W Gdańsku stopa bezrobocia na koniec roku 2024 wyniosła 2,5%, co czyni ją jedną z najniższych w kraju. W marcu 2025 roku wzrosła nieznacznie do 2,7%, jednak znacząco odbiega od średnich wartości w skali województwa pomorskiego i całego kraju. Wiceprezydent miasta, Roland Budnik, omówił szczegóły dotyczące struktury gdańskiego rynku pracy oraz działania podejmowane w celu aktywizacji zawodowej mieszkańców. Wśród podejmowanych inicjatyw znalazły się m.in. szkolenia oraz programy skierowane do seniorów.
W ubiegłym roku w Gdańsku liczba bezrobotnych wzrosła o 152 osoby, osiągając 6443 osób. Wskazane dane z raportu, zaprezentowanego na sesji Rady Miasta, ukazują, że główną grupę bezrobotnych stanowią kobiety, które stanowią 54% wszystkich zarejestrowanych. Co ciekawe, największym wyzwaniem na rynku pracy borykają się osoby z wyższym wykształceniem, które stanowią blisko 30% wszystkich osób bezrobotnych.
Urząd Pracy w Gdańsku stara się aktywnie wspierać mieszkańców w powrocie do aktywności zawodowej, organizując różne formy pomocy. W ubiegłym roku ponad 5800 bezrobotnych podjęło pracę, a z oferty aktywizacji zawodowej skorzystało 1898 osób. Dodatkowo, Gdański Urząd Pracy uruchomił portal EduMapa, który gromadzi informacje o dostępnych kierunkach nauczania, co ma pomóc w podnoszeniu kwalifikacji mieszkańców. Programy skierowane do seniorów oraz wydawanie pozwoleń dla cudzoziemców to kolejne działania mające na celu zwiększenie zatrudnienia w regionie.
Źródło: Urząd Miasta Gdańsk
Oceń: Stopa bezrobocia w Gdańsku wciąż niższa niż średnia krajowa
Zobacz Także