Janusz Moryś, urodzony 20 stycznia 1958 roku w Gdańsku, to wybitny polski lekarz oraz ekspert w dziedzinie anatomii i neurobiologii. Jego imponująca kariera akademicka doprowadziła go do funkcji profesora nauk medycznych oraz rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w dwóch kadencjach, obejmujących lata 2008–2012 oraz 2012–2016.
W roku 2021 Janusz Moryś został dyscyplinarnie zwolniony z zajmowanej pozycji Kierownika Katedry i Zakładu Anatomii i Neurobiologii, a także dydaktyka. Mimo to, jego kariery akademickiej nie zatrzymały te trudne wydarzenia.
Od października 2021 roku pełni rolę kierownika Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, gdzie kontynuuje swoją aktywność naukową oraz dydaktyczną w nowym środowisku akademickim.
Życiorys
Janusz Moryś, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, ukończył studia lekarskie w 1983 roku. Dwa lata później, w 1985 roku, obronił pracę doktorską zatytułowaną Neurony blaszki rdzennej tylnej wzgórza oraz ich połączenia z okolicą wyspowo-przedmurzową. Habilitację uzyskał w 1991 roku, konkretnie w oparciu o rozprawę pod tytułem Organizacja połączeń przedmurzowo-korowych w świetle niektórych uszkodzeń kory mózgu u człowieka.
W 1996 roku Moryś otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1982 roku związany jest z Akademią Medyczną w Gdańsku, która na przestrzeni jego kariery przekształciła się w Gdański Uniwersytet Medyczny. Jego praca obejmowała Zakład Anatomii, a następnie Zakład Anatomii i Neurobiologii, gdzie w 1996 roku objął stanowisko kierownika Katedry Anatomii oraz Zakładu Anatomii i Neurobiologii. W 2002 roku został powołany na profesora zwyczajnego.
Moryś pełnił także funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego w latach 1996–2002, a od 2002 do 2008 roku był dziekanem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym. W latach 2008 i 2012 został wybrany na rektora tej uczelni.
W ciągu swojej kariery zdobył członkostwo w wielu renomowanych organizacjach branżowych, w tym Polskim Towarzystwie Anatomicznym, gdzie pełnił rolę wiceprezesa zarządu w latach 2007–2011. Należy również do Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. Ponadto, angażuje się w Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego oraz Komitet Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk.
W latach 2012–2016 przewodniczył Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Za swoje zasługi został odznaczony wieloma nagrodami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2017 roku, Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2001 roku oraz Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 roku. W 2002 roku wyróżniono go Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Kontrowersje
W dniu 2 marca 2021 roku portal Interia.pl opublikował artykuł, który wzbudził ogromne kontrowersje w związku z Januszem Moryśiem. W artykule tym opinii publicznej ujawniono nagranie rozmowy, w której Moryś przyznał się do celowego obniżania zdawalności egzaminów z anatomii. Według jego słów, ma to na celu zachęcanie studentów do ponoszenia dodatkowych opłat za powtarzanie przedmiotu, co określił jako „fundusz Morysia”.
W związku z powyższymi oskarżeniami, Moryś został odwołany z pozycji kierownika dydaktycznego przedmiotu anatomia na kierunku lekarskim. Dalsze doniesienia z 19 marca ujawniają dodatkowe aspekty tej sytuacji, w tym wspomnienie o nasilającym się stresie, z jakim borykają się studenci podczas zajęć. W artykule poruszono również temat mobbingu oraz późniejszych problemów psychicznych, które pojawiły się u studentów pod wpływem działań profesora.
W dniu 30 marca 2021 roku Gdański Uniwersytet Medyczny oficjalnie ogłosił odwołanie Janusza Morysia z funkcji kierownika Katedry i Zakładu Anatomii i Neurobiologii, co niewątpliwie było reakcją na ujawnione kontrowersje oraz w obawie o dobro studentów.
Przypisy
- Prof. J. Moryś odwołany ze stanowiska w GUMedzie. O co chodzi? [online], www.cowzdrowiu.pl [dostęp 08.03.2023 r.]
- Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. [dostęp 05.10.2021 r.]
- Afera na uczelni. Wykładowcy nie wyłączyli mikrofonu [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 31.03.2021 r.]
- Ataki paniki, próby samobójcze. Odsłaniamy tajemnice uczelni [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 31.03.2021 r.]
- Gdański Uniwersytet Medyczny: Zmiany w Katedrze Anatomii [online], gumed.edu.pl [dostęp 31.03.2021 r.]
- M.P. z 2017 r. poz. 470.
- M.P. z 2005 r. nr 78, poz. 1108.
- M.P. z 2001 r. nr 43, poz. 697.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Joachim Oelhaf | Anna Młynik-Shawcross | Maciej Tokarczyk | Mikołaj Oelhaf | Krzysztof Narkiewicz | Andrzej Jacyna | Piotr Dyk | Johann Christoph Gottwald | Emil Friedrich Götz | Jacek Bigda | Marcin Hellmann | Ernst Viktor von Leyden | Piotr Czauderna | Tomasz Smiatacz | Stefan Lewandowski (lekarz) | Bruno Gröning | Anastazy Hirschel | Jacek Paszkiewicz | Andrzej Basiński | Paulina ŁopatniukOceń: Janusz Moryś