Gdański Park Naukowo-Technologiczny


Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego stanowi istotny element wspierania rozwoju innowacyjnego biznesu w regionie, powstał w 2006 roku z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jak również Miasta Gdańsk. Istotnymi partnerami w tej inicjatywie były także Politechnika Gdańska oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.

Obecnie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zarządza tym wspaniałym projektem, który jest rozwinięciem oferty usługowej oraz inwestycyjnej skierowanej do przedsiębiorców. Gdański Park Naukowo-Technologiczny jest kluczową częścią Polskiej Strefy Inwestycji, zaliczając się do jednego z 14 regionalnych podmiotów, które są odpowiedzialne za kompleksową obsługę inwestorów.

Głównym celem działalności Parku jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez stworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju dla małych, średnich i dużych firm. Tego rodzaju inicjatywy przyczyniają się do dynamizacji rynku i innowacji w regionie, a także sprzyjają przyciąganiu nowych technologii oraz inwestycji zewnętrznych.

Działania GPN-T

Gdański Park Naukowo-Technologiczny stanowi istotne centrum rozwoju nauki oraz przedsiębiorczości, łącząc różnorodne podmioty gospodarcze, społeczne, naukowe, badawcze i samorządowe. Jego celem jest tworzenie oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki i technologii. Park sprzyja współpracy między nauką a sektorem biznesowym, stymulując innowacyjną przedsiębiorczość i wspierając startupy, a także przedsiębiorstwa o unikalnych pomysłach, korzystając z własnych zasobów oraz funduszy pozyskanych z rezerw Unii Europejskiej.

Działalność Gdańskiego Parku koncentruje się na wspieraniu rozwoju branż strategicznych dla gospodarki państwowej, w obszarze badań i rozwoju (B+R), które są zgodne z kierunkami określonymi w strategii lizbońskiej.

Obecnie w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zarejestrowanych jest ponad 60 innowacyjnych firm, działających w rozmaitych branżach, takich jak:

  • biotechnologia,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,
  • energetyka,
  • IT/ICT,
  • AI,
  • przemysł,
  • spożywcza,
  • usługi finansowe,
  • zasoby ludzkie.

Historia GPN-T

I faza rozwoju 2006

Rok 2006 zainaugurował proces przekształcania historycznych Gdańskich Zakładów Graficznych w przestrzeń Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W pierwszej połowie tego roku zrealizowano prace modernizacyjne, które objęły około 3,3 tysiąca metrów kwadratowych Parku. W lutym miało miejsce uroczyste otwarcie GPN-T, które zbiegło się z przyznaniem zezwolenia niemieckiej firmie z grupy koncernu ThyssenKrupp na rozwijanie działalności w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W tym samym okresie powstał również Inkubator Technologiczny, który stał się miejscem dla nowo utworzonych przedsiębiorstw, zainicjowanych przez absolwentów oraz pracowników uczelni.

II faza rozwoju 2007-2008

W połowie 2006 roku spółka PSSE pozyskała znaczące dofinansowanie w wysokości 19,7 miliona zł na dalszą adaptację obiektu. Środki pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Rozpoczęto istotną rozbudowę kompleksu GPN-T.

Dzięki tym inwestycjom, już w czerwcu 2008 roku, udostępniono nowe przestrzenie biurowe, technologiczno-laboratoryjne oraz konferencyjno-szkoleniowe. Obiekt został wzbogacony o nowoczesne systemy: teleinformatyczne, monitorujące i kontroli dostępu.

III faza rozwoju 2008–2013

Dalszy rozwój GPN-T przyniósł zwiększenie zarówno terenu, jak i powierzchni użytkowej obiektu. W 2011 roku do użytku oddano nowy budynek B, a dwa lata później, w 2013 roku, otwarto budynek A, który został zaopatrzony w nowoczesne laboratoria.

Obecnie kompleks Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego obejmuje trzy nowoczesne budynki, które łącznie mają powierzchnię przekraczającą 40 tysięcy metrów kwadratowych. To umożliwia tworzenie zintegrowanego systemu innowacji, wspierającego współpracę różnych podmiotów działających w obszarze nowoczesnych technologii oraz zapewniającego odpowiedni efekt skali w ramach synergii.

Oferta GPN-T

Powierzchnie biurowe

Gdański Park Naukowo-Technologiczny to dynamiczne miejsce, które oferuje różnorodne powierzchnie biurowe, a także doskonałą lokalizację. Jest to ekosystem sprzyjający innowacjom, który zapewnia szereg usług powiązanych z biznesem oraz liczne udogodnienia, usprawniające rozwój innowacyjnych firm.

Cały park to kompleks złożony z trzech nowoczesnych budynków, które łącznie zajmują powierzchnię około 40 000 m2. W skład tego kompleksu wchodzi:

  • Budynek A – biurowo-laboratoryjny,
  • Budynek B – biurowy,
  • Budynek C – biurowo-konferencyjny, z częścią produkcyjno-magazynową.

Decydując się na umiejscowienie firmy w GPN-T, przedsiębiorcy zyskują nie tylko bliskie sąsiedztwo z centrum Gdańska, ale także największymi uczelniami Pomorza: Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Gdańskim. Użyteczna infrastruktura Parku oraz możliwość budowania relacji biznesowych i współpracy z instytucjami naukowymi zdecydowanie sprzyjają działalności firm.

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe

W GPN-T znajduje się przestrzeń szkoleniowo-konferencyjna, która jest dostępna nie tylko dla najemców Parku, ale także dla zewnętrznych firm oraz klientów indywidualnych. Osoby zainteresowane organizowaniem wykładów, warsztatów czy konferencji mogą skorzystać z profesjonalnie zaprojektowanej przestrzeni. Centrum to jest wyposażone w sale konferencyjne, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, a także w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i multimedialny, z możliwością podłączenia technologii do tłumaczeń symultanicznych.

Strefa CO-WORK

Strefa CO-WORK Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego to otwarta przestrzeń, która sprzyja wspólnej, komfortowej i twórczej atmosferze pracy. Oferowane są tu nie tylko wygodne biurka, ale również zindywidualizowana obsługa korespondencji przychodzącej oraz dostęp do dedykowanej aplikacji. Cała atmosfera jest pełna inspiracji, co sprzyja nawiązywaniu interesujących kontaktów biznesowych.

Inkubator technologiczny

Inkubator Technologiczny w GPN-T jest dedykowany wsparciu i rozwoju przedsiębiorstw, w szczególności tych zakładanych przez absolwentów uczelni. Jego celem jest poprawa konkurencyjności i innowacyjności firm. W ramach Inkubatora oferowane są korzystne warunki wynajmu lokali, dostęp do merytorycznej opieki dotyczącej prowadzenia działalności, mentoring oraz możliwość współpracy z innymi instytucjami i firmami. Dodatkowo, Inkubator zapewnia dostęp do infrastruktury technicznej oraz możliwość korzystania z wyznaczonych sal spotkań na terenie Parku.

Space4Makers

Space4Makers to przestrzeń stworzona z myślą o start-upach, innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz wynalazcach. Na powierzchni 400 m2 znajduje się zarówno przestrzeń produkcyjna na indywidualną pracę, jak i Protolab II – nowoczesna prototypownia, która została zaprojektowana przez Politechnikę Gdańską, oferująca kompleksowo wyposażony warsztat techniczny.

Specjalistyczne usługi dronem

GPN-T oferuje specjalistyczne usługi wykorzystujące drony, które pozwalają na precyzyjne lokalizowanie oraz obrazowanie różnych terenów i obiektów. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest szybkie i bezpieczne zbieranie danych, ich analiza oraz przetwarzanie.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 10.05.2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. z 2023 r. poz. 74).
  2. O Parku. GPN-T. [dostęp 17.11.2021 r.]
  3. Powierzchnie biurowe w GPN-T. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]
  4. CENTRUM KONFERENCYJNO-SZKOLENIOWE. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]
  5. Strefa Co-work Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]
  6. Startupy. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]
  7. Space4Makers. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]
  8. Specjalistyczne usługi dronem. GPN-T. [dostęp 18.06.2021 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje Naukowe":

Gdańskie Towarzystwo Naukowe | Instytut Kaszubski

Oceń: Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:13