Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT „Tolerado” jest organizacją pozarządową, która poświęca swoje działania na rzecz obrony i promocji praw osób LGBT. Zostało założone w 2012 roku jako element trójmiejskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii, która prowadzi kampanie mające na celu zwalczanie dyskryminacji.
Główne cele stowarzyszenia obejmują rozwój edukacji antydyskryminacyjnej oraz organizację różnorodnych wydarzeń, które integrują społeczność LGBT. Wśród najważniejszych przedsięwzięć można wymienić Trójmiejskie Dni Równości oraz Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku, który odbywa się od 2015 roku.
Program
Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado realizuje szereg istotnych działań skoncentrowanych na różnych aspektach wsparcia i integracji. Główne kierunki aktywności tej organizacji obejmują:
- zapobieganie dyskryminacji,
- udzielanie pomocy psychologicznej oraz prawnej, a także organizowanie grup wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji,
- promowanie edukacji antydyskryminacyjnej, w tym prowadzenie warsztatów mających na celu podnoszenie świadomości i wiedzy w tym zakresie,
- organizację queerowych wydarzeń kulturalnych, happeningów oraz festiwali,
- regularne spotkania dla członków, członkiń oraz sympatyków stowarzyszenia.
Do kluczowych zadań Tolerado należy również organizacja Dni Równości, których zwieńczeniem jest Marsz Równości, a także Festiwal Tęczowych Rodzin. Jest to doskonała okazja do manifestowania równości oraz integracji społeczności LGBT.
Działalność
Festiwal Tęczowych Rodzin
Od wielu lat stowarzyszenie Tolerado organizuje różnorodne wydarzenia, które mają na celu stworzenie przestrzeni dla tęczowych rodzin z różnych zakątków Polski. Inicjatywy te odpowiadają na potrzeby par jednopłciowych, oferując im możliwości uczestnictwa w warsztatach, zajęciach dla dzieci oraz prowadzeniu konstruktywnych dyskusji.
Kampania Jesteśmy rodziną. Podaj dalej!
W roku 2015 stowarzyszenie podjęło działanie na rzecz osób LGBT wychowujących dzieci, uruchamiając pierwszą w Polsce kampanię społeczną pod nazwą Jesteśmy rodziną. Podaj dalej!. Celem tej kampanii było pokazanie istnienia tęczowych rodzin i ich życia w Polsce oraz zbudowanie większej świadomości wśród społeczeństwa. Akcja została zrealizowana w ramach projektu „Tęczowe rodziny – pełne sił i blasku”, a jej główne kanały komunikacyjne to portale internetowe i media społecznościowe. Przygotowano także piosenkę oraz wideoklip, który opowiadał historię dwóch kobiet z Trójmiasta, które postanowiły stworzyć rodzinę. Stowarzyszenie Tolerado uruchomiło również pierwszą polską stronę internetową, która jest poświęcona rodzinom par jednopłciowych na stronie teczowerodziny.org. Dodatkowo organizowano spotkania, które umożliwiały rodzinom wymianę doświadczeń. Kampania z Gdańska stała się inspiracją dla podobnych działań w Poznaniu.
Dni Równości
Od 2015 roku stowarzyszenie Tolerado organizuje szereg spotkań, projekcji filmowych oraz dyskusji w ramach Trójmiejskich Dni Równości, które mają na celu ukazanie osób LGBTQ i ich problematyki.
Trójmiejskie Dni Równości 2015
Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce od 21 do 30 maja 2015 roku i obejmowała 12 różnorodnych wydarzeń, w tym debaty, pokazy filmów oraz tzw. „żywą bibliotekę”, a także marsz, który odbył się na Targu Węglowym.
Trójmiejskie Dni Równości 2016
Druga edycja, trwająca od 14 do 24 maja, również składała się z wielu inicjatyw, a kulminacją był Marsz Równości. Organizowano różnorodne wydarzenia, takie jak żywe biblioteki, spacery historyczne po Gdańsku związane z historią osób nieheteronormatywnych, a także pokazy filmowe i debaty. Jedną z debat zorganizowano w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie poruszano temat polityki otwartości i równości, bazując na europejskich i polskich doświadczeniach.
Trójmiejskie Dni Równości 2017
W trzeciej edycji, która miała miejsce od 20 do 28 maja, stowarzyszenie współorganizowało wydarzenia razem z Zjazdem Euroforum Chrześcijańskich Grup LGBT. Wśród atrakcji znalazło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Charamsą, który również uczestniczył w Marszu Równości, oraz spektakl reżyserowany przez Izabelę Morską. W Europejskim Centrum Solidarności odbył się pokaz dokumentalnego filmu „Ciągle wierzę” w reżyserii Magdaleny Mosiewicz, który połączony był z dyskusją z udziałem Ewy Hołuszko, bohaterki tego filmu. W gdańskiej świetlicy Krytyki Politycznej miała miejsce prezentacja filmu L.poetki oraz dyskusja dotycząca poezji lesbijskiej, którą prowadziła Ewa Graczyk, członkini stowarzyszenia Tolerado.
Trójmiejskie Dni Równości 2018
Wydarzenia Trójmiejskich Dni Równości w 2018 roku miały miejsce pomiędzy 12 a 27 maja. Skrupulatnie zaplanowane, zawierały pokazy filmów, wykłady, a także spacer po Gdańsku. Całość aktywności zwieńczył marsz równości w którym uczestniczyło około 7000 osób.
Trójmiejskie Dni Równości 2019
W ramach piątej edycji, która rozpoczęła się 10 a zakończyła 27 maja 2019 roku, odbywały się pokazy i projekcje filmów, koncert chóru Krakofonia, gra miejska, spływ kajakowy oraz spotkania i debaty dotyczące tematyki społeczności LGBT.
Trójmiejski Marsz Równości
Osobny artykuł jest dostępny na temat Trójmiejskiego Marszu Równości. Od 2015 roku stowarzyszenieTolerado organizuje ten coroczny marsz, będący zwieńczeniem Trójmiejskich Dni Równości. Każda edycja przyciąga coraz większą liczbę uczestników, a z każdym rokiem rośnie ich liczba.
Na marsz co roku zapraszani są politycy, reprezentanci rządów i dyplomaci. W pierwszej edycji w 2015 roku uczestniczyli między innymi Robert Biedroń, Wanda Nowicka oraz Anna Grodzka. Natomiast w 2017 roku po raz pierwszy brał udział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Kampania „Przekażmy sobie znak pokoju”
Stowarzyszenie Tolerado było jednym z organizatorów projektu „Przekażmy sobie znak pokoju”. To pierwsza kampania społeczna związana z środowiskiem LGBT+, w której uczestniczyły także zaproszone przez organizatorów organizacje katolickie. W październiku 2016 roku w 10 polskich miastach pojawiły się bilbordy promujące tę inicjatywę, a także emitowane były spoty z udziałem publicystów katolickich, takich jak Dominika Kozłowska z „Znaku”, Katarzyna Jabłońska, Cezary Gawryś z „Więzi”, Maciej Onyszkiewicz z „Kontaktu” oraz Zuzanna Radzik. Jednak kampania spotkała się z krytyką, która została wyrażona w komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Współpraca z miejską Radą ds. Równego Traktowania
Anna Strzałkowska, jako przedstawicielka Tolerado, została wiceprzewodniczącą Gdańskiej Rady do Spraw Równego Traktowania. Rada ta została powołana w 2015 roku przez ówczesnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i była pierwszą w Polsce tego rodzaju inicjatywą.
Przypisy
- ILGA-Europe, Annual Review of the Human Rights Situation of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex People in Europe 2017, Brussels: ILGA-Europe, 2017, s. 184, ISBN 978-92-95066-11-3, OCLC 1055415674 [dostęp 07.10.2020 r.] (ang.).
- ArturA. Sporniak ArturA., Kampania „Przekażmy sobie znak pokoju” [online], www.tygodnikpowszechny.pl [dostęp 07.10.2020 r.] .
- KAI, Prezydium KEP o kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju" [online], eKAI [dostęp 07.10.2020 r.] .
- KAI, "Przekażmy sobie znak pokoju" promuje postawy homoseksualne [online], eKAI [dostęp 07.10.2020 r.] .
- "Przekażmy sobie znak pokoju" - kampania LGTB [online], DEON.pl [dostęp 07.10.2020 r.] (pol.).
- JowitaJ. Wycisk JowitaJ., Homofobia jako źródło zagrożeń dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole, „Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”, 17 (1), 2018, s. 108-109, ISSN 1644-6526 [dostęp 07.10.2020 r.] .
- Powołano Gdańską Radę ds. Równego Traktowania [online], www.gazetaprawna.pl, 08.09.2016 r. [dostęp 05.10.2020 r.] .
- EwaE. Andruszkiewicz EwaE., W Gdańsku powołano Rada ds. Równego Traktowania. Bez przedstawicieli PiS [online], Dziennik Bałtycki, 14.09.2016 r. [dostęp 05.10.2020 r.] (pol.).
- Gdańska Rada ds. Równego Traktowania powołana! [online], www.gdansk.pl [dostęp 05.10.2020 r.] (pol.).
- “Ten jest zboczony, kto sieje nienawiść. My jesteśmy najnormalniejsi na świecie". Prezydent Gdańska na czele Marszu Równości [online], oko.press [dostęp 08.10.2020 r.] .
- Krzysztof Charamsa, b. wysoki urzędnik watykański, w Gdańsku [online], Prawo.pl, 22.05.2017 r. [dostęp 06.10.2020 r.] (pol.).
- JowitaJ. Wycisk JowitaJ., Heteroseksizm i jego znaczenie dla pracy psychologicznej z rodzinami LGB. Sytuacja w Polsce, „Psychologia Społeczna”, 12 (43), 2017, s. 416–430, ISSN 1896-1800 [dostęp 06.10.2020 r.] (pol.).
- Magdalena Czajkowska obrazy about. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- O nas. Tolerado. [dostęp 14.01.2018 r.] .
- Festiwal Tęczowych Rodzin 2013. [w:] krytykapolityczna.pl [on-line]. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- W Trójmieście odbędzie się Festiwal Tęczowych Rodzin. [w:] onet.pl [on-line]. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- Festiwal Tęczowych Rodzin. Nieheteroseksualni rodzice z dziećmi odwiedzą Trójmiasto. [w:] dziennikbaltycki.pl [on-line]. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- VI Festiwal Tęczowych Rodzin w Trójmieście - Kampania społeczna "Jesteśmy rodziną. Podaj dalej!” [w:] feminoteka.pl [on-line]. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- Mamo, zakochałam się w kobiecie... Oto bohaterki pierwszego polskiego klipu promującego tęczowe rodziny. [online], trojmiasto.wyborcza.pl, 28.11.2015 r. [dostęp 06.10.2020 r.] .
- EwelinaE. Oleksy EwelinaE., Festiwal Tęczowych Rodzin. Nieheteroseksualni rodzice z dziećmi odwiedzą Trójmiasto [online], Polska Times, 18.11.2015 r. [dostęp 06.10.2020 r.] (pol.).
- Jesteśmy rodziną. Podaj dalej! - kampania społeczna na rzecz rodzin LGBT. [w:] gazeta.pl [on-line]. [dostęp 30.12.2018 r.] .
- Tolerado – DOINGrights [online] [dostęp 06.10.2020 r.].
Pozostałe obiekty w kategorii "Stowarzyszenia":
Wszystko dla Gdańska | Stowarzyszenie Nadbałtyckie Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku | Bałtyckie Stowarzyszenie TłumaczyOceń: Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado