UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wojciech Słodkowski


Wojciech Słodkowski, urodzony 18 stycznia 1951 roku w Gdańsku, a zmarły 3 listopada 2012 roku w Łodzi, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w karty historii Polski jako dziennikarz, działacz opozycyjny, nauczyciel akademicki oraz społecznik.

Swoją edukację rozpoczął od studiów na polonistyce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1975 roku. W tym samym roku po raz pierwszy dał o sobie znać jako dziennikarz, debiutując w redakcji „Słowa Polskiego” w Wrocławiu, gdzie pracował do 1977 roku. W 1978 roku został rzecznikiem prasowym Akademickiego Centrum Kultury „Pałacyk” w Wrocławiu, a jego zaangażowanie obejmowało również współpracę z Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz z licznymi pismami studenckimi, takimi jak „Student”, „Nowy Medyk” oraz „Itd”.

Od 1979 roku Słodkowski był formalnie bezrobotny, jednak nie ograniczało to jego aktywności – podejmował różnorodne prace dorywcze w Warszawie, wnosząc tym samym swój wkład w działalność opozycyjną w Polsce.

Działacz opozycji w PRL

Wojciech Słodkowski, od 31 sierpnia 1980 roku w Łodzi, nawiązał bliskie kontakty ze środowiskiem KSS „KOR”, w tym z Tomaszem Filipczakiem oraz Witoldem Sułkowskim. W okresie od września 1980 do lutego 1982 był członkiem redakcji lokalnych niezależnych pism „Solidarność z Gdańskiem”. Jego żona, Halina Słodkowska, zajmowała się tworzeniem makiet dla tego pisma. W latach 1980-1981 Słodkowski współpracował z Centrum Kulturalno-Informacyjnym „Solidarności” przy KZ NSZZ „Solidarność” w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego w Łodzi, a także był członkiem ogólnopolskiej Komisji Pism Związkowych oraz aktywnym działaczem Klubu Myśli Politycznej przy CKI „S”. Jego artykuł został opublikowany w „Pulsie” w numerze 9–10 (IX–XII) 1981. Był również asystentem reżysera Adama Sobolewskiego w realizacji filmu dokumentalnego „Grudzień”, który dotyczył wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku.

Wojciech Słodkowski zdołał uniknąć internowania w pierwszych dniach stanu wojennego. Jednakże od 13 grudnia 1981 do 20 lutego 1982 roku funkcjonował w podziemiu. Współzałożył Międzyzakładowy Komitet NSZZ „Solidarność” wraz z Jerzym Dłużniewskim, Klemensem Zbrońskim, Anną Błaszczyk oraz Maciejem Maciejewskim. Współpracował także z Wiesławem Maciejewskim oraz Waldemarem Omiecińskim, i brał aktywny udział w redakcji numerów 8, 9 i 10 łódzkiego pisma podziemnego „Solidarność Walcząca”. Wydawał również dwa numery „Solidarności z Gdańskiem” (36 i 37).

Po kilku miesiącach spędzonych w ukryciu, został aresztowany 20 lutego 1982 roku. Został skazany przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy na trzy lata więzienia, zgodnie z Dekretem o stanie wojennym. Kara odbywał w zakładach karnych w Inowrocławiu i Potulicach. W czasie pobytu w więzieniu redagował pismo „Pilnik” oraz współpracował z Krzysztofem Dowgiałłą i Ryszardem Puszem. Został zwolniony 29 lipca 1983 roku na mocy amnestii.

Po wyjściu na wolność Wojciech Słodkowski nie miał pracy i przez pewien czas pracował dorywczo jako stolarz. W latach 1983–1989 współpracował z „Biuletynem Łódzkim”, gdzie pisał artykuły oraz wstęp do broszury Józefa Śreniowskiego „List z ulicy Smutnej” pod pseudonimem. W 1987 roku w Niemczech nawiązał kontakty z Anną i Bogdanem Zmorzyńskimi, którzy byli przedstawicielami „Solidarności” w Hamburgu. Na Zachodzie reprezentował redakcję „Biuletynu Łódzkiego”, przywożąc do Polski fundusze na działalność w podziemiu. Od 1989 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych.

III Rzeczpospolita

W latach 1989-1992 Wojciech Słodkowski związany był z redakcjami takich gazet jak „Dziennik Łódzki”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Głos Poranny”. Od 1992 roku rozpoczął pracę w łódzkim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie prowadził wiele programów, w tym „Magazyn edukacyjny”, „Polityka w regionie”, „Tydzień w Łodzi”, „Łódzki Klub Parlamentarny” oraz „Łódzkie Forum”.

Wraz ze Stanisławem Łukawskim, Słodkowski był pomysłodawcą corocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii – cmentarza przy ul. Ogrodowej. Jego zaangażowanie doprowadziło do zorganizowania 18 kwesty, z czego ostatnia odbyła się, gdy odszedł.

Od roku 2000 Wojciech Słodkowski pełnił funkcję wykładowcy w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która w 2009 roku została przekształcona w AHE. Na tym kierunku uzyskano najwyższą w Polsce ocenę od Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Słodkowski był również wychowawcą wielu dziennikarzy oraz przedstawicieli mediów.

W dniu 17 kwietnia 2013 roku w łódzkiej AHE odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Wojciecha Słodkowskiego, znanego wykładowcy oraz dziennikarza TVP Łódź. Natomiast 16 września 2013 roku, przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, gdzie Słodkowski współtworzył obozy dziennikarskie, także uczczono jego pamięć.

Wojciech Słodkowski był ojcem dwóch synów: Jędrzeja, który jest dziennikarzem kulturalnym w „Gazecie Wyborczej”, oraz Antoniego, reportera agencji Reutersa w Tokio, który od 2015 roku kieruje biurem tej agencji w Birmie.

Przypisy

  1. „Chcesz wiedzieć - pytaj” - tablica dla Wojtka Słodkowskiego. tvp.pl, 17.09.2013 r. [dostęp 22.09.2013 r.]
  2. Pożegnaliśmy Wojciecha Słodkowskiego. powiat-sanok.pl, 14.11.2012 r. [dostęp 22.09.2013 r.]
  3. Z Wojciechem Słodkowskim, inicjatorem kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi rozmawia Marek Palczewski. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. sdp.pl.
  4. TVP Łódź „Pamięci redaktora Wojciecha Słodkowskiego”.
  5. TVP Łódź „Zmarł Wojtek Słodkowski”.
  6. Dydaktyk AHE red. Wojciech Słodkowski.
  7. „obrazę przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 48 ust. 2, 3 i 4 dekretu” www.13grudnia81.pl.
  8. a b Gazeta Wyborcza „Zmarł znany dziennikarz Wojciech Słodkowski”.
  9. Gazeta Wyborcza „Łódzcy studenci dziennikarstwa zawładnęli Sanokiem”.
  10. By ludzie wiedzieli, że istniejemy – 13grudnia81.pl.
  11. TvToya 11.03.2012 r. Zmarł Wojciech Słodkowski.

Oceń: Wojciech Słodkowski

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:6