Wojciech Słodkowski, urodzony 18 stycznia 1951 roku w Gdańsku, a zmarły 3 listopada 2012 roku w Łodzi, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w karty historii Polski jako dziennikarz, działacz opozycyjny, nauczyciel akademicki oraz społecznik.
Swoją edukację rozpoczął od studiów na polonistyce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1975 roku. W tym samym roku po raz pierwszy dał o sobie znać jako dziennikarz, debiutując w redakcji „Słowa Polskiego” w Wrocławiu, gdzie pracował do 1977 roku. W 1978 roku został rzecznikiem prasowym Akademickiego Centrum Kultury „Pałacyk” w Wrocławiu, a jego zaangażowanie obejmowało również współpracę z Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz z licznymi pismami studenckimi, takimi jak „Student”, „Nowy Medyk” oraz „Itd”.
Od 1979 roku Słodkowski był formalnie bezrobotny, jednak nie ograniczało to jego aktywności – podejmował różnorodne prace dorywcze w Warszawie, wnosząc tym samym swój wkład w działalność opozycyjną w Polsce.
Działacz opozycji w PRL
Wojciech Słodkowski, od 31 sierpnia 1980 roku w Łodzi, nawiązał bliskie kontakty ze środowiskiem KSS „KOR”, w tym z Tomaszem Filipczakiem oraz Witoldem Sułkowskim. W okresie od września 1980 do lutego 1982 był członkiem redakcji lokalnych niezależnych pism „Solidarność z Gdańskiem”. Jego żona, Halina Słodkowska, zajmowała się tworzeniem makiet dla tego pisma. W latach 1980-1981 Słodkowski współpracował z Centrum Kulturalno-Informacyjnym „Solidarności” przy KZ NSZZ „Solidarność” w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego w Łodzi, a także był członkiem ogólnopolskiej Komisji Pism Związkowych oraz aktywnym działaczem Klubu Myśli Politycznej przy CKI „S”. Jego artykuł został opublikowany w „Pulsie” w numerze 9–10 (IX–XII) 1981. Był również asystentem reżysera Adama Sobolewskiego w realizacji filmu dokumentalnego „Grudzień”, który dotyczył wydarzeń na Wybrzeżu w 1970 roku.
Wojciech Słodkowski zdołał uniknąć internowania w pierwszych dniach stanu wojennego. Jednakże od 13 grudnia 1981 do 20 lutego 1982 roku funkcjonował w podziemiu. Współzałożył Międzyzakładowy Komitet NSZZ „Solidarność” wraz z Jerzym Dłużniewskim, Klemensem Zbrońskim, Anną Błaszczyk oraz Maciejem Maciejewskim. Współpracował także z Wiesławem Maciejewskim oraz Waldemarem Omiecińskim, i brał aktywny udział w redakcji numerów 8, 9 i 10 łódzkiego pisma podziemnego „Solidarność Walcząca”. Wydawał również dwa numery „Solidarności z Gdańskiem” (36 i 37).
Po kilku miesiącach spędzonych w ukryciu, został aresztowany 20 lutego 1982 roku. Został skazany przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy na trzy lata więzienia, zgodnie z Dekretem o stanie wojennym. Kara odbywał w zakładach karnych w Inowrocławiu i Potulicach. W czasie pobytu w więzieniu redagował pismo „Pilnik” oraz współpracował z Krzysztofem Dowgiałłą i Ryszardem Puszem. Został zwolniony 29 lipca 1983 roku na mocy amnestii.
Po wyjściu na wolność Wojciech Słodkowski nie miał pracy i przez pewien czas pracował dorywczo jako stolarz. W latach 1983–1989 współpracował z „Biuletynem Łódzkim”, gdzie pisał artykuły oraz wstęp do broszury Józefa Śreniowskiego „List z ulicy Smutnej” pod pseudonimem. W 1987 roku w Niemczech nawiązał kontakty z Anną i Bogdanem Zmorzyńskimi, którzy byli przedstawicielami „Solidarności” w Hamburgu. Na Zachodzie reprezentował redakcję „Biuletynu Łódzkiego”, przywożąc do Polski fundusze na działalność w podziemiu. Od 1989 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych.
III Rzeczpospolita
W latach 1989-1992 Wojciech Słodkowski związany był z redakcjami takich gazet jak „Dziennik Łódzki”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Głos Poranny”. Od 1992 roku rozpoczął pracę w łódzkim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie prowadził wiele programów, w tym „Magazyn edukacyjny”, „Polityka w regionie”, „Tydzień w Łodzi”, „Łódzki Klub Parlamentarny” oraz „Łódzkie Forum”.
Wraz ze Stanisławem Łukawskim, Słodkowski był pomysłodawcą corocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii – cmentarza przy ul. Ogrodowej. Jego zaangażowanie doprowadziło do zorganizowania 18 kwesty, z czego ostatnia odbyła się, gdy odszedł.
Od roku 2000 Wojciech Słodkowski pełnił funkcję wykładowcy w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która w 2009 roku została przekształcona w AHE. Na tym kierunku uzyskano najwyższą w Polsce ocenę od Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Słodkowski był również wychowawcą wielu dziennikarzy oraz przedstawicieli mediów.
W dniu 17 kwietnia 2013 roku w łódzkiej AHE odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Wojciecha Słodkowskiego, znanego wykładowcy oraz dziennikarza TVP Łódź. Natomiast 16 września 2013 roku, przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, gdzie Słodkowski współtworzył obozy dziennikarskie, także uczczono jego pamięć.
Wojciech Słodkowski był ojcem dwóch synów: Jędrzeja, który jest dziennikarzem kulturalnym w „Gazecie Wyborczej”, oraz Antoniego, reportera agencji Reutersa w Tokio, który od 2015 roku kieruje biurem tej agencji w Birmie.
Przypisy
- „Chcesz wiedzieć - pytaj” - tablica dla Wojtka Słodkowskiego. tvp.pl, 17.09.2013 r. [dostęp 22.09.2013 r.]
- Pożegnaliśmy Wojciecha Słodkowskiego. powiat-sanok.pl, 14.11.2012 r. [dostęp 22.09.2013 r.]
- Z Wojciechem Słodkowskim, inicjatorem kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi rozmawia Marek Palczewski. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. sdp.pl.
- TVP Łódź „Pamięci redaktora Wojciecha Słodkowskiego”.
- TVP Łódź „Zmarł Wojtek Słodkowski”.
- Dydaktyk AHE red. Wojciech Słodkowski.
- „obrazę przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 48 ust. 2, 3 i 4 dekretu” www.13grudnia81.pl.
- a b Gazeta Wyborcza „Zmarł znany dziennikarz Wojciech Słodkowski”.
- Gazeta Wyborcza „Łódzcy studenci dziennikarstwa zawładnęli Sanokiem”.
- By ludzie wiedzieli, że istniejemy – 13grudnia81.pl.
- TvToya 11.03.2012 r. Zmarł Wojciech Słodkowski.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Maciej Kosycarz | Andrzej Dunajski | Agnieszka Burzyńska | Krzysztof Maria Załuski | Edgar Milewski | Jacek Kozak | Piotr Semka | Zbigniew Gach | Wojciech Szeląg | Jacek Jońca | Dorota Abramowicz | Piotr Świąc | Michał Piękoś | Adriana Niecko | Sylwia Kurzela | Krzysztof Gonerski | Michał Chaciński | Katarzyna Kozłowska | Paweł Zbierski | Jarosław KurskiOceń: Wojciech Słodkowski