Anastazy Hirschel


Anastazy Stanisław Hirschel, znany również jako Hirszel, urodził się 17 sierpnia 1798 roku w Gdańsku. Był wybitnym lekarzem, który zdobył specjalizację w dziedzinie medycyny sądowej. Jego życie zakończyło się 11 lutego 1859 roku w Warszawie.

W miarę upływu lat, Hirschel zyskał renomę jako jeden z czołowych specjalistów w swojej dziedzinie, przyczyniając się do rozwoju medycyny w Polsce.

Życiorys

„Anastazy Hirschel był starszym synem Józefa i Karoliny z Pachów, katolików. Swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiał w Kaliszu, a następnie podjął studia z zakresu medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu tytułu doktora medycyny oraz akuszerii, w 1826 roku otrzymał oficjalne zatwierdzenie dyplomu lekarskiego.

W 1821 roku powrócił do Kalisza, gdzie rozpoczął własną praktykę lekarską, którą prowadził przez następne dziewiętnaście lat, aż do 1840 roku. W 1838 roku dokonał zakupu warszawskiego zakładu litograficznego od G. Sennewalda, a zakład ten był następnie zarządzany przez jego młodszego brata Henryka Hirszela, który także był utalentowanym grafikiem i litografem. Tragicznie, Henryk został pochowany na cmentarzu kalwińskim.

Dalszy rozwój kariery Anastazego nastąpił w roku 1840, kiedy to wstąpił do państwowej służby zdrowia jako lekarz powiatowy w Koninie. Około 1845 roku awansował na stanowisko starszego lekarza powiatu kaliskiego. W 1850 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował prowadzenie prywatnej praktyki i jednocześnie aktywnie uczestniczył w pracach Rady Lekarskiej Królestwa. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, zrezygnował z objęcia katedry medycyny sądowej we Wrocławiu.

Anastazy Hirschel miał dwa małżeństwa. Jego pierwszą żoną była Rozalia z Tyszlerów, natomiast drugą – Emilia z rodu Enoch. Z tego związku doczekał się syna, Władysława Hirszla, który stał się znanym architektem warszawskim. Ostatecznie Anastazy został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Jego dziedzictwo kontynuują potomkowie, w tym profesorowie medycyny: Krzysztof oraz Przemysław Hirszel.

Przypisy

  1. "Warszawski sklep Henryka Hirszla" str. 114 w książce Andrzeja Ryszkiewicza "Zbieracze i obrazy", Warszawa 1972 r.
  2. Polski Słownik Biograficzny, tom IX, wyd. PAN, 1960-1961 r., str. 531.

Oceń: Anastazy Hirschel

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8