Krzysztof Maria Załuski


Krzysztof Maria Załuski, znany także pod przydomkiem hr. Junosza, to wieloaspektowa postać w polskiej kulturze. Urodził się 9 marca 1963 roku w Gdańsku, co można uznać za kluczowy punkt w jego artystycznej biografii.

Jako prozaik, dramaturg, a także publicysta, Załuski zasłynął z wielu różnych form literackich. Jego twórczość obejmuje także eseistyki oraz teksty dziennikarskie, gdzie łączy głęboką wiedzę z umiejętnością angażowania czytelników.

Nie można zapomnieć o jego roli jako wydawcy oraz menadżera, co dodatkowo podkreśla jego zestaw umiejętności w dziedzinie literatury i mediów. Dzięki swojej wszechstronności, Krzysztof Maria Załuski pozostawia wyraźny ślad w polskiej literaturze oraz w szerszym kontekście kulturowym.

Życiorys

Urodziny Krzysztofa Marii Załuskiego miały miejsce w malowniczym Gdańsku w 1963 roku. Był to czas, kiedy zalążki jego talentu literackiego dopiero zaczynały się ujawniać. Uzyskał dyplom z politologii na Uniwersytecie Gdańskim, co otworzyło przed nim nowe perspektywy w obszarze twórczości pisarskiej i dziennikarskiej.

Od 1987 do 2004 roku mieszkał poza Polską, najpierw w Wielkiej Brytanii, a później w Niemczech. W tym czasie aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym, stając się członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Po powrocie do kraju, w 2001 roku, dołączył do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W jego dorobku znajduje się także przynależność do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Debiutowałem w 1980 roku, publikując opowiadanie w Polskim Radio Gdańsk. Przez lata jego twórczość przyniosła czytelnikom cztery książki w języku polskim. Wśród nich znajdują się zbiór opowiadań „Tryptyk bodeński”, wydany w 1996 roku przez Man Gala Press w Sopocie, a także dwie powieści: „Szpital Polonia” (1999) oraz „Wypędzeni do raju / Aussiedlerblues” (2010). Krzysztof jest także autorem tomiku opowiadań pn. „Imigranci” wydanego w 2015 roku. Na podstawie jednego z jego opowiadań, „Aussi”, powstał film pod tytułem „Wszyscy jesteśmy obcy” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, emitowany w Telewizji Polskiej w 1996 roku.

Rok 2000 przyniósł również niemiecką edycję jego debiutanckiego zbioru, nazwaną „Bodensee Triptychon”, których tłumaczenia wykonał Henryk Bereska w zespole z Agnieszką Grzybowską.

W latach 1992–1998 redagował kwartalnik literacko-artystyczny „Bundesstraße 1”. W tym okresie, jego prace były publikowane w licznych pismach zarówno w Niemczech jak i Polsce. Współpracował z rozgłośniami radiowymi oraz ogólnopolskimi i lokalnymi gazetami, zdobywając uznanie w takich tytułach jak „Do Rzeczy”, „Życie”, „Twórczość” czy „Czas kultury”. Jego prace znalazły się także w antologiach „Zwischen den Linien” i „Lekcja pisania”. Co więcej, był współredaktorem antologii współczesnej polskiej literatury, które ujrzały światło dzienne w 2000 roku w Niemczech.

Reprezentację Polski na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w 2000 roku również zalicza do swoich osiągnięć. Ponadto, Krzysztof stworzył dwa znaczące projekty kulturalne, m.in. „Dni Gdańskiej Kultury nad Jeziorem Bodeńskim” oraz „Dni Młodej Polskiej Literatury”, powstałe w 1998 roku.

W okresie od marca 2006 do grudnia 2014 roku, Krzysztof pełnił funkcję redaktora naczelnego Pomorskiej Gazety Opinii „Riviera”. W styczniu 2015 roku pismo otrzymało Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Aleksandra Milskiego, co potwierdza jego wartość w kontekście lokalnych mediów.

W 2015 roku Krzysztof planował start w wyborach parlamentarnych z listy Kukiz’15, jednak zdecydował się wycofać z tej decyzji. W marcu 2016 roku objął stanowisko prezesa Fundacji Energa, a w kwietniu tego samego roku został dyrektorem Biura Prasowego Energa S.A. W maju 2017 roku podjął pracę w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie zarządzał Wydziałem Programów Informacyjnych TVP 3 Gdańsk.

Aktualnie Krzysztof Maria Załuski mieszka w Trójmieście, gdzie aktywnie kontynuuje swoją działalność twórczą oraz dziennikarską.

Twórczość

Książki

  • „Tryptyk bodeński”. Sopot: Man Gala Press 1996,
  • „Szpital Polonia”. Poznań: Obserwator 1999,
  • „Bodensee Triptychon”. Przekład: Agnieszka Grzybkowska i Henryk Bereska. Herne: Tibor Schäfer Verlag 2000,
  • „Wypędzeni do raju”. Gdańsk, Maszoperia Literacka 2010,
  • „Imigranci. Opowieści nie tylko dla Niemców”; Gdańsk; Wydawnictwo Oskar 2015,
  • „Bagnisko”. Warszawa, Wyd. Capital 2024.

Antologie

  • „Almanach literacki Bundesstraße 1”. Dortmund: Grupa „b1” 1993,
  • „Lekcja pisania”. Czarne: Wyd. Czarne 1998.

Wybrane tłumaczenia na język niemiecki

  • „Das Jahr 1994”. (cykl 12 opowiadań). Przekład: Henryk Bereska. „Zwischen den Linien, Eine polnische Anthologie”. Hannover: Postskriptum Verlag 1996,
  • „Bodensee Triptychon”. Przekład: Agnieszka Grzybkowska i Henryk Bereska. Herne: Tibor Schäfer Verlag 2000,
  • „Hospital Polonia”. (fragmenty). Przekład: Judith Arlt. „Napisane w Niemczech – antologia / Geschrieben in Deutschland – Anthologie”. Jestetten / Köln: b1 Verlag / Ignis e.V. 2000,
  • „Ségolène”. (fragment). Przekład: Michael Steinhilper i Judith Arlt. „Neue Geschichten aus der Pollakey – Anthologie zeitgenössischer polnischer Prosa”. Jestetten / Berlin: b1 Verlag / Humboldt Universität 2000,
  • „Aussiedlerblues” (fragment). Przekład: Agnieszka Grzybowska „Zarys – Kulturmagazin” nr 9, Messel 2010.

Przypisy

  1. Nowy szef „Panoramy”. TVP stawia na redaktorów ze SKOK i Energi. trojmiasto.wyborcza.pl, 08.05.2017 r. [dostęp 08.05.2017 r.]
  2. , Andrzej Dunajski i Adam Kasprzyk na czele biura prasowego Grupy Energa, odchodzi Krzysztof M. Załuski [online], 29.03.2017 r. [dostęp 22.09.2017 r.]
  3. Krzysztof Załuski rezygnuje ze startu w wyborach. Miał być jedynką w komitetu Kukiz’15. Dziennikbaltycki.pl. [dostęp 29.10.2015 r.]

Oceń: Krzysztof Maria Załuski

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:16