Daniel Eggert, urodzony prawdopodobnie w 1732 roku w Gdańsku, a zmarły w 1770 roku, był jednym z wybitnych rzeźbiarzy związanych z tym miastem.
Jego twórczość przypada na okres, który charakteryzował się rozwijającym się rynkiem sztuki oraz rzeźbiarstwem o znaczeniu historicznym dla regionu.
Życiorys
Daniel Eggert był utalentowanym rzeźbiarzem, synem Christopha Eggerta oraz Kornelii z domu Ley. Swoje pierwsze kroki w sztuce stawiał pod okiem gdańskiego mistrza kamieniarskiego, Krzysztofa Strzyckiego.
Eggert rozwijał swoje umiejętności w wielu europejskich krajach, takich jak Rosja, Holandia czy Niemcy. Następnie spędził trzy lata w Londynie, gdzie stworzył relikwiarz w białym marmurze noszący tytuł „Ofiarowanie Ifigenii”. To znaczące dzieło zostało zaprezentowane w 1762 roku przez Towarzystwo Niezależnych Artystów (ang. Society of Free Artists) i wkrótce zyskało uznanie, zdobywając nagrodę w 1763 roku od londyńskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych (ang. Society of Arts). Eggert przygotował także replikę tego dzieła w cemencie portlandzkim.
W 1765 roku artysta powrócił do Gdańska, gdzie założył swoją pracownię przy ul. Szafarnia. W okresie od 1766 do 1768 roku realizował nowe projekty, w tym klasycystyczne schody oraz portal ratusza gdańskiego. Eggert był także autorem licznych rzeźb dekorujących podmiejskie rezydencje gdańszczan, takich jak Cztery temperamenty, Pięć zmysłów, Minerwa prowadząca dziecko, Wenus całująca Amora, Udina z rybą, Pluton porywający Prozerpinę oraz Rzymianin porywający Sabinkę. Niestety, przyszłość tych pięknych rzeźb pozostaje nieznana.
Przypisy
- Wojciech Łygaś: Gdańsk. Szwedzkie karty historii. Gdańsk: Marpress, 01.01.2001 r., s. 84. ISBN 83-87291-75-7.
Pozostali ludzie w kategorii "Rzemiosło i prace manualne":
Andrzej Adamski (złotnik) | Peter von der RennenOceń: Daniel Eggert