Alfons Olszewski


Alfons Olszewski to postać, która z pewnością zasługuje na szczególną uwagę. Urodził się 5 kwietnia 1916 roku w Gdańsku, a swoją pasję do żeglarstwa rozwijał przez całe życie.

Był nie tylko utalentowanym żeglarzem, ale również żeglarzem lodowym, co stanowi rzadki i niezwykle fascynujący aspekt jego kariery. W 1936 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie.

Jego osiągnięcia w tej dziedzinie sportu przyczyniły się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce, co sprawia, że jego dziedzictwo wciąż jest żywe wśród miłośników morskich przygód.

Życiorys

Alfons Olszewski był synem Franciszka oraz Zofii Kozłowskiej. W 1937 roku zakończył naukę w Gimnazjum Polskim, które znajdowało się w Gdańsku. Od najmłodszych lat wykazywał pasję do sportów wodnych, reprezentując I Gdańską Morską Drużynę Harcerską oraz AZS Warszawa, gdzie zaznaczył swoją obecność jako jeden z pierwszych żeglarzy.

Na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku startował w klasie 6 metrów na jachcie o nazwie „Danuta”. W tej konkurencji jego załoga zajęła 11. miejsce. Oprócz Olszewskiego w skład załogi weszli również Juliusz Sieradzki, Józef Szajba oraz bracia Janusz i Stanisław Zalewscy.

W 1937 roku Alfons Olszewski zdobył tytuł mistrza Polski w jolkach olimpijskich. W tym samym roku, wspólnie z Kazimierzem Samuelsonem, odniósł sukces, triumfując w mistrzostwach Pomorza, które odbyły się podczas Pomorskiego Tygodnia Sportu Zimowego na Jeziorze Charzykowskim.

Po zakończeniu II wojny światowej Olszewski aktywnie uczestniczył w odbudowie żeglarstwa na Pomorzu. Pełnił funkcję zastępcy kapitana sportowego w Polskim Klubie Morskim w Gdańsku. Przez wiele lat mieszkał w Sopocie.

Przypisy

  1. Losy polskich olimpijczyków – klasy R-6, Tornado i Europa, „Portal Informacyjny » Żeglarski.info”, 14.10.2016 r. [dostęp 25.09.2017 r.]
  2. Alfons Olszewski. Olimpijczyk z lilijką w życiorysie

Oceń: Alfons Olszewski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:11