, EWOLUCJA HYDROGRAFICZNA JEZIOR PTASI RAJ I KARAŚ – BADANIA FIZJOGRAFICZNE NAD POLSKĄ ZACHODNIĄ – Seria A – Geografia Fizyczna, Tom 58: 7–20 2007 r., s.14
- Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 286, ISBN 83-239-9607-5.
- szukaj>>Jezioro Ptasi Raj >>zakładki: raster, kataster, topo>>skala 1:15 000. Geoportal. [dostęp 03.09.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Jeziora i stawy":
Karaś (Mierzeja Wiślana) | Staw Linkula | Zbiornik Nowiec II | Zbiornik retencyjny Srebrzysko | Staw Wróbla | Jezioro Bursztynowe | Pusty Staw (Gdańsk) | Zbiornik retencyjny Potokowa-Słowackiego | Jasień (jezioro w Gdańsku) | Jezioro ZajęczeOceń: Ptasi Raj