Gdański Klub Sportowy „Stoczniowiec” Gdańsk, znany również jako GKS Stoczniowiec, to wielosekcyjny klub sportowy funkcjonujący na terenie Gdańska, który ma na celu promowanie aktywności fizycznej oraz rywalizacji sportowej w różnych dyscyplinach.
W obrębie klubu istnieje pięć sekcji, w skład których wchodzą:
- hokej na lodzie,
- łyżwiarstwo figurowe,
- łyżwiarstwo szybkie,
- curling,
- piłka siatkowa.
Warto podkreślić, że od 16 listopada 2001 roku GKS Stoczniowiec Gdańsk funkcjonuje jako stowarzyszenie kultury fizycznej. Dzięki temu, klub może skupić się na rozwoju i wspieraniu swoich sekcji, co przyczynia się do popularyzacji sportu w regionie.
Historia
Historia klubu sięga 26 czerwca 1970 roku, kiedy to nastąpiła fuzja trzech gdańskich drużyn: ZUS „Polonia” Gdańsk, RKS Stocznia Północna oraz Sportowego Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”. Te działania doprowadziły do powstania Robotniczego Klubu Sportowego „Stoczniowiec” Gdańsk, który otrzymał wsparcie od różnych przedsiębiorstw działających w przemyśle stoczniowym. Wspólne działania stoczniowców zaowocowały zakończeniem budowy hali sportowo-widowiskowej Olivia w grudniu 1972 roku.
W początkowym okresie działalności, klub miał swoją siedzibę na stadionie przy ulicy Marynarki Polskiej i organizował różnorodne sekcje sportowe, takie jak: piłka nożna, hokej na lodzie, piłka siatkowa, boks, a także dyscypliny wodne, w tym sekcje kajakową i wioślarską. Jego wszechstronność i wkład w rozwój sportu w Polsce przyniosły mu wiele sukcesów, a także ukształtowały liczne pokolenia sportowców – mistrzów Polski oraz medalistów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Klub funkcjonował do 1992 roku, kiedy na skutek reorganizacji, przestał istnieć jako jednostka wielosekcyjna.
Podczas konfrontacji w lipcu 1992 roku, dwóch delegatów postanowiło o podziale klubu, co zaowocowało powstaniem nowych, samodzielnych instytucji sportowych. Tak wspólnie zorganizowano nowe kluby, takie jak Polonia, zajmująca się piłką nożną, Szpicgat specjalizujący się w kajakarstwie, oraz DRAKKAR, odpowiedzialny za wioślarstwo. RKS Stoczniowiec, jako kontynuator tradycji, zachował sekcje sportowe w zakresie hokeja na lodzie (który został reaktywowany w 2020 roku jako Stoczniowiec Gdańsk), łyżwiarstwa figurowego, boksu oraz brydża sportowego. Prezesem klubu został wówczas Marek Kostecki.
Wkrótce jednak klub przechodził kolejne zmiany – niektóre sekcje, takie jak boks, brydż sportowy czy siatkówka, zlikwidowano. Z kolei w roku 2000 nazwa Robotniczego Klubu Sportowego „Stoczniowiec” została zmieniona na Gdański Klub Sportowy „Stoczniowiec”, co podkreśliło nową erę jego działalności.
W 2006 roku utworzono także sekcję jazdy szybkiej na lodzie na torze krótkim, znaną jako short track, co stanowiło kolejny krok w rozwoju klubu i poszerzeniu oferty sportowej.
Sekcje
Boks
W ramach klubu GKS Stoczniowiec Gdańsk istnieje również sekcja bokserska, która przyciąga licznych pasjonatów tego sportu. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z informacjami dostępnymi w osobnym artykule: Stoczniowiec Gdańsk (boks).
Hokej na lodzie
Hokej na lodzie ma swoją silną reprezentację w Gdańsku, w ramach GKS Stoczniowiec. Osoby zainteresowane tą dyscypliną sportu odnajdą szczegóły w artykule poświęconym sekcji: Stoczniowiec Gdańsk (hokej na lodzie).
Piłka nożna
Nie można zapomnieć o piłce nożnej, która również ma swoje miejsce w strukturach klubu. Informacje odwiedzenia za pośrednictwem odnośnika do artykułu: Polonia Gdańsk.
Wioślarstwo
W latach 1974-1992 w Stoczniowcu funkcjonowała sekcja wioślarska, która na bazie cesji praw i obowiązków stworzyła Gdański Klub Wioślarski Drakkar. Dla zainteresowanych, szczegółowe informacje można znaleźć w artykule: Gdański Klub Wioślarski DRAKKAR.
Podnoszenie ciężarów
W klubie istniała także sekcja podnoszenia ciężarów, która dodała do różnorodności sportowej oferty GKS Stoczniowiec Gdańsk.
Przypisy
- a b c d Historia klubu GKS Stoczniowiec Gdańsk. stoczniowiec.org.pl. [dostęp 12.09.2019 r.]
- GDAŃSKI KLUB SPORTOWY STOCZNIOWIEC (KRS: 0000059293, NIP: 5840902718, REGON: 007023926). KRS. [dostęp 12.09.2019 r.]
- Beata Dziadura, Powstanie i rozwój oraz ważniejsze osiągnięcia sportowe Gdańskiego Klubu Wioślarskiego "Drakkar" w latach 1974-2004, w: Z dziejów wioślarstwa w Polsce. Materiały z sesji popularno-naukowej odbytej 15.10.2004 r. w Poznaniu. Warszawa 2005
- Wacław Burzmiński. Debiut na „9”. „Nowiny”, s. 5, Nr 252 z 20.11.1980 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kluby sportowe":
Stoczniowiec Gdańsk (piłka nożna) | Gedania Gdańsk (piłka nożna) | AZS Politechnika Gdańska | Gdański Klub Wioślarski DRAKKAR | OŚ AZS Gdańsk | Wybrzeże Gdańsk (2006) | Gedania Gdańsk (piłka siatkowa) | Wybrzeże Gdańsk (piłka ręczna) | Portowiec Gdańsk | Lechia Gdańsk (piłka nożna) | JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk | AZS-AWFiS GdańskOceń: GKS Stoczniowiec Gdańsk