W Gdańsku odbyła się uroczystość z okazji 81. rocznicy bitwy pod Lenino, będąca symbolicznym upamiętnieniem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Froncie Wschodnim. 12 października 2024 roku, pod pomnikiem Tym, co za polskość Gdańska, zasłużeni goście oraz mieszkańcy złożyli hołd żołnierzom, którzy walczyli o niepodległość Polski. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich oraz organizacji kombatanckich, którzy oddali cześć pamięci uczestników tamtych dramatycznych zdarzeń historycznych.
Bitwa pod Lenino, mająca miejsce w 1943 roku, była pierwszym chrztem bojowym I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która została sformułowana z inicjatywy Armii Zygmunta Berlinga. Uczestnicy ceremonii, w tym wiceprezydent Gdańska Emilia Lodzińska, przypomnieli, że wielu żołnierzy w tamtych czasach znalazło się w ZSRR, gdzie podejmując decyzje o wstąpieniu do wojska, stawiali czoła wyborom, które nie były wtedy łatwe. Wiceprezydent podkreśliła heroizm i determinację Polaków, którzy walczyli ramię w ramię z Armią Czerwoną przeciwko hitlerowskim najeźdźcom.
W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia w uznaniu zasług w popularyzacji pamięci o historii walk o niepodległość. Medale Pro bono Poloniae i Pro Patria zostały przyznane osobom, które aktywnie angażują się w kultywowanie pamięci o tych dramatycznych czasach. Minister Lech Parell zwrócił uwagę na znaczenie upamiętnienia zmagania polskich żołnierzy na wschodnim froncie, zaznaczając, że ich wkład w walki o wolność Polski nie powinien być zapomniany. Uroczystość zakończyła się zaproszeniem do udziału w mszy świętej w intencji poległych, która odbędzie się w Bazylice Mariackiej.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Uroczystość upamiętniająca Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Froncie Wschodnim w Gdańsku
Zobacz Także