Wiesław Dziadura


Wiesław Dziadura, urodzony 20 października 1956 roku w Gdańsku, to znakomity polski zapaśnik, który odniósł sukcesy na arenie międzynarodowej, w tym podczas igrzysk olimpijskich. Jego konkurencyjny styl walki to styl klasyczny, w którym się specjalizował.

Dziadura rywalizował w kategorii wagowej półśredniej, obejmującej zawodników do 74 kg. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie sportu zbudowały jego reputację jako jednego z czołowych przedstawicieli polskiego zapasnictwa.

Kariera sportowa

Wiesław Dziadura rozpoczął swoją przygodę ze sportem w 1970 roku, kiedy to zdecydował się na uprawianie zapasów w klubie Spójnia Gdańsk. Jego pierwszym trenerem był Tadeusz Chrupcała. W 1976 roku odniósł swoje pierwsze sukcesy, zdobywając brązowy medal na Mistrzostwach Europy juniorów, co skłoniło go do przeprowadzki do Legii Warszawa. Tam kontynuował treningi pod okiem Bolesława Dubickiego. Dziadura był członkiem kardy narodowej seniorów przez dziesięć lat (1976–1985), rozwijając swoje umiejętności pod czujnym okiem Janusza Tracewskiego oraz Stanisława Krzesińskiego.

Wielkim wydarzeniem w jego karierze było uczestnictwo w Igrzyskach olimpijskich w 1980 roku, które odbyły się w Moskwie, gdzie zajął dziewiąte miejsce. Również podczas Mistrzostw Świata w Oslo w 1981 roku, Dziadura zajął piątą lokatę. W 1981 roku zdobył tytuł mistrza Polski. W całej swojej karierze seniorskiej jego najważniejszym przeciwnikiem był Andrzej Supron, z którym rywalizował praktycznie w każdej krajowej imprezie sportowej.

Po ukończeniu technikum mechaniczno-elektrycznego w Gdańsku, Dziadura podjął studia w AWF w Poznaniu, gdzie uzyskał I klasę trenerską. Po zakończeniu kariery sportowej, rozpoczął pracę jako szkoleniowiec grupy juniorów w Legii Warszawa, stając się następnie asystentem trenera Bolesława Dubickiego. Współpracował z wieloma znanymi trenerami reprezentacji, w tym z Stanisławem Krzesińskim, Ryszardem Świeradem, Józefem Traczem oraz obecnie z Piotrem Stępniem. Jako drugi trener, razem z Janem Potockim, prowadzi kadrę juniorów.

Dziadura miał znaczący wpływ na wiele sukcesów olimpijskich młodych zawodników, takich jak Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki oraz Jacek Fafiński. Za największy sukces sportowy uważa zdobycie tytułu mistrza świata weteranów, który wywalczył w 2001 roku w węgierskim Székesfehérvár. Był to niezwykle udany start Polaków na tych zawodach, gdzie Wiesław zdobył złoty medal w kategorii wagowej 76 kg, a jego kolega z reprezentacji, Robert Wajszczuk, przywiózł brąz w kategorii wagowej 97 kg.

W rodzinie Dziadury tradycja sportowa ma długie korzenie. Jego żona Krystyna była zawodniczką koszykówki w I lidze, siostra Beata to olimpijka z Moskwy 1980 w wioślarstwie, a brat Andrzej był uznawanym chodziarzem w Polsce. Ciekawostką jest, że był to jeden z niewielu przypadków, gdzie rodzeństwo startowało w igrzyskach olimpijskich w różnych dyscyplinach. Dziś tradycję sportową rodziny kontynuuje córka Marta, która jest czołową zawodniczką w pięcioboju nowoczesnym i ma na swoim koncie wiele medali mistrzostw świata i Europy.


Oceń: Wiesław Dziadura

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:15